Bioloogilised ohutegurid töökohal

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: Töötan hotellis koristajana ning tööandja tutvustas uut töökeskkonna riskianalüüsi. Seal ei ole aga räägitud bioloogilistest ohuteguritest, näiteks kas oleks oht haigestuda tööl hepatiiti?

Vastab Tööinspektsiooni töökeskkonna osakonna konsultant Piret Kaljula:

Töökeskkonna riskianalüüsis peab tööandja hindama kõiki töökeskkonnas esinevaid ohutegureid, sh bioloogilisi ohutegureid. Bioloogiliste ohutegurite riskide puhul peab kindlaks tegema, kui suur on oht nakatuda ja hindama selle riski töötaja tervisele.

Nakatumisohtu mõnda hepatiiditüüpi täielikult välistada ei saa ning selle tõttu peaks olema hinnatud siiski ka hepatiiti haigestumise risk.

Kui ohutegureid riskianalüüsis ei tuvastata, ei töötata välja vajalikke meetmeid, et vältida või vähendada ohuteguri mõju. Kõikide ohutegurite, ka bioloogilisest ohutegurist põhjustatud terviseriski vältimiseks tuleb töötajatele anda juhised ja korraldada väljaõpe ohutute töövõtete omandamiseks. Töötajad peavad teadma, mis neid töökeskkonnas ohustada võib ning kuidas ohte vältida. Tööandja peab andma töötajatele isikukaitsevahendid ning tagama vaktsineerimise võimaluse.

Kollatõbi ehk hepatiit on maksapõletik. Haigust põhjustavad erinevad hepatiidiviirused – A, B, C, D, E.

  1. A-hepatiit on healoomulise kuluga haigus, nn mustade käte haigus. Suhu sattunud viirus liigub edasi seedetrakti.
  2. B- ja C-hepatiit levivad viirusega saastunud vere või kehavedelike kaudu ja sugulisel teel. Viirus võib püsida väliskeskkonnas mitmeid kuid. Viiruse ei tungi läbi terve ja vigastamata naha ning limaskesta. B-hepatiidi vastu on olemas vaktsiin.
  3. D-hepatiidi viirus vajab inimese organismis ellujäämiseks B-hepatiidi viiruse abi, st sellesse saavad haigestuda ainult B-hepatiidiga nakatunud inimesed. D-hepatiit levib vere ja kehavedelike kaudu. D-hepatiidi vastu ei ole vaktsiini.
  4. E-hepatiiti nakatutakse sarnaselt A-hepatiidiga, tegemist on põhiliselt kuuma kliimaga maades (Aafrika, Aasia, Ladina-Ameerika, Lähis-Ida) leviva haigusega. E-hepatiidi vastu ei ole vaktsiini.

A- ja E – hepatiiti saab edukalt vältida pestes korralikult käsi ning kasutades vajadusel kaitsekindaid. Samuti on A-hepatiidi vastu olemas vaktsiin.

B-, C ja D-hepatiidi vältimiseks tuleb koristamisel olla ettevaatlik, kui on näha, et on vaja käidelda nt veriseid voodilinu või käterätikuid. Kindlasti tuleb kasutada kindaid ning olla ettevaatlik prügikastide tühjendamisel, kuna seal võib olla näiteks kasutatud žiletiteri või süstlaid. B-hepatiidi vastu on olemas ka vaktsiin.

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll