Igasuguse masinaga töö tegemise eelduseks on veendumine selle ohutuses

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Töötaja töötles treipingil toruäärikuid. Ta oli sellistel pinkidel töötanud 25-aastat. Peale toruääriku ühe külje puhastamist asus ta seda teistpidi treipingi spindlisse paigaldama. Sel ajal puutus töötaja juhuslikult vastu käivituskangi. Treipink käivitus ja töötaja tööjaki lahtised hõlmad haakusid pöörleva spindli külge ning pöörlev spindel hakkas tööriideid enda ümber kerima. Õnneks rakendus tekkinud ülekoormuse tõttu treipingi kaitseseadis ja töövahend seiskus, misjärel töötaja suutis end liigutada katkiste tööriiete vahelt välja. Spindli külge haakumine põhjustas mitmeid lahtiseid haavu ja roidemurde ning töövõimetuse kaheks kuuks

Miks juhtus?

Treipink ei vastanud mitmele ohutusnõudele. Ei olnud tagatud, et töövahendi käivitumine toimuks ainult selleks ettenähtud juhtimisseadise tahtliku mõjutamisega. Treipingi käivitusseadise konstruktsioon (asukoht ja kuju) oli selline, et kogemata selle vastu minnes hakkas treipink tööle.

Treipingi puhul on asjakohane ka blokeeringuga kaitsepiire, mis takistab juurdepääsu pöörlevale spindlile ja väldib ohtlikku kokkupuudet töövahendi liikuva osaga. Spindlisse detaili kinnitamisel või eemaldamisel tõstetakse kaitsepiire üles ning ülestõstetud kaitsepiirde puhul ei käivitu treipink ka siis, kui mõjutatakse käivitusseadist.

Treipingi kasutaja alalises töötamiskohas peab olema vabalt juurdepääsetav töökindel seadis hädaseiskamiseks ja ohutusse seisundisse viimiseks. Õnnetusohu puhul on töötajal võimalus kasutada seda treipingi seiskamiseks. Õnnetuse põhjustanud treipingil hädaseiskamisseadist polnud.

Nõuetele mittevastava treipingi kasutamist võimaldasid nii ebapiisav töökeskkonna sisekontroll kui riskianalüüsi puudumine. Kui sisekontroll ja riskianalüüs oleks korraldatud pädeva isiku poolt, oleks loodetavasti puudused tuvastatud ja treipink muudetud ohutuks enne tööõnnetust ning ettevõte ei oleks pidanud maksma trahvi nõuetele mittevastava treipingi kasutamise eest.

Tööõnnetuse toimumist soodustas ka selleks tööks ebasobiv, lahtiste hõlmadega tööriietus.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll