Puugid ja tööohutus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Suvine hooaeg soosib õues töötamist. Lisaks traditsioonilistele suvistele välitöödele aias, metsas, põllul ja heinamaal on juurde tulnud palju teeninduse ja kaubandusega seotud hooajalisi töid, sest toimub palju laatasid, suvepäevi, kontserte, elamuskoolitusi. Seoses sellega juhime tööandjate tähelepanu puugiohule.

Saates näiteks oma töötajad metsalagendikule toitlustusteenust osutama, laadale müüma, väliürituse lava üles ehitama, üritust turvama või korraldades suvepäevad looduskaunis kohas asuvas puhkekeskuses tuleb tööandjal teadvustada endale, et seal on vajalik oma töötajaid kaitsta puugi hammustuse ning hilisema haigestumise eest. Isegi kui tegemist on ajutiste töötajatega (näiteks marjakorjajad või praktikale tulnud koolilapsed) – vastutus lasub ikkagi tööandjal.

Puugi hammustuse ennetuseks saab tööandja soovitada töötajatel kanda heledaid riideid, mille pealt putukas on hästi nähtav. Looduslikest meetoditest on hea puugivastase toimega küüslauk – kooritud küüslauku kanda taskus, ketina kaelas või määrida mahla enne metsaminekut ihule.

Kaubandusest leiab praegusel aja mitmeid igale nahatüübile sobivaid ja erinevas hinnaklassis puugitõrjevahendeid. Oluline on, et tööandja tagaks tõrjevahendite olemasolu ning õpetaks töötajaid neid kasutama. Kindlasti tuleb teavitada töötajaid kemikaali kasutamise ohtudest. Osad tõrjevahendid on oma toimelt nii tugevad, et neid ei tohi otse ihule ega teatud materjalide peale pihustada. Samuti ei pruugi sellised tugevatoimelised tõrjevahendid kõikidele inimestele kasutamiseks sobida (eriti noored ja alaealised).

Puukentsefaliidi vastu saab ka vaktsineerida. Kuigi käesolevaks aastaks on vaktsineerimisega alustamine juba hiljaks jäänud, siis kordusvaktsineerimisele saab minna. Kui kevadest sügiseni tehakse tööd põhiliselt looduses, siis soovitame tööandjal võimaldada töötajatele puukentsefaliidi vastast vaktsineerimist, mis ennetab puukide poolt levitatavatesse viirustesse haigestumist.

Hooligem nii statsionaarsete kui ka suveks appi tulnud hooajaliste töötajate tervisest, teadvustage neile ohtusid ning õpetage neid ennast kaitsma.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll