Tellingute demonteerimine nõuab korraliku juhendamist ja väljaõpet

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib reaalses elus juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele.

Mis juhtus

Ühel sajusel juunikuu hommikul tuli Tarmol (nimi muudetud) jätkata ehitusplatsile paigaldatud fassaaditellingute demonteerimist. Ta töötas teist nädalat töödejuhatajana ettevõttes, mis tegeleb tellingute ja tööplatvormide püstituse ja demonteerimisega. Töötaja liikus tellingute teisel töölaval 4 meetri kõrgusel. Äkitselt nihkusid tellingud seinast eemale ning Tarmo reageeris sellele hüppega hoone vihmast libeda katuseräästa suunas. Ta libastus ja kukkus maapinnale. Kolleeg avastas Tarmo lebamas ning helistas kiirabisse, kes toimetas kannatanu erakorralise meditsiini osakonda. Arstid tuvastasid lülisambas murru ning mitmeid põrutusi.

Miks juhtus

Tööõnnetuse hetkel olid tellingud osaliselt seina ankurdatud, hoone nurgast teiste tellingutega kinnitamata ning tellingutele oli osaliselt kinnitatud kattekile. Viimane toimis tuulepuhangu korral nagu laevapuri, ankurdatud seinakinnitused ei pidanud koormusele vastu ning tellingud paiskusid seinast eemale.

Kuigi Tarmo omas koolitustunnistusi tellingute paigaldamiseks ja demonteerimiseks ning teda oli ohutusalaselt praeguse tööandja juures juhendatud, eiras ta valdkonnas teadaolevaid ohutuid töövõtteid. Tellingute demonteerimisel eemaldatakse detailid, kinnitused ja seotised järk-järgult, et püsti seisev telling oleks võimalikult püsikindel. Esmalt eemaldatakse kattekiled, vältimaks tuulest tingitud ümberminekut. Kuigi ohutuse tagamiseks oli tellingute paigaldamis- ja demonteerimisplaanis ette nähtud üldised ohutunõuded, vajab töötaja, töödejuhataja ja ehitusplatsi koordinaator (ohutuse eest vastutav isik), arusaadavuse huvist konkreetsemaid suuniseid.

Töötaja iseseisvale tööle lubamisega esimesel tööpäeval pidi tööandja määratud juhendaja olema veendunud, et Tarmo tunneb ohutuid töövõtteid ja oskab neid praktikas rakendada. Kuna tellingute paigaldamine ja demonteerimine on keerukas ja ohtlik, ei tohi tööandja määratud juhendaja kergekäeliselt veendumise kohustusse suhtuda. Kui töötaja ei tunne ohutuid töövõtteid või ei oska neid praktikas rakendada, tuleb ka koolitustunnistusi omavatele töötajatele korraldada asjakohane väljaõpe tööandja poolt määratud spetsialisti või kogenud töötaja juhendamisel. Iseseisvalt asub töötaja tööle alles siis, kui on veendutud tema oskustes kasutada ohutuid töömeetodeid.

Väljaõpe võib ka kogenud töötaja juhendamisel kesta mitmeid päevi ning selle vältel omandatakse järk-järgult ettenähtud oskused. Tavapäraselt ei tehta tellingute paigaldamist ja demonteerimist üksinda. Seda teevad kaks või rohkem töötajat. Kogenud töötaja oleks saanud Tarmo tähelepanu ohutusnõuetele juhtida. Igal tööandjal, kes tegutseb samas valdkonnas, tasub analüüsida, millistes olukordades on töötajad sunnitud üksinda tellinguid paigaldama või demonteerima ning mida edaspidi ette võtta, et samalaadseid tööõnnetusi vältida.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll