Teejuht 2019
Neljapäev, 16. August
 

Töökoht peab olema tervislik nii kehale kui ka vaimule

Töökoht peab olema tervislik nii kehale kui ka vaimule. Teades töökeskkonnas esinevaid ohutegureid aitate kaasa tervislikuma töökeskkonna loomisele töökohal.

Mis juhtus?

Viiekümne kahe aastane naine töötas viimased kaheksa aastat puidutööstuses liinitöölise ametikohal. Liinitöötaja ametikoht kätkes palju erinevaid ülesandeid, mida töötaja pidi päeva jooksul täitma. Usinale töötajale said selgeks paljud tööoperatsioonid ning pikema aja vältel sai temast peaaegu et asendamatu töötaja.

Veel samal teemal

Kõnealuses ettevõttes kuulusid liinitöölise tööülesannete hulka staabeldamine, järkamine, materjali laadimine ja vedamine käsikahvelkäru abil. Lisaks abistas naistöötaja  kompoliini ja värviliini töölisi. Kompoliinil kontrolliti puiduklotside kvaliteeti ning sorteeriti neid. Abitöölisena töötades tõsteti 2,2-4,8meetrilisi liiste liinile.

Esialgu võib tunduda, et mitmete tööülesannete täitmine on tore, sest töö on vaheldusrikas ning väsimus ei teki ruttu. Detailsemalt olukorda analüüsides selgub, et tööiseloom ei olnud aga sugugi vaheldusrikas. Kordusid samad monotoonsed tööliigutused, mille korral olid koormatud nii käed, randmed kui ka selg. Jalad väsisid samuti kiiresti, sest kõiki tööülesandeid tuli täita seistes ning jalatsid (tennised või ketsid) ei olnud selliseks tööks sobilikud. Tõsta tuli täpselt samu laudu ja liiste euroaluselt erinevatele tasapindadele. Vahetus vaid pink, millele materjali tuli ette anda.

Erinevate riskide maandamata jätmise tõttu sai töötaja tervis kahjustada ning tal tuvastati kutsehaigus.

Miks juhtus?

Tööandja mõtles, et töö on väga lihtne ja määras boonustasu nendele, kes jõuavad teha kehtestatud normidest rohkem. Tublimaid tulebki premeerida. Nii tõsteti korraga kuni 6-7 liistu, et põhipalgale lisaraha teenida. Ometi tõi see endaga kaasa efekti, mille tulemusena tõusis ka kolleegide töötempo ning need töötajad, kes parandatud liiste vastu võtsid pidid oluliselt rohkem rabelema, et töö saaks tehtud ja meister jääks rahule. Nii tuligi töötajate tõsta korraga mitut liistu, mille tagajärjel hakkasid käed õhtuti valutama, kuid esialgu ei tehtud sellest välja, sest töö vajas ju tegemist.

Puhkepauside ajal ei jõutud teisel korrusel olevasse puhkeruumi minnagi, sest puhkepaus oli lühike. Müra- ja tolmuvabas keskkonnas sai puhata ainult lõunaajal. Nii möödusidki need 8 tundi tõstmise, ladustamise ja parandamise tähe all.

Parandamine tähendab puiduettevõtte kontekstis liistu parema kvaliteedi tagamist, mis omakorda tähendab kokkupuudet kemikaalidega, lihvimismasinast tuleneva vibratsiooni ja puidutolmuga.

Töökeskkonnas valitsev müratase ei olnud küll nii kõrge, et hakata kõrvaklappe kandma, kuid ka kuulmisorganit mittekahjustatav müra on ärritav ja koormav.

Tööandja ei osanud või ei soovinud selgitada, kuidas kõik eelnevalt mainitud ohutegurid tervist mõjutavad. Öeldi küll, et töökeskkonna riskianalüüs on puhkeruumis ja võib ise sellega iga hetk tutvuda, kuid intensiivse töö ning puhkpauside vähesuse tõttu oli seda raske korraldada.

Töötervishoiuarsti juurde aeg-ajalt suunati, aga kõiki tervisehädasid ei tasunud mainida, sest kardeti tervislikel põhjustel töölt eemale jäämist või sootuks töökaotamist. Üldise toonuse hoidmiseks soovitati küll ujumas käia, kuid selles väikelinnas ujula puudus.

Kutsehaigus tekib pikaajalisest kokkupuutest töökeskkonnas esinevate ohuteguritega, vähestest teadmistest ja arusaamadest selle kohta, kuidas need ohutegurid tervist mõjutavad ning mida tuleb ette võtta, et ohuteguritest tulenevat terviseriski maandada. Vastustust ei saa panna loomulikult ainult tööandjale. Ka töötajal on õigus ja suisa kohustus kaasa rääkida.

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduses on loetletud nii töötaja kui ka tööandja kohustused.

Tuleb silmas pidada, et tervist säästva töökeskkonna loomine on pidev tööandja ja töötaja vaheline koostöö, mille käigus üritatakse töökohad muuta ergonoomilisemaks ja töökeskkond paremaks. Üksnes liini vahetamine ei tähenda veel töö iseloomu muutmist, dokumentide puhketuppa jätmine ei tähenda nende sisu tutvustamist ja selgeks tegemist.

Tervisekontrolli korraldamine, on vaid üks sammudest, mida tuleb ette võtta, et selgitada välja töötaja sobivus konkreetsele töökohale.

Töötajatesse tuleb suhtuda kui isiksusse. Head vaimset ja füüsilist tervist on tarvis ka eraelus mitte pelgalt tööl käimiseks. Õppigem töötama tervis säästvalt ja ohutult.

Teejuht 2019

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Tööd tehes tuleb kaitsta ka nahka 02.08.2018

  Meie nahk on pidevas kontaktis ümbritseva keskkonnaga, puutub kokku töövahendite, kemikaalide, riiete ja ilmastikutingimustega. Aga ainult terve nahk on võimeline oma funktsioone täitma. Hoolimata sellest, et meie keha suurim organ taasloob end nelja nädalaga, tuleb t ...
  Loe edasi..

 • Muutke puhkepaus tööl kasulikuks 30.07.2018

  --related-- Tööinspektsioonil on valminud videod, kust saate häid nõuandeid. Märt Pius, Kait Kall ja Tõnis Niinemets näitavad ette, kuidas võtta puhkepausist maksimum ja teha kasulikke harjutusi. Head sirutamist! Töö seisvas asendis Inimesel ...
  Loe edasi..

 • Kui töökeskkond võtab võimaluse lapsi saada 30.07.2018

  Paljudes töökohtades leidub keemilisi ja bioloogilisi aineid, mis võivad kahjustada töötajate seksuaalvõimet ja viljakust. Mõned kemikaalid mõjuvad halvasti rasedusele ning on ohtlikud lootele. Selliseid aineid nimetatakse reprotoksilisteks aineteks. ...
  Loe edasi..

 • Tööohutuse suurendamine puidutööstuses 24.07.2018

  Puit on üks Eesti olulisemaid loodusvarasid ja kaubaartikleid. Viimase paarikümne aasta töö tulemusena oleme jõudnud maailma juhtivate tootjate ja arendajate hulka ning meie puittooted konkureerivad edukalt riikidega nagu Saksamaa, Austria, Rootsi ja Soome. Eelmisel aastal ...
  Loe edasi..

 • Enne ohtliku tööülesande täitmist tuleb hinnata oma tervislikku seisundit 13.07.2018

  Rubriigis "Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda" on vaatluse all reaalses elus juhtunud tööõnnetus, mida analüüsib tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant. Artiklis juhitakse tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Finesta
 • Ernst Young
 • epood
 • Dokumendinaidised
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257354  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
96  Koolitust
22235  Artiklit
52819  Registreerunud kasutajat
36234  Nädalakirja tellijat
33339  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017