Tööohutusalase info haldamine Tööbikus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nüüdsest aitab ettevõtetel korrastada töökeskkonna andmeid ja kaardistada võimalikke ohutegureid Tööbik. Tegemist on sotsiaalministeeriumi poolt loodud veebipõhise töövahendiga, mis aitab ettevõtetel parendada töökeskkonda.

Tööbiku loomisel arvestati eelkõige ettevõtete vajaduste ja kehtiva õigussüsteemiga. Töövahend aitab tööandjal omada ülevaadet ettevõtte töötajatest, tööruumidest, töövahenditest, ametitest, töölaadidest ja nendega kaasnevatest ohuteguritest. Lisaks aitab Tööbik meelde tuletada olulisi töökeskkonnaga seotud tegevusi nagu tervisekontroll, juhendamised, koolitused või aeguvate isikukaitsevahendite väljavahetamine. Tööbik kajastab värskeid tööelu portaali uudiseid ja infot töövaldkonna ürituste kohta.

Tervise- ja tööminister Urmas Kruuse arvates aitab uus abivahend ettevõtjal parendada töökeskkonda ning seeläbi suurendada töötajate rahulolu. „Lisaks seadustest tulenevale on oluline ettevõtjatel endil tajuda, et eduka äri eelduseks on hea töökeskkond,“ leidis minister. Töökeskkonna korraldamise alusdokumendiks on riskianalüüs, mille koostamisel peavad ettevõtted peamiseks takistuseks selle läbiviimise aja- ja töömahukust. „Tööbik annab analüüsiks ettevõtjatele senisest paremad ja mugavamad võimalused,“ lisas Kruuse.  

Tööbik on kättesaadav veebiaadressilt www.tööbik.ee. Portaali saab siseneda Eesti.ee riigiportaali kaudu ning see on mõeldud kasutamiseks ettevõtte juhtidele või töökeskkonnaspetsialistidele, kelle ülesandeks on töökeskkonna riskianalüüsi läbiviimine, riskide mõju vähendamiseks tegevuskava koostamine ja selle elluviimine. Tööbik on valminud Euroopa Liidu sotsiaalfondi „Tööelu kvaliteedi parandamine 2009-2014“ programmi toel.

Kuidas siseneda Tööbikusse? 

  1. Tööbikusse saab siseneda, kui vajutada "Sisene Eesti.ee kaudu" lingile.
  2. Isiku tuvastamiseks kasutab Tööbik Eesti.ee riigiportaali. Sisene portaali Eesti.ee (siseneda saad ID-kaardiga, mobiil-IDga või pangalingi kaudu).
  3. Pärast õnnestunud sisselogimist Eesti.ee portaalis kuvatakse teade, et soovitakse siseneda välisesse süsteemi. Tööbikusse saab nüüd siseneda, kui vajutad "Sisene" lingile.
  4. Vali roll. Tööbikut on võimalik kasutada kahes rollis: esindusõigusega isikuna või kasutajana. Esindusõigusega isik saab Tööbikus lisada, muuta ja kustutada andmeid. Kasutaja rollis isikud näevad enda kohta käivat töökeskkonna teavet.
  5. Esmakordsel sisenemisel palub Tööbik lisada enda kohta käivad andmed (ees- ja perekonnanimi, kontaktandmed).
  6. Sisesta ettevõtte info ja allüksused.
  7. Vajadusel volita Tööbiku täitmiseks oma ettevõtte töökeskkonnaspetsialist. Lisa töötaja ning märgi linnuke "Töökeskkonnaspetsialist" ees. Nii saab isik Tööbiku keskkonnas esindusõiguse. 

Kuidas töökeskkonna analüüs Tööbikus läbi viia? 

Töökeskkonna analüüsi on Tööbikus lihtne ja mugav koostada.

  • Kaardista ettevõtte töökeskkond, lisades kõik ettevõttes kasutusel olevad tööruumid, töövahendid, ametid ja töölaadid. Alusta kaardistamist tööruumide lisamisest, valides avakuvalt või "Tööruum" teemalehelt "+ Lisa tööruum". Kui oled tööruumid kaardistanud, jätka töövahendite kaardistamisega, valides avakuvalt või "Töövahendid" teemalehelt "+ Lisa töövahend". Jätka sama tegevust ka ametite ja töölaadide kirjeldamisel.
  • Järgnevalt vali avakuvalt "Ohutegurid" ja vajuta seejärel "+ Lisa ohutegur" kaardistamaks tööruumidest, töövahenditest, ametitest ja töölaadidest tulenevad ohutegurid. Lisa kõik ettevõtte töökeskkonna ohutegurid.
  • Töökeskkonna ohutegurite riskitaset saad hinnata vajutades avakuval "Riskihaldus".
  • Kõige viimasena kaardista ettevõtte töötajad, valides avakuval "+ Lisa töötaja". Tööbikusse sisestatud töötajad leiad avakuval "Töötajad".
  • Töötaja nimel klikkides avaneb töötaja profiil. Järgnevalt seo iga töötaja tööruumi, töövahendite, ameti ja töölaadidega, valides iga nimetatud teema all "+ Lisa".
  • Ülaltoodud sammude järgmisel ja Tööbiku põhjalikul täitmisel on riskianalüüs valmis. 

Kuidas Tööbik töötab? 

Vaata ka: Töövahendi Tööbik kasutusjuhend

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll