Teejuht 2019
Esmaspäev, 20. August
 

Tööstressist depressioonini on vaid üks samm

Kuigi Eestis statistikat depressiooni haigestumise kohta ei ole, kipub see tabama pigem pingelisemat ja vastutusrikkamat tööd tegevaid inimesi. Samas on haigusest lihtne hoiduda.

"Delfis töötamise ajast on mul endalgi depressiooni kogemus ning sama on läbi elanud paljud sõbrad-tuttavad," meenutas ettevõtja ja juhtimiskoolitaja Ville Jehe. "Depressioon on Eestis kahjuks suur probleem."

Oma kogemuse põhjal ütles Jehe, et vaimse tervise eest peab hoolitsema täpselt samamoodi nagu füüsilise keha eest. "Kõige suurem probleem ongi just see, et sisemaailma korrastamisega ei tegeletagi. Kui seal on suured probleemid, ei pääse ka füüsiline keha haigusest."

Pärnu haigla psühhiaatriakliiniku juhataja Raine Pilli nentis, et depressiooni võib haigestuda igaüks, see ei sõltu soost, haridusest või ametist. Kuigi ametlik statistika puudub, on tema hinnangul ohugrupp just pingelises ja vastutusrikkas ametis töötavad inimesed, eriti need, kes peavad töötama teiste inimestega.

Ettevõtjate puhul on Pilli sõnul depressioonist veelgi tavapärasem ärevushäirete teke, kuna isiklik seos ja vastutus oma ettevõtte ning tulemuste pärast viib esmalt pigem ärevuse sümptomiteni. Pikaajalisest ärevusest aga võib välja kasvada depressioon. "Tööalane ülekoormatus ja võimetus tõmmata piiri töö ja muu elu vahele haarab inimese enda alla ning võib juhtuda, et muud elu enam polegi," lausus Pilli. Ta märkis, et inimesed kipuvad end pidevalt üle hindama, tahtes rohkem, kui reaalselt suudetakse, kuid lõppude lõpuks kaotatakse hoopis kõik väärtuslik.

Tervise ja heaolu koolitusi pakkuva holistika instituudi juhataja Marina Paula Eberth märkis, et depressioonist on saanud moesõna, mida kasutatakse palju, kuid tihti ei teata, mis see tegelikult on. "Iga inimene on elus mingil hetkel masenduses ja see on normaalne reageerimise viis, kui mõni elusündmus toob pettumust või kaotusvalu," selgitas ta. Depressioon aga pole lihtsalt masendus, vaid seisund, mis mõjutab inimest tervikuna – nii tema meelt, keha kui ka hinge. "Depressiivse inimese psüühika sügavuses on abitusetunne. Kuigi kõrvaltvaataja pilgu läbi on tal palju elu muutmise võimalusi, tunneb depressioonis inimene ise, et tal pole valikut," lausus Eberth.

Tähtajad lükkuvad, töökvaliteet langeb

Esimene märk lähenevast depressioonist võib olla tujumuutus – inimene on pahur, väsinud, kergesti ärrituv, temaga ei saa enam rääkida ning ta ei soovi seltskonnas olla. Samuti jäetakse tavapärased kohustused tegemata. "Tihtipeale märkavad kaastöötajad muutusi, kui muidu tähtaegadest hästi kinni pidav inimene hakkab nende vastu eksima või töökvaliteet langeb," lausus Pilli.

Eberthi sõnul võivad esimest häirekella lüüa hoopis unehäired. "Inimene ärkab öösel kella 3 ja 5 vahel ning ei saa enam uinuda, vähkreb ja vähkreb, kuni uinub mitu tundi hiljem ja lõpuks jääb tööle hiljaks," kirjeldas Eberth. Kui depressioon süveneb, võib inimene magada ja magada ega tahagi enam ärgata.

Depressiooni võib ära tunda ka selle järgi, et varem huvi pakkunud asjad enam ei huvita ning inimene keskendub ainult negatiivsele ja positiivseid momente elus ei märka enam üldse. "Depressioonis inimene on hajevil, tal on raske keskenduda ja üldine energiapuudus, väsimus ning jõuetus ei lase olla endisel moel efektiivne. Lisaks võib süütundest, millel pole otsest põhjust, ja tundest "ma olen halb inimene ning mitte midagi väärt", saada igapäevane saatja," selgitas Eberth.

Tema sõnul on stressist depressioonini vaid üks samm. "Kui stress kestab pikka aega ja inimene selles olukorras vajalikke muutusi ei tee, on üldine masendus ja jõetus kerged tulema."

Parem ennetada, kui ravida

Ettevõtja Ville Jehe märkis, et kui sisemaailm on korras, pole vaja enam iga päev ennast maandada, sest pinget ei teki. Selle ennetamiseks peab ta parimaks teadliku muutuse kunsti tehnikaid, aga aitavad ka mindfulness’i tehnikad. "Tehnikate eesmärk on märgata oma mõtteid ja emotsioone ehk meie peamisi energiaröövleid," selgitas Jehe.

Holistika instituudi juhataja sõnul on targem depressiooni ennetada, kui sügavat depressiooni ravida. Haigusest on võimalik välja tulla ka ravimiteta, kuid selleks on vaja abi.

"Nii sügavast depressioonist, kus inimene ei jaksa enam voodist tõusta ega teha kõige elementaarsemaid toimetusi, on üksinda väga raske välja tulla. Sügavas depressioonis oleva inimese tahe on kahanenud olematuks," lausus Eberth. Kuigi inimene võib endale sada korda öelda "Võta end kokku. Tule voodist välja ja hakka liikuma. Pole sul häda midagi!", siis see ei mõju. Pilli lisas, et ilma kõrvalabita depressioonist väljatulek sõltub suuresti ka haiguse raskusastmest. Kerget depressiooni ei peaks tema meelest kindlasti ravimitega ravima, kuid üldjuhul mõõdukat depressiooni psühhoteraapia ja ravimiteta ei võida ning raske depressiooni korral on ravimid hädavajalikud. "Enamasti kui inimesed juba arsti poole pöörduvad, on neil harva kerge depressioon."

Depressioonist jagusaamisel on kaks peamist abisuunda: eneseabi ja abi terapeudilt või psühholoogilt. Pilli nentis, et esimese asjana peaks aga hoopis rohkem liikuma ja aja maha võtma, et igapäevasest stressimustrist välja saada. "Kõlab üsna trafaretsena, kuid puhkus ning töölt eemal viibimine aitavad järele mõelda, mis on inimese nii kaugele viinud," lausus ta. Piisav uni, värskes õhus liikumine ja tervislikud eluviisid enamasti aitavad enne ravimitega alustamist. Kindlasti peaks vältima alkoholi või muid mõnuaineid, mille pikaajaline toime süvendab depressiooni. Eberthi sõnul aitavad ka meditatiivsed praktikad ja muremõtete jagamine. Kui eelnevast enam kasu pole, tuleb otsida abi professionaalidelt.

Kuidas hoolitseda oma keha ja vaimu eest?

1. Liikumine. Kehalised harjutused ja liikumine on suurepärane vahend stressiga toimetulemiseks ja depressiooni ärahoidmiseks.

2. Mindfulnessi valdkonda kuuluvad praktikad. Mindfulness ehk ärksameelsus on kunst olla kontaktis olevikuga. Kui enamik päevast muretseda tuleviku pärast või kedrata peas minevikusündmusi, jääb olevikus veedetud aeg napiks. Siin aitavad meelerahu andvad praktikad, näiteks meditatsioon, kus 5–10 minutit kinniste silmadega omaette istumist või pikutamist aitab ajul puhata ja keha normaalset energiataset taastada. Istumise asemel võib proovida ka rahulikus tempos kõndimist looduses, pöörates tähelepanu oma kehale ja hingamisele.

3. Uni. Kui inimene magab liiga vähe, langeb tegutsemise efektiivsus päeval ja tööde tegemiseks tuleb öötunde lisaks võtta. Töötulemused on seejärel veelgi halvemad.

4. Mure jagamine. Kõige rohkem on probleeme inimestel, kes ei jaga muresid teistega ning on harjunud üksi hakkama saama. Hea sõber või tähelepanelik partner on kulda väärt. Neil, kes endast rääkimist pelgavad, tasub alustada jagamise õppetundi koostöös neutraalse inimese ehk terapeudiga.

Artikkel ilmus ajalehes Äripäev.

tarkvara 3

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Tööd tehes tuleb kaitsta ka nahka 02.08.2018

  Meie nahk on pidevas kontaktis ümbritseva keskkonnaga, puutub kokku töövahendite, kemikaalide, riiete ja ilmastikutingimustega. Aga ainult terve nahk on võimeline oma funktsioone täitma. Hoolimata sellest, et meie keha suurim organ taasloob end nelja nädalaga, tuleb t ...
  Loe edasi..

 • Muutke puhkepaus tööl kasulikuks 30.07.2018

  --related-- Tööinspektsioonil on valminud videod, kust saate häid nõuandeid. Märt Pius, Kait Kall ja Tõnis Niinemets näitavad ette, kuidas võtta puhkepausist maksimum ja teha kasulikke harjutusi. Head sirutamist! Töö seisvas asendis Inimesel ...
  Loe edasi..

 • Kui töökeskkond võtab võimaluse lapsi saada 30.07.2018

  Paljudes töökohtades leidub keemilisi ja bioloogilisi aineid, mis võivad kahjustada töötajate seksuaalvõimet ja viljakust. Mõned kemikaalid mõjuvad halvasti rasedusele ning on ohtlikud lootele. Selliseid aineid nimetatakse reprotoksilisteks aineteks. ...
  Loe edasi..

 • Töökoht peab olema tervislik nii kehale kui ka vaimule 27.07.2018

  Töökoht peab olema tervislik nii kehale kui ka vaimule. Teades töökeskkonnas esinevaid ohutegureid aitate kaasa tervislikuma töökeskkonna loomisele töökohal. Mis juhtus? Viiekümne kahe aastane naine töötas viimased kaheksa aastat puidutö& ...
  Loe edasi..

 • Tööohutuse suurendamine puidutööstuses 24.07.2018

  Puit on üks Eesti olulisemaid loodusvarasid ja kaubaartikleid. Viimase paarikümne aasta töö tulemusena oleme jõudnud maailma juhtivate tootjate ja arendajate hulka ning meie puittooted konkureerivad edukalt riikidega nagu Saksamaa, Austria, Rootsi ja Soome. Eelmisel aastal ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Keskkonnateenused
 • Ernst Young
 • epood
 • Maksuskoop
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257426  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
98  Koolitust
22237  Artiklit
52829  Registreerunud kasutajat
36239  Nädalakirja tellijat
33342  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017