Valgustus töökeskkonna ohutegurina

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tavaliselt koosneb valgustus töökohal kas üldvalgustusest või kombineeritud üld- ja kohtvalgustusest. Üldvalgustus, ehk lae- ja seinalambid, valgustab kogu ruumi. Kohtvalgustus asub töötaja juures ja valgustab tööobjekti.

Tekkiva valguse hulk väheneb valgusallika vananedes. Valguse hulka vähendavad valgusallika kulumine, määrdunud valgusti, määrdunud seinapind, määrdunud peegeldus ja peegeldusvastased seadmed. Kehv taustvalgustus ja kohtvalgustuse puudumine põhjustavad vale tööasendi ja väsimuse ning vähendavad töö kvaliteeti ja tootlikkust. Taustvalgustus peab tagama valguse ühtlase leviku üle kogu ruumi. Valguse intensiivsus peab sobima töö iseloomuga. Väikeste osakeste või komponentidega töö nõuab intensiivsemat valgustust. Ruumi värvilahendus on samuti oluline – põrandad, seinad ja laed peaksid olema heledates toonides.

Valgustihedus on võrdne valgustatavale pinnale langeva valgusvoo ja pindala suhtega.

Valguse räigust kutsuvad esile nägemisvälja liigheledad alad. See võib avalduda kas ebamugavusräigusena, pimestusräigusena või läikivate pindade peegeldusest tingitud räigusena, mida nimetatakse peegeldusräiguseks ehk loorpeegelduseks. Pimestusräigus võib põhjustada tööõnnetusi, vigu tehnoloogilises protsessis ja väsimust.

Töökohtade normaalse valgustiheduse tagamine on tööandja kohustus. Mittepiisav valgustustihedus võib põhjustada tööõnnetusi, silmade väsimist ja nägemise halvenemist. Ülemäärane valgustustihedus, ere valgus ja mittekohase spektriga valgusallikas võivad samuti põhjustada silmade väsimist, nägemise halvenemist ja üldist väsimust, aga ka tööõnnetusi.

Töökeskkonna mõõdistamise seisukohalt on tähtis peamiselt kunstliku valgustusega sisekeskkond.

Valgustihedust tuleb mõõta tööülesannete täitmise alal tööaja jooksul. Valgustiheduse mõõtmine ettevõttes peaks olema korraldatud perioodiliselt vastavalt projekti koostaja või valgustusspetsialisti soovitustele, aga ka töötajate kaebuste korral. Kontrollida tuleb valgustustiheduse vastavust hooldeväärtustele. Ettevõtte töökeskkonnaspetsialist, kes on saanud vastava koolituse, võib ise mõõta valgustihedust.

Valgustihedust mõõdetakse luksmeetriga. Indikaatorseadet ehk luksmeetrit tuleb kord aastas kalibreerida. Nõuded valgustiheduse, heledusjaotuse ja räiguse mõõtevahenditele on esitatud standardis EVS 891.

Standard EVS-EN 12464-1 annab valgustiheduse soovituslikud väärtused erinevate töökohtade jaoks.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll