Juhtum elust enesest – kauba ladustamisega seotud komistamine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

"Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda" on Tööelu portaalis regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele.

Mis juhtus?

Valmistoidu tootmisega tegeleva ettevõtte köögis oli olude sunnil ruumi puudus – seoses pühadega oli rohkem tellimusi ja rohkem kaupa. Kaupa ladustati osalt koridorides ja osalt vahetult töökohtade juures vahekäikudes, sh pliidi kõrval vahekäigus.

Kokk oli parasjagu minemas pliidi juurde, kui ta komistas vahekäigus põrandal oleva kauba taha, kaotas tasakaalu ja kukkus. Kokk üritas maandumist pehmendada toetades parema käe ette, kuid selle tagajärjel sai ta käsi põrutada ja väike sõrm luumurru. Lisaks riivas koka käsi kukkumisel parasjagu pliidil olnud tulise õliga panni ja pann kukkus pliidilt maha nii, et õli paiskus kokale peale tekitades tema kätele põletust.

Miks juhtus?

Tööõnnetuse põhjused on eelkõige seotud kauba ladustamisega vahekäikudes, kus tegelikult kaupa ladustada ei tohi. Koridorid ja vahekäigud peavad olema vabad ja ohutud, et ära hoida komistamise, libisemise ja kukkumisega seotud õnnetusi. Seda ka olukorras, kus kaupa on mingil põhjusel ajutiselt rohkem.

Kui teatud perioodil näiteks pühade ajal on teada, et kaupa tuleb tavapärasest enam sisse, siis tuleb tööandjal läbi mõelda ja paika panna, kus ja kuidas seda kaupa ajutiselt hoitakse mõeldes seejuures ohutusele. Sellest tuleb teavitada ka töötajaid ja kontrollida töökeskkonda, et ohutusreegleid jälgitaks.

Kukkumisel tabas koka käsi panni sanga ja pann kukkus selle tõttu pliidilt maha. Panni sang oli sellel hetkel üle pliidi ääre, nii et sanga riivates võib pann paigast liikuda või pliidilt maha kukkuda. Seda ka juhul, kui panni sanga riivata näiteks lihtsalt mööda minnes. Antud õnnetus on näide sellest, et komistamise ja kukkumisega seotud juhtumite tagajärgedeks on tihti rasked vigastused ning olenevalt olukorrast võib kukkumisega kaasneda ka muid traumasid (põletused kuuma õli või veega, haavad noa otsa kukkudes jms).

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll