Merit Tarkvara
Reede, 20. Juuli
 

Korrektne töötaja lähetamine

Töötajate liikumisvabadus on üks Euroopa Liidu aluspõhimõtetest. Muuhulgas hõlmab see ka õigust teises liikmesriigis töötada ning õigust samasugusele kohtlemisele nagu selle riigi kodanikel. Ühisturu võimalusi kasutavad aktiivselt paljud ettevõtted nii Eestist kui välismaalt ning näiteks 2014. aastal tehti Euroopa Liidus ligi kaks miljonit lähetust.

Saksamaa firma tellis Eesti ettevõttelt töö. Üheksa Eesti ehitajat sõitsid kohale, et panustada uue tunneli rajamisse. Kohapeal majutati nad tubadesse, kus seinad hallitasid ning ruumidel puudus vajalik küte. Eestist saabunud ehitajad pidid maksma majutuse eest omast taskust 300€ kuus ning tööobjektile transpordi eest veel 100€ kuus. Objektil näidati neile isikukaitsevahendeid andmata tööots kätte ning seati karm tähtaeg. Juhendamine oli minimaalne. Palka maksti neile endiselt Eestis kehtinud kokkuleppe järgi. Pikad ja rasked tööpäevad ning oma taskust tehtud investeering pidi saama hüvitatud hiljem preemia näol. Tööperiood osutus algse kuu asemel kahe pikkuseks ning preemia oodatust poole väiksemaks.

Sellised lood on kahjuks liiga sagedased ning sisaldavad töötajate õiguste ränki rikkumisi.

Töölähetus vs töötaja lähetamine

Eestis kehtiva töölepingu seaduse järgi on töötaja töölähetuses, kui tööandja saadab ta ülesandeid täitma kokku lepitud töötamise kohast erinevasse kohta. Töölähetus võib kesta maksimaalselt 30 järjestikust kalendripäeva, kui tööandja ja töötaja ei ole kokku leppinud teisiti.

Lähetatud töötaja on töölepingu alusel töötav isik, kelle tööandja lähetab teise riiki teenuse osutamiseks kindlaksmääratud ajavahemikus. Lähetatud töötajal on vastuvõtvas riigis olemas tema tööd ja töökeskkonda korraldav ettevõte – teenuse tellija, kontserni ema- või tütarettevõte, filiaal või renditöö korral kasutajaettevõte.

Lähetatud töötaja palk ja tööohutus

"Üldjuhul kohaldatakse Eestist või Eestisse lähetatud töötajale kohalikke seadusi, sealhulgas töö- ja puhkeaja, töötasu, ületundide hüvitamise, põhipuhkuse, võrdse kohtlemise, võrdsete võimaluste ja renditöö tingimusi, välja arvatud juhul, kui välisriigi õiguse sätted on lähetatud töötajale soodsamad," avab Advokaadibüroo Deloitte Legal jurist Helen Altküla töötaja õiguseid.

Näiteks, kui välisriigi seaduse või mõne konkreetse valdkonna kollektiivlepinguga on ette nähtud kõrgem töötasu alammäär, siis peab Eesti tööandja maksma lähetatud töötajale tasu vastavalt sihtriigis sätestatud korrale. Selle juhtmõtte järgi oleks pidanud ka näites toodud Eesti töölised saama palka vastavalt Saksamaal kehtivale korrale.

"Lähetatud töötaja tööandja ja teenuse tellija peavad kokku leppima ka selles, kes neist vastutab töötervishoiu ja tööohutuse seaduse täitmise eest. Eraldi kokkuleppe puudumisel on vastutavaks isikuks reeglina tellija, kelle juures lähetatud töötaja töötab," selgitab Advokaadibüroo Deloitte Legal jurist.

Kulude katmine

Võõras riigis töötamisega kaasnevad erinevad kulud majutusele, transpordile ja toidule. Kui kulutused on seotud töö tegemisega, siis on tööandja kohustatud kulud katma. "Tööandja ja vastuvõttev ettevõte võivad kokku leppida, et vastuvõttev ettevõte organiseerib ise töötaja majutuskulud või sisaldub see juba teenuse osutamise hinnas," pakub Altküla tööandjale välja kaks alternatiivi.

Tööandja ei pea aga hüvitama töötajale toitlustamisega seotud kulutusi, sest selliseid kulutusi teeks töötaja ka juhul, kui ta töötaks oma tavapärases töökohas. "Kõne alla tuleb toitlustuse hüvitamine juhul, kui tegemist on kliendiüritusega või kliendikohtumisega, millel osalemist tööandja töötajalt nõuab kui tööülesannete täitmist," toob Altküla näite.

Kas lähetatud töötaja toob tööandjale kaasa täiendava aruandluskohustuse?

Juhul kui Eesti organisatsioon saadab oma töötaja välisriiki tööle, siis tööandjale Eesti riigi ees aruandluskohustust ei teki. Küll aga võib Eesti tööandjal tekkida kohustus välisriigi ees. Näiteks peab tööandja väliriigi vastavas ametiasutuses või ametiasutustes lähetatud töötaja registreerima.

"Samasugune olukord esineb ka vastupidisel juhul. Näiteks kui Poola renditööjõu ettevõte saadab Eesti ettevõtte juurde tööle oma Ukrainast pärit renditööjõu, siis peab ettevõte registreerima töötajad Tööinspektsioonis ning lisaks Politsei-ja Piirivalveametis," lisab Advokaadibüroo Deloitte Legal jurist.

Õige käitumine artikli alguses toodud näite baasil näeks korrektne töötaja lähetamine välja järgmine.

Üheksa Eesti ehitaja majutus- ja transpordikulud kattis tööandja, kes hoolitses korraliku majutuse ning transpordi eest tööpaika ja tagasi. Töötajate juhendamise ja tööohutuse eest vastutas vastuvõttev ettevõte, kes täitis kõik nõuded. Töötajatele maksti palka vastavalt Saksamaal kehtivale kollektiivlepingule ning lähetuse pikendamise üle said töötajad eraldi otsustada.

Korrektne käitumine aitab tugevdada töötajate ja tööandja vahelist suhet ning hoida motivatsiooni. Sellest on võita nii töötajatel kui ka tööandjal.

Loe lisaks: 

abiks aastaaruande koostajale

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Kui tööle tuleb erivajadusega töötaja 20.07.2018

  Töötukassa andmetel värbavad ettevõtjad vähenenud töövõimega inimesi peamiselt kahel põhjusel. Esimeseks on üha suurenev vajadus tööjõu järele. Teiseks soov oma kollektiivi mitmekesistada ning siinkohal näevad tö ...
  Loe edasi..

 • 15. juulist muutus Eestisse lähetatud töötajatest teavitamise kord 16.07.2018

  Alates 15. juulist 2018 tuleb lähetatud töötajatest tööinspektsiooni teavitada enne lähetatud töötaja tööle asumist Eestis.
  Loe edasi..

 • Töötajale lõpparve arvutamine ja maksmine (töösuhe 3 kuud + tulumaksu erisus) 09.07.2018

  Lõpparve ei ole pelgalt number töötaja pangakontol. See on rida makseid ja nende arvutamist. Käsitööna on lõpparve arvutamine pisut pusimist.Praktilise ülesande eeldused on, et töötaja asus tööle 1. veebruaril 2018 ja 2. aprillil ta haigestus, mis kestis 30. aprillini 2018. a. Poolte kokkuleppel lõpetati töösuhe 30. aprillil 2018. Töötaja töötas täistööajaga (E-R, 40 tundi nädalas/8 tundi päevas, puhkepäevad laupäev ja pühapäev). Tema brutotöötasu oli 10000 eurot ja puhkuse kestus 28 kalendripäevauna. Töötasu maksti talle iga kuu 5. kuupäeval. Tulumaksuvabastust arvestati tema avalduse alusel 500 eurot kuus. Haigusrahasid maksti ettevõttes haigestumise 4.-8. päeva eest 70% ulatuses. Artiklist leiate näidisülesande, kuidas arvutada töötajale tööandjapoolset haigushüvitist, töötasu ja lõpparvet.
  Loe edasi..

 • Vaba tahte rakendamisel on paus tõhusam 05.07.2018

  Inimesel ja tänapäeva nutitelefonil on mitmeid sarnasusi. Mõlemal on n-ö eemaldamatu aku, mille tühjenemisel ta enam ei tööta ja vajab laadimist. Meie võimuses on aga suunata energia kulutamist ja varude uuendamist. Nii enda kui nutitelefoni puhul. Inimese ...
  Loe edasi..

 • Sügava puudega täisealiste hooldajad saavad tasustatud lisapuhkepäevi 26.06.2018

  1. juulist 2018. a hakkab kehtima töölepingu seaduse muudatus, millega kehtestatakse kuni viie tööpäevane tasustatud hoolduspuhkus töötajale, kes on täisealise sügava puudega inimese lähedane või määratud hooldaja. "Tegemist on ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
« Juuli 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • LeapIn
 • KPMG
 • epood
 • Maksuskoop
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256954  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
93  Koolitust
22188  Artiklit
52784  Registreerunud kasutajat
36227  Nädalakirja tellijat
33348  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017