Merit
Kolmapäev, 24. Jaanuar
 

Korrektne töötaja lähetamine

Töötajate liikumisvabadus on üks Euroopa Liidu aluspõhimõtetest. Muuhulgas hõlmab see ka õigust teises liikmesriigis töötada ning õigust samasugusele kohtlemisele nagu selle riigi kodanikel. Ühisturu võimalusi kasutavad aktiivselt paljud ettevõtted nii Eestist kui välismaalt ning näiteks 2014. aastal tehti Euroopa Liidus ligi kaks miljonit lähetust.

Saksamaa firma tellis Eesti ettevõttelt töö. Üheksa Eesti ehitajat sõitsid kohale, et panustada uue tunneli rajamisse. Kohapeal majutati nad tubadesse, kus seinad hallitasid ning ruumidel puudus vajalik küte. Eestist saabunud ehitajad pidid maksma majutuse eest omast taskust 300€ kuus ning tööobjektile transpordi eest veel 100€ kuus. Objektil näidati neile isikukaitsevahendeid andmata tööots kätte ning seati karm tähtaeg. Juhendamine oli minimaalne. Palka maksti neile endiselt Eestis kehtinud kokkuleppe järgi. Pikad ja rasked tööpäevad ning oma taskust tehtud investeering pidi saama hüvitatud hiljem preemia näol. Tööperiood osutus algse kuu asemel kahe pikkuseks ning preemia oodatust poole väiksemaks.

Sellised lood on kahjuks liiga sagedased ning sisaldavad töötajate õiguste ränki rikkumisi.

Töölähetus vs töötaja lähetamine

Eestis kehtiva töölepingu seaduse järgi on töötaja töölähetuses, kui tööandja saadab ta ülesandeid täitma kokku lepitud töötamise kohast erinevasse kohta. Töölähetus võib kesta maksimaalselt 30 järjestikust kalendripäeva, kui tööandja ja töötaja ei ole kokku leppinud teisiti.

Lähetatud töötaja on töölepingu alusel töötav isik, kelle tööandja lähetab teise riiki teenuse osutamiseks kindlaksmääratud ajavahemikus. Lähetatud töötajal on vastuvõtvas riigis olemas tema tööd ja töökeskkonda korraldav ettevõte – teenuse tellija, kontserni ema- või tütarettevõte, filiaal või renditöö korral kasutajaettevõte.

Lähetatud töötaja palk ja tööohutus

"Üldjuhul kohaldatakse Eestist või Eestisse lähetatud töötajale kohalikke seadusi, sealhulgas töö- ja puhkeaja, töötasu, ületundide hüvitamise, põhipuhkuse, võrdse kohtlemise, võrdsete võimaluste ja renditöö tingimusi, välja arvatud juhul, kui välisriigi õiguse sätted on lähetatud töötajale soodsamad," avab Advokaadibüroo Deloitte Legal jurist Helen Altküla töötaja õiguseid.

Näiteks, kui välisriigi seaduse või mõne konkreetse valdkonna kollektiivlepinguga on ette nähtud kõrgem töötasu alammäär, siis peab Eesti tööandja maksma lähetatud töötajale tasu vastavalt sihtriigis sätestatud korrale. Selle juhtmõtte järgi oleks pidanud ka näites toodud Eesti töölised saama palka vastavalt Saksamaal kehtivale korrale.

"Lähetatud töötaja tööandja ja teenuse tellija peavad kokku leppima ka selles, kes neist vastutab töötervishoiu ja tööohutuse seaduse täitmise eest. Eraldi kokkuleppe puudumisel on vastutavaks isikuks reeglina tellija, kelle juures lähetatud töötaja töötab," selgitab Advokaadibüroo Deloitte Legal jurist.

Kulude katmine

Võõras riigis töötamisega kaasnevad erinevad kulud majutusele, transpordile ja toidule. Kui kulutused on seotud töö tegemisega, siis on tööandja kohustatud kulud katma. "Tööandja ja vastuvõttev ettevõte võivad kokku leppida, et vastuvõttev ettevõte organiseerib ise töötaja majutuskulud või sisaldub see juba teenuse osutamise hinnas," pakub Altküla tööandjale välja kaks alternatiivi.

Tööandja ei pea aga hüvitama töötajale toitlustamisega seotud kulutusi, sest selliseid kulutusi teeks töötaja ka juhul, kui ta töötaks oma tavapärases töökohas. "Kõne alla tuleb toitlustuse hüvitamine juhul, kui tegemist on kliendiüritusega või kliendikohtumisega, millel osalemist tööandja töötajalt nõuab kui tööülesannete täitmist," toob Altküla näite.

Kas lähetatud töötaja toob tööandjale kaasa täiendava aruandluskohustuse?

Juhul kui Eesti organisatsioon saadab oma töötaja välisriiki tööle, siis tööandjale Eesti riigi ees aruandluskohustust ei teki. Küll aga võib Eesti tööandjal tekkida kohustus välisriigi ees. Näiteks peab tööandja väliriigi vastavas ametiasutuses või ametiasutustes lähetatud töötaja registreerima.

"Samasugune olukord esineb ka vastupidisel juhul. Näiteks kui Poola renditööjõu ettevõte saadab Eesti ettevõtte juurde tööle oma Ukrainast pärit renditööjõu, siis peab ettevõte registreerima töötajad Tööinspektsioonis ning lisaks Politsei-ja Piirivalveametis," lisab Advokaadibüroo Deloitte Legal jurist.

Õige käitumine artikli alguses toodud näite baasil näeks korrektne töötaja lähetamine välja järgmine.

Üheksa Eesti ehitaja majutus- ja transpordikulud kattis tööandja, kes hoolitses korraliku majutuse ning transpordi eest tööpaika ja tagasi. Töötajate juhendamise ja tööohutuse eest vastutas vastuvõttev ettevõte, kes täitis kõik nõuded. Töötajatele maksti palka vastavalt Saksamaal kehtivale kollektiivlepingule ning lähetuse pikendamise üle said töötajad eraldi otsustada.

Korrektne käitumine aitab tugevdada töötajate ja tööandja vahelist suhet ning hoida motivatsiooni. Sellest on võita nii töötajatel kui ka tööandjal.

Loe lisaks: 

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Töövahendus ja proovitöö 21.01.2018

  Töövahendus on töötule ja tööotsijale sobiva töö ning tööandjale sobiva töötaja leidmine. Proovitöö võimaldab tööotsijal pakutaval töökohal töötamine järele proovida ja tööandjal enne kandidaadiga töölepingu sõlmimist tema sobivusele kinnitus saada.
  Loe edasi..

 • ABITABELID 19.01.2018

  Kasulik vihje! Et saaksid töös antud abitabelite lehekülge kiirelt kasutada, lisa lehekülg "Lemmikutesse" ehk ingl Add to Favorites või "järjehoidjasse" ehk ingl Bookmark This Page.   KEHTIVAD (link asub pealk ...
  Loe edasi..

 • Keskmise töötasu tõend ehitusettevõtetele 03.01.2018

  E-maksuametis/e-tollis on ehitusettevõtetel nüüd võimalik koostada keskmise töötasu tõendit (edaspidi tõend). Tõendi esitamine on kohustuslik ehitustööde riigihangetel. Lisaks on ettevõttel seda tõendit võimalik ka ...
  Loe edasi..

 • Võlasuhete intressimäär 02.01.2018

  Olukordades, kus üks osapool ei täida oma kohust tasu maksta on teisel osapoolel õigust nõuda võlgu jäädud summale lisaks ka intresse. Näiteks võib selline vajadus tekkida töötajal juhul, kui tööandja viivitab tasu väljamaksega.
  Loe edasi..

 • Töötasu alammäärad alates 1996. aastast 01.01.2018

  Alates Tunnipalk  (mõiste kuni 30.06.09) Töötasu tunnis (mõiste alates 01.07.09) Kuupalk (mõiste kuni 30.06.09) Töötasu kuus ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
puhkuste ajakava 2018
Töövahendid
Naljanurk

Kalmistuvalvur tuleb kontorisse ja annab lahkumisavalduse.

Küsitakse: "Milles asi?" 

Kalmistuvaht: "Ma ei jaksa enam! Terve päeva ja öö käin mööda kalmistut ja loen "Siin puhkab...". Ainult mina lollike teen tööd!" 

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
« Jaanuar 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 01.01

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • weekend
 • Denim
 • epood
 • Dokumendinaidised
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
252007  Foorumi postitust
345  E-poe toodet
96  Koolitust
22953  Artiklit
52273  Registreerunud kasutajat
36064  Nädalakirja tellijat
33290  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017