Masinaga töötades tuleb järgida kõiki ohutusnõudeid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida.

Mis juhtus?

54-aastane naine töötas puidutöötlemisettevõttes järkaja-staabeldajana. Sel päeval tegi ta tööd  neljakettalisel saagpingil. Saagpingil oli ametis neli töötajat. Kaks neist andsid saele materjali ette. Teised kaks võtsid mõõtu saetud materjali vastu ning ladustasid selle. Lõuna paiku sai üks saematerjali pakk täis, mille tõttu tuli  see enne tõstukiga ära viimist kinni siduda. Saagpingile lõpetati toorikute etteandmine aga saag jäeti töösse (saekettad pöörlema). Üks töötaja hakkas materjalipakki kinni siduma. Samal ajal otsustas teine töötaja saeketta kõrvalt, konstruktsiooni pealt, käega saepuru ära pühkida. Saepuru ära pühkimise ajal sattus ta parema käe väike sõrm saeketta ette ja sai vigastada. Vigastuseks olid sõrme ulatuslikud haavad ja lahtine luumurd, mis on raske tervisekahjustus.  Kannatu kirjutas oma seletuskirjas, et ta hakkas saepuru ära pühkima automaatselt, sest armastab puhtust.

Tööandja oli koostanud ning kinnitanud tööohutusjuhendi saagpingile. Juhendi koostamisel oli arvestatud valmistaja poolt antud kasutusjuhendit. Juhendi järgselt eemaldatakse puidujäätmeid alles pärast seda kui pink on välja lülitatud ning detailide pöörlemine täielikult peatunud. Ohutusjuhendis ei kirjeldatud, kuidas tuleb käituda tööseisakute korral, nt juhul, kui  saematerjali pakk saab täis ja seda on vaja siduda enne, kui tõstuk saab selle ära viia. Kas selleks ajaks tulnuks saekettad seisma jätta ning kelle kohustus pidanuks see olema.

Miks juhtus?

Tööõnnetuse üheks põhjuseks oli üldsõnaline ohutusjuhend, kus ei kirjeldatud, kas tööseisakute ajaks tuleb saekettad seisma jätta ning kelle kohutuseks see on. Õnnetuse teiseks põhjuseks on tööaja, kes mõtlematult hakkas eemaldama saepuru 3000 pööret minutis tegeva saeketta vahetust lähedusest. Töötajale oli teatavaks tehtud ohutusjuhend, milles oli selgesõnaliselt kirjas, et puidujäätmeid eemaldatakse alles pärast seda kui pink on välja lülitatud ja detailide pöörlemine täielikult peatunud. Töötajal on kohustus järgida talle teatavaks tehtud ohutusnõudeid.

Paljud õnnetused juhtuvad seetõttu, et inimesed ei mõtle oma tegevusi läbi ja proovitakse kiiresti mingi asi ära teha nt eemaldada sodi pöörleva saeketta lähedusest. Legendaarseks kujunenud reklaamlause “Tark ei torma” järgimine aitaks vältida nii mõnegi õnnetuse.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll