Mida silmas pidada töölepingueelsetel läbirääkimistel

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööandjal ja töölesoovijal tekivad töölepingueelsetel läbirääkimistel teatud õigused ja kohustused, mida pooltel tuleb järgida ka juhul, kui töölepingu sõlmimiseni ei jõuta.

Seadus ei luba tööandjal üldreeglina küsida töövestlusel või töökuulutuses andmeid, mis ei ole seotud sobivusega pakutavale töökohale või puudutavad liigselt töölesoovija eraelu. Tööandjal ei ole reeglina õigust küsida näiteks laste saamise, tervise, pereliikmete ja nende sissetulekute, poliitiliste vaadete kohta. Kui eelnevalt nimetatud andmed on tööülesannete täitmise jaoks olulised, võib neid ikkagi küsida. Näiteks, kui tööülesannete täitmine eeldab head tervist ja füüsilist vastupidavust, on tööandjal lubatud küsida kandideerija tervise kohta.

Lisaks töövestlusele võib tööandja koguda infot ka muul viisil. Üheks võimaluseks on andmete kogumine sotsiaalmeedia või otsingumootori abil. Andmekaitse inspektsioon on seisukohal, et sellisel viisil andmete kogumisest tuleb kandideerijat teavitada, et kandideerija saaks vajaduse korral valeandmed ümber lükata.

Lepingueelsetel läbirääkimistel tuleb järgida võrdse kohtlemise põhimõtet. See tähendab, et tööle kandideerijaid ei või eelistada soo, rahvuse, vanuse, puude vms alusel. Töökuulutusse ei tohiks näiteks kirja panna, et ettevõttesse otsitakse meessoost töötajat. Kui tööandja ei pea kinni võrdse kohtlemise põhimõttest, on kandideerijal õigus tööandjalt nõuda näiteks mittevaralise kahju hüvitamist.

Pooled peavad saladuses hoidma läbirääkimiste käigus avaldatud info, mis ei kuulu avaldamisele. Lisaks tuleb silmas pidada, et tööandja ega töölesoovija ei või pidada lepingueelseid läbirääkimisi ilma kavatsuseta sõlmida leping. Kui üks pooltest rikub eelnevalt nimetatud kohustusi, on teisel poolel õigus nõuda kahju hüvitamist.

Tööandja kui ka töölesoovija peavad lepingueelsetel läbirääkimistel esitama tõeseid andmeid. Kui töötaja valetab töövestlusel näiteks oma varasema töökogemuse kohta, võib tööandjal olla hiljem õigus tühistada sõlmitud tööleping või öelda leping üles näiteks usalduse kaotuse tõttu.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll