Mida teha, kui töötaja on pidevalt haige?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kõik töötajad võivad aeg-ajalt haigestuda, kuid mida teha olukorras, kus töötaja käib üle päeva arsti juures või viibib pikalt haiguslehel.

Üldreeglina on töötajal õigus tööajast arsti juures käia ning tööandja peab selle aja eest maksma keskmist töötasu. Kusjuures siinkohal ei oma tähtsust, kas töötaja soovib minna hambaarsti või ilukirurgi juurde. Sellest ei tasu aga järeldada, et töötaja võib arsti juures käia täiesti oma äranägemise järgi ja nii tihti kui soovib. Nimelt on töötajal õigus vaba aega nõuda isiklike toimingute tegemiseks vaid mõistlikus ulatuses. Seega, kui töötaja arstikülastused muutuvad ebamõistlikult sagedaseks, näiteks käib töötaja arsti juures üle päeva, siis võib tööandja vaba aja andmisest ka keelduda.

Samuti ei pea töötaja esitama tööandjale arsti juures käimise kohta vastavasisulist tõendit. Samas pole tööandjal ka keelatud tõendit küsida. Tõendi küsimisel peaks jälgima, et sellel oleks võimalikult vähe informatsiooni, sest töötaja terviseandmed on delikaatsed isikuandmed. Näiteks peaks andmekaitse inspektsiooni hinnangul piisama sellest, kui töötaja avaldab, et tal on vaja arsti juurde minna ilma, et ta täpsustaks, millise eriala arsti juurde ja mis põhjusel. Sellegipoolest kui töötaja pole vastu ja tõend sisaldab minimaalselt informatsiooni töötaja tervise kohta, siis pole keelatud tööandjal seda ka küsida.

Kui töötaja viibib pidevalt haiguslehel, mille tõttu on töö pärsitud, siis peaks kaaluma töösuhte lõpetamist töötaja terviseseisundist tuleneva töövõime vähenemise tõttu. Töövõime vähenemist terviseseisundi tõttu eeldatakse, kui töötaja terviseseisund pole võimaldanud tal tööülesandeid täita nelja kuu jooksul. Kusjuures see ei tähenda, et töötaja viibib haiguslehel neli kuud järjest, vaid seda perioodi võib arvestada ka summeeritult. Näiteks on tööandjal õigus töösuhe lõpetada ka juhul, kui töötaja viibib kaks kuud haiguslehel, siis käib kuu aega tööl ning läheb uuesti kaheks kuuks haiguslehele. Samuti võib töölepingu üles öelda ainult juhul, kui töötaja haigus on pikaajaline.

Enne töölepingu ülesütlemist tuleb töötajale võimaluse korral pakkuda ka teist tööd, mis sobiks tema profiiliga. Kõige mõistlikum on küsida töötajalt endalt, et kas ta näeb ettevõttes mõnda teist töökohta, kus tema terviseseisundiga oleks võimalik töötada.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll