auto koolitus
Laupäev, 26. Mai
 

Millal kasutada renditööjõudu?

Renditöö suurimaks eripäraks on kolmepoolne töösuhe. Üks ettevõte (rendiagentuur) sõlmib töölepingu töötajaga (renditöötaja), kes asub ajutiselt tööle teise ettevõttesse (kasutajaettevõte). Rendiagentuuri ja kasutajaettevõtte suhteid reguleerib nendevaheline leping.

Tartu ülikooli uuringu "Töötingimused renditööl" (2014) andmetel on renditöötajate osakaal (täistööajale taandatult) Euroopa Liidus 1,4%–1,8% hõivatutest. Renditööjõudu kasutatakse peamiselt kolmel põhjusel:

 • renditöö pakub kasutajaettevõtjale võimalust kiiresti palgata lisatööjõudu juhul, kui see osutub vajalikuks;
   
 • vähendab värbamis-, tööjõu- ja tootmiskulusid;
   
 • maandab riske/kohustusi, mis kaasnevad inimeste töölevõtmisega.

Enam kui 80 riigis tööjõurendiga tegeleva ManpowerGroupi Baltikumi personalijuhi Ene Kohtla sõnul jääb renditöötajate arv Eestis vahemikku 5000-6000, mis moodustab ligi 1 protsendi tööturul aktiivsetest inimestest.

Eestis kasutatakse tema sõnul renditööjõudu, sest see aitab säästa aega ja raha. "Näiteks võib töömaht hüppeliselt või lühiajaliselt kasvada ja renditööjõud on kiire ja paindlik lahendus. Samuti annab renditööjõud võimaluse osaleda riigihangete elluviimises ning pakub vabadust ja paindlikkust uute projektide või teenuste rakendamisel, mil täpne tööjõu vajadus pole veel selge," lisas ManpowerGroupi Baltikumi personalijuht. Iduettevõtete ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks võib renditööjõud olla ka riskide maandamise võimalus. Abiks võib see olla ka olukorras, kus ettevõtte enda teadmistest jääb targa värbamisotsuse tegemisel väheks, sest otsitakse väga spetsiifilisi oskuseid.

Edu toovad läbimõeldus ja korrektsus

Ettevõte saab parima tulemuse läbi tiheda koostöö rendiagentuuriga. See tähendab nii etteplaneerimist ja varakult oma vajadustest teatamist kui ka osalemist lõppkandidaatide intervjueerimisel ja lõpliku otsuse tegemisel.

"Probleemid tekivad enamasti siis, kui kasutajaettevõte pole jaganud rendiettevõttele piisavalt informatsiooni töö sisu, tööaja või teiste tingimuste kohta, mis toob kaasa selle, et töötaja siseneb ettevõttesse valede ootuste ja ettekujutusega," kommenteeris Kohtla.

Tööandja huvides on valida erinevate pakkujate hulgast usaldusväärne koostööpartner, kelle taust on selge ning võib olla kindel, et riiklikud maksud saavad makstud ja töötajad registrisse kantud. Tähelepanu tasub pöörata ka omavahelisele lepingule ja mõista täpselt renditöö tingimusi.

"Renditöö puhul lähtutakse kehtivast seadusest, millega mõlemad pooled peavad arvestama. Alati on hea kaardistada lisaks erinevate osapoolte vastutused – kes hoolitseb töötervishoiu ja tervisekontrolli eest, kes arvestab tööaega ning kuidas hüvitatakse tööreiside kulud," rääkis korrektsest käitumisest ManpowerGroupi Baltikumi personalijuht.

Eestis on levinud praktika, kus kasutajaettevõtja juures jagab tööjuhiseid kasutajaettevõtja esindaja. Samas võib kokkuleppel selle korraldada ka vastupidi, et ülesandeid annab ja nende täitmist kontrollib rendiettevõtja.

Kui kasutajaettevõtja ja rendiagentuuri korralduste vahel tekib vastuolu, peab töötaja seadusest tulenevalt lähtuma rendiagentuuri juhistest. Kui töötajal tekib aga ohtlik olukord töökeskkonnas, peab ta kindlasti järgima töökeskkonna eest vastutava kasutajaettevõtja korraldusi.

Seaduse kohaselt peab kasutajaettevõte ka tagama, et renditöötaja täidaks tema juures töötervishoiu ja tööohutuse nõudeid. Kasutajaettevõte vastutab renditöötaja juhendamise ja väljaõppe eest ning tagab talle isikukaitsevahendid.

Millest alustada?

Kui on plaan renditööjõudu kasutada, siis võiks alustada ootuste ja vajaduste kaardistamisega – tööülesanded, töögraafik, töötasu, vajadusel ka transport ja majutus. Kaardistust võiks teha arvestusega, et kohanemiseks on renditöötajal vähe aega. Seega võiks planeerida neile tööülesandeid, mis ei nõua pikka ja põhjalikku väljaõpet.

Peale kaardistamist tuleb valida sobiv koostööpartner. Renditöö puhul on tegemist kolmepoolse töösuhtega, mistõttu koostöö algfaasis on oluline partneritel läbi rääkida ja kokku leppida rendiprojekti tingimused, osapoolte rollid ja neist lähtuvad kohustused. Selleks, et koostöö sujuks parimal võimalikul moel, on tarvis veenduda, et partneri näol on tegemist finantsiliselt stabiilse ja eetilise ettevõttega, kes lähtub oma tegevuses Eestis kehtivatest seadustest. "Juriidiliseks tööandjaks on renditöö puhul küll rendiettevõte, kuid töötaja ebaeetilise või halva kohtlemise puhul saab kahjustada mõlema ettevõtte maine," võttis Ene Kohtla kokku korrektse asjaajamise väärtuse.

Loe lisaks: Renditöö

tarkvara 1

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Töötajale lõpparve arvutamine ja maksmine (töösuhe 1 kuu) 23.05.2018

  Lõpparve ei ole pelgalt number töötaja pangakontol. See on rida makseid ja nende arvutamist. See on arvestamine töötaja töise panuse ja eemalviibimise põhjustega. Käsitööna on lõpparve arvutamine pisut pusimist.Kehtivas töölepingu seaduses lõpparve mõistet ei ole. Tavakeeles nimetatakse lõpparveks summat, mille tööandja peab töötajale töölepingu lõppemisel maksma.Artiklis kirjutatakse põhjalikult lahti töötajale tööandjapoolse haigushüvitise, töötasu ja lõpparve arvutamine, kui töötaja töötab ettevõttes kuu aega, millest reaalselt teeb ta tööd ühe tööpäeva ja ülejäänud aja kuust on haiguslehel. Ühe kuu möödudes töösuhe poolte vahel lõpetatakse.
  Loe edasi..

 • Noore töötaja meelespea 15.05.2018

    Töö tegemiseks sõlmitavad lepingud Tööd tehakse reeglina töölepingu alusel, kuid selleks võib sõlmida ka töövõtulepingu või käsunduslepingu. Millise lepingu peaks kindla töö tegemiseks sõlmima ...
  Loe edasi..

 • Riigikohtu selgitused töölepingu kirjalikult vormistamise nõude kohta 14.05.2018

  Enamus tööandjaid ja töötajaid on teadlikud töölepingu seadusest tulenevast nõudest, mille järgi tuleb tööleping sõlmida kirjalikult. Tihti ei olda aga teadlikud, et nimetatud vorminõude järgimata jätmine ei too kaasa tö ...
  Loe edasi..

 • Töökeskkonnanõukogu 08.05.2018

  Töökeskkonnanõukogu on suuremates ettevõtetes moodustatav töörühm, milles lahendatakse töötajate ja tööandja koostöös ettevõtte töötervishoiu ja tööohutusega seotud küsimusi.
  Loe edasi..

 • Tegevuspõhise kontori head ja vead 04.05.2018

  Tehnoloogia, kommunikatsioonivahendite ja turu kiire arenguga muutub ka töökeskkond. Et kiirete muutustega edukalt kaasas käia, liiguvad ettevõtted aina enam paindlike meeskonnapõhiste töötamise mudelite poole. Koos sellega on vaja, et töötamise ruum ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal e-poest

 
Merit iPhone
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
« Mai 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 01.05 ja 20.05

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Pallas
 • RE Kinnisvara
 • olympic
 • Dokumendinaidised
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
255532  Foorumi postitust
352  E-poe toodet
79  Koolitust
22209  Artiklit
52719  Registreerunud kasutajat
36281  Nädalakirja tellijat
33462  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017