Noored tööl

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Suve lähenedes asuvad noored aktiivselt koolivaheajaks tööd otsima. Kahjuks ei ole aga lapsele tööturul vastu vaatav olukord alati just unistuste täitumine. Mis ootab ees noori tööotsijaid?

Tööinspektsioon on viimastel aastatel teinud mitmeid teavituskampaaniaid, mis kutsuvad tööandjaid ja töötajaid eelistama muudele võlaõiguslikele lepingutele just töölepingut ning annavad teadmisi töötaja õiguste ja kohustuste kohta töölepinguga töötamise korral.

Kõigest hoolimata on aga ikka ettevõtjaid, kes ei saa aru, et laps ei ole täiskasvanuga võrdse vastutusvõime ega füüsilise võimekusega ning seetõttu ei saa temaga sõlmida töövõtu- või käsunduslepingut, milles lepingutäitja peab vastutama kõige eest ise. Alaealise piiratud teovõime ei luba sellist vastutust lapsele seada. Alaealisega saab sõlmida ainult töölepingu ning seejuures tuleb arvestada seadusega lubatud ja keelatud tööde loetelu. Alaealisele ei sobi kindlasti raske füüsiline või suurt vaimset pingutust nõudev töö, samuti töö, mille käigus puututakse kokku alkoholi- või tubakatoodetega.

Inspektsioon on püüdnud tõsta ka noorte endi teadlikkust tööelus kehtivatest reeglitest. Euroopa Sotsiaalfondi vahendite toel on Tööinspektsiooni juristid käinud alates 2011. aastast andmas 45minutilisi loenguid põhikooli ja gümnaasiumi viimastele klassidele. Loengute käigus tutvustatakse noortele nende õigusi ja kohustusi töösuhetes, selgitatakse vanusest tulenevaid erinõudeid ning rõhutatakse riskantseid kohti, millele juba enne tööle asumist rohkem tähelepanu pöörata. Kokku on käidud 102 koolis ja esinetud ligi 5400 õpilasele. Siiski näitasid needki tunnid, et noori huvitab pigem see, kust tööd leida, mitte see, millised õigused lepingu sõlmimisega kaasnevad. Mõni noor tunnistas aga ise, et jurist võib ju rääkida, mis seadus ette näeb, aga selliste tingimustega ei võeta alaealist tööle kunagi ja kui noor lähebki midagi nõudma, leitakse kiiresti mingi põhjus, et ta lahti lasta.

Ettevõtjad ei soovi noortega töölepingut sõlmida mitmesugustel põhjustel. Peamine on muidugi see, et noorega tuleb rohkem tegeleda, teda tuleb õpetada ning tal ei ole veel oskusi, mis annaksid ruttu kvaliteetse tulemuse ehk tooks sisse kiiret tulu. Kuid põhjusi on teisigi: töövõtu- või käsunduslepingu sõlmimisega püütakse vähendada töötegemisega kaasnevat maksukohustust, lisaks ei kaasne nende lepingutega nõuet arvestada ja töösuhte lõppemisel hüvitada põhipuhkust. Töövõtu- ja käsunduslepingud annavad ka näiliselt võimaluse maksta noorele töötegijale vähem kui Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäär, mis on sel aastal 2,34 eurot tunnis või 390 eurot kuus.

Vahel väidetakse ka, et kuna noorele pakutav töö on ajutise iseloomuga, siis selleks tööleping ei sobigi. Nõnda see kindlasti ei ole, sest ka töölepingu seadus annab tähtajalise töölepingu sõlmimiseks mitu võimalust.

Mõne tööandja hinnangul on liialt koormav taotleda kuni 14aastase lapse töölevõtmiseks vajalikku tööinspektori nõusolekut. Siiski ei ole tegu pelgalt formaalsusega, vaid taotluse menetlemise käigus annab Tööinspektsioon esmase hinnangu, kas pakutav töö on konkreetses vanuses alaealisele sobiv või mitte.

Tööinspektsiooni statistika näitab, et taotluste arv alaealiste tööle lubamiseks on aastast aastasse tõusnud. Kui 2010. aastal esitati Tööinspektsioonile 92 taotlust 1160 alaealise tööle lubamiseks, siis 2013. aastal laekus 107 taotlust 1959 alaealise tööle lubamiseks ning 2014. aastal juba 146 taotlust 2057 alaealise tööle lubamiseks. Peamiselt taotlevad tööinspektori nõusolekut 7–14aastaste laste töötamiseks kohalikud omavalitsused ja õpilasmalevad, harvem erasektori tööandjad.

Eelmisel aastal andsid tööinspektorid/juristid nõusoleku 1869 töölepingu sõlmimiseks 7–14aastase lapsega. Keelduv otsus tehti 188 alaealise puhul.

Millised tööd alaealisele ei sobi?

Tööinspektori nõusoleku andmisest keeldumise põhjuseid oli mitu. Kõige rohkem keeldumisi oli tingitud sellest, et tööandja taotles ekslikult nõusolekut ka 15–17aastase noore tööle võtmiseks, kuigi seadus näeb tööinspektori nõusolekut ette ainult alla 15aastaste noorte tööle lubamiseks, alates 15. eluaastast piisab alaealise tööle asumiseks lapsevanema nõusolekust.

Keelduva otsuse tingis sageli ka alaealisele pakutava töö sobimatus tema vanust ja arengut arvestades. Näiteks keelduti nõusoleku andmisest 12aastase lapse tööle asumiseks suurürituse piletikontrolöriks, samuti alaealise töölevõtmiseks hotelliteenindaja ametile, kuna selle töö käigus puututakse kokku alkoholi- ja tubakatoodetega. Lisaks ei saanud sobivaks pidada tööandja soovi saata kümneaastane laps seitsmekilogrammise jäätisekastiga suvekuumuses randa jäätist müüma.

Lastele sobimatutest töödest rääkides väärib eraldi tähelepanu suvine ajalehemüük. Alaealine ei tohi müüa ajalehti või ajakirju autode vahel joostes. Lapse heaolu ja tervise säilimise eest peavad seisma nii tema vanemad kui ka ettevõtjad, kes sellist tööd noortele pakuvad. Kurb on aga see, et osa ettevõtjaid müüvad kõigepealt suures koguses ajalehti lapsevanematele, kes siis ise tööandjaks muutudes lapse tänavale lehtedega kaubitsema saadavad.

Õnneks leidub siiski ka neid töid, mis lastele sobivad. Näiteks lubati eelmisel aastal tööle vähemalt 13aastased lapsed hotelli hommikusöögilaua teenindajaks (seda tingimusel, et tööga ei kaasne raskuste teisaldamist ega kokkupuudet alkoholiga), kauplustesse hinnasiltide kleepijaks, kergeteks puhastus- ja koristustöödeks lasteaia territooriumil, juur- ja puuviljade sorteerijaks, koduloomade hooldajaks ning õmblusettevõttesse lõigete joonistajaks.

Kõige nooremad, 7–12aastased lubati ainult väga kergetele töödele kultuuri, kunsti ja spordi valdkonnas. Näiteks anti nõusolek treeneri abistamiseks ning etendusel osalemiseks täiskasvanu järelevalve all.

Kokkuvõttes on hea meel tõdeda, et järjest enam leidub neid tööandjaid, kes annavad noortele võimaluse töökogemust omandada, kuid seejuures tuleb järgida seaduse nõudeid ning jälgida asjaolu, et alaealist ei saa lubada tööle, mis ei vasta tema vaimsele või füüsilisele arengule ning on ohtlik. Tuleb silmas pidada, et kuigi ettevõtte poolt alaealisele pakutav töö võib näiteks kodustes tingimustes, lühiajaliselt ja lapsevanema järelevalve all olla noorele igati sobiv, ei tähenda see alati, et noor võib sama tööd teha töölepingu raames, alludes kindlas ajavahemikus tööandja juhtimisele ja kontrollile ehk sisuliselt tehes seda siiski iseseisvalt ja ise vastutades.

Artikkel ilmub koostöös Tööinspektsiooni infokirjaga Tööelu.

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll