Teejuht 2019
Teisipäev, 14. August
 

Puhkust planeerides teadke oma õiguseid

Puhkamine on iga töötaja õigus ja kohustus, et nii keha kui vaim saaks pingutusest taastuda. Kõikide töötajate puhul saab rääkida põhipuhkusest, kuid lapsevanematele on loodud ka lisapuhkusepäevad ja lisasoodustused.

Veel samal teemal

Eestis on põhipuhkuse kestus üldjuhul 28 kalendripäeva, mida võib välja võtta korraga või osakaupa (sel juhul vähemalt 14 järjestikust päeva korraga). Puhkusegraafik koostatakse ettevõtetes aasta alguses ja selleks ajaks kinnitatakse ka puhkuste ajakava.

Kaire Saarep tööinspektsiooni nõustamistalitusest rääkis, et nende poole pöörduvad lapsevanemad sooviga kasutada oma eelisõigust puhkuseaja valimisel. "Tööandja peab puhkusegraafiku soove arvesse võtma siis, kui enda soovidest antakse teada puhkusegraafikute koostamise ajal. Kindlasti tasub puhkuse aeg kirjalikult fikseerida, sest suulist lubadust soovitud ajal kindlasti puhkust saada ei saa tõendada," soovitas Saarep. "Loomulikult on võimalikud ka erinevad töötaja ja tööandja vahelised kokkulepped, see sõltub juba ettevõttest ja töö iseloomust."

"Kõikidest ajakava välistest puhkustest, sh lapsepuhkusest peab töötaja teatama 14 kalendripäeva varem. Nii saab vaba päeva võtta näiteks lapse kooliminemisel või muul olulisel ajal," rääkis Saarep.

Tasustatud lapsepuhkus

Millised on aga õigused puhkusegraafiku koostamisel kaasa rääkida, kui peres kasvavad lapsed?

Õigus saada puhkust endale sobival ajal on:

 • naistel vahelt enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust;
 • mehel vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või naise rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal;
 • vanemal, kes kasvatab kuni 7-aastast last;
 • vanemal, kes kasvatab 7-10-aastast last (lapse koolivaheajal);
 • koolikohustuslikul alaealisel (koolivaheajal).

Emal või isal on igal kalendriaastal õigus saada tasustatud lapsepuhkust:

 • 3 tööpäeva, kui tal on üks või kaks alla 14-aastast last;
 • 6 tööpäeva, kui tal on vähemalt kolm alla 14-aastast last või vähemalt üks alla 3-aastane laps.

Puudega last kasvataval emal või isal on õigus saada lapse 18-aastaseks saamiseni lisaks eeltoodule lapsepuhkust üks tööpäev kuus, mis tasustatakse keskmise töötasu alusel. Kui peres on kasvamas mitu puudega last, siis saavad vanemad lisapuhkepäevi võtta vastavalt laste arvule. Kuigi lisapuhkepäeva eesmärk on võimaldada vanemal on lapse erivajadustega tegelemist, lubab seadus sõlmida tööandjaga kokkuleppe puhkusepäevade liitmiseks või tagasiulatuvaks nõudmiseks.

Lapse 3-, 14- ja 18-aastaseks saamise aastal antakse puhkust olenemata sellest, kas lapse sünnipäev on enne või pärast puhkust.

Lapsepuhkust saab korraga kasutada üks isik ja seda võib teha ühes osas või ositi. Nt kolme alla 14-aastast last kasvatavas peres võtab esmalt isa kolm puhkusepäeva ja seejärel ema kolm. Lapsepuhkust arvestatakse töötaja tööpäevades ning see ei sõltu tööpäeva pikkusest. Näiteks juhul, kui inimene töötab graafiku alusel laupäeval 12 tundi, siis võib ta lapsepuhkust kasutada laupäeval ning ka tema töötundide norm väheneb vastavalt 12 tundi, mitte keskmise tööpäeva jagu, nt täistööaja korral 8 tundi (osalise tööaja korral võib see number olla ka 4, 5, 6 vmt). Kindlasti ei tohi tööandja sellisel juhul nõuda töötajalt nö puuduoleva nelja tunni järgitegemist. Graafikujärgselt töötades ei saa lapsepuhkust välja võtta oma vabal päeval.

Arvestama peab ka sellega, et lapsepuhkust tasustatakse töötasu alammäära alusel, mis jagatakse konkreetse kalendriaasta tööpäevade arvuga, 2018. aastal on selleks 254. Valem lapsepuhkuse tasu arvutamiseks on seega 500 x 12 kuud / 254 ehk päeva tasu on 23,62 eurot (bruto).

"Lapsevanemad teavad enamasti seda, et neil on õigus tasustatud või tasustamata lapsepuhkuse saamiseks. Meie poole pöördutakse aga teadmatusest, et ka lapsepuhkuse saamiseks tuleb tööandjat 14 kalendripäeva ette teavitada," kommenteeris nõustamistalituse juhataja.

Lapsepuhkuse tasu hüvitatakse riigieelarve vahenditest ja selle maksab tööandja, kes hiljem esitab taotluse sotsiaalkindlustusametile.

Tasustamata lapsepuhkus

Kuni 14-aastast või kuni 18-aastast puudega last kasvatavad vanemad saavad igal kalendriaastal võtta kuni 10 tööpäeva tasustamata lapsepuhkust. Ka seda saab kasutada ühes või mitmes osas ja üksnes töötaja tööpäevadel kalendriaasta jooksul.

Tasustamata lapsepuhkuse kasutamiseks peab lapsevanem oma puhkusesoovist kirjalikult ette teatama vähemalt 14 kalendripäeva.

Puhkusegraafiku muutmine

Puhkusegraafik peab seaduse järgi paigas olema 31. märtsiks, kuid vahel tuleb ette ootamatusi, mistõttu töötaja ei saa ettenähtud ajal puhkusele minna. Puhkusegraafikut saab muuta vastavalt töötaja ja tööandja vastastikkusele kokkuleppele.

Puhkuseavaldus tuleb esitada 14 kalendripäeva enne puhkust juhul, kui ettevõttes ei ole koostatud puhkusegraafikut või on seal mõni puhkus märkimata.

"Töötajal tasub puhkus katkestada siis, kui ta jääb samal ajal haiguslehele. Sellest tuleks teavitada tööandjat kirjalikult, sest vastasel juhul märgib tööandja ta puhkusel olevaks ja ilma jäädakse haigusrahast. Tööandja töötaja puhkust katkestada ei tohi, ei loe põhjused, et hetkel ei ole piisavalt tööjõudu vmt," rääkis Saarep.

Kui töötaja soovib võimalikult kaua järjest puhata, siis tasub planeerida puhkus perioodi, kuhu jääb ka mõni riigipüha, sest need ei lähe puhkusepäevade arvesse. Eestis on kokku 12 riigipüha.

Puhkuse aegumine

Puhkusenõue aegub ühe aasta jooksul selle kalendriaasta lõppemisest, mille eest puhkust arvestatakse. Nt 2017. kalendriaasta põhipuhkus aegub 01.01.2019, see tähendab, et 2017. a põhipuhkust saab kasutada 2017. ja 2018. aasta jooksul. Selle seaduse eesmärk on vältida töötajate ületöötamist ja motiveerida neid võtma põhipuhkust välja igal aastal.

Puhkuse aegumine peatub ja lükkub sellevõrra edasi, kui töötaja kasutab rasedus- ja sünnituspuhkust, lapsendaja- või lapsehoolduspuhkust, on aja- või asendusteenistuses.

Lapsepuhkuse päevad tuleks ära kasutada kalendriaasta jooksul, sest peale seda need aeguvad.

"Töötajale soovitan kasutada oma õiguseid puhkusele sellest õigeaegselt teavitades. Arvestage ka puhkusepäevade tasu – et see ei tuleks kõrgema sissetuleku juures halva üllatusena. Meeles tasub pidada, et lapsepuhkus ei kajastu lõpparves," rõhutas tööinspektsiooni nõustamiskeskuse esindaja.

Kokkuvõtteks võib öelda, et nii töötajale kui tööandjale on kasulik, kui puhkusepäevad kasutatakse aasta jooksul ära. Nii on töötajad puhanud ja värske vaimuga ning töökvaliteetki sellevõrra parem.

Teejuht 2019

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Kuidas valida töökinnast? 13.08.2018

  Kui paarkümmend aastat tagasi võis ehituspoest valida mõne paari erinevate töökinnaste vahel, siis tänapäeval ulatub see number üle mitme saja. Et valiku tegemine oleks lihtsam, keskendub käesolev artikkel kinnaste materjalidele, ohutuskategooriatele, ...
  Loe edasi..

 • 19. augustil ei ole lühendatud tööpäeva 13.08.2018

  Hetkel kehtivatest seadustest tulenevalt ei ole 19. augustil tööpäeva lühendamine seadusest tulenev kohustus. Küll aga ei keela ükski seadus võimalust tööandjal oma töötajatele rakendada tööpäeva lühendamist kui tööandjapoolset soodustust.
  Loe edasi..

 • Töötasu maksmine 07.08.2018

  Tööandja kohustub maksma töötajale töötasu vähemalt kord kuus kokkulepitud tähtpäeval. Pooled võivad kokku leppida ka töötasu maksmises lühema ajavahemiku järel, näiteks iganädalaselt. Palgapäev peab olema tö ...
  Loe edasi..

 • 2019. aasta kalendaarse tööajafondi arvestus 01.08.2018

  RMP.ee toimetus on koostanud 2019. aasta kalendaarse tööajafondi abitabeli. Järgmisel aastal langeb tööpäevadele 8 riigipüha, võrreldes 2018. aastaga on üks tööpäev ning 5 töötundi enam . Lühendamisele kuuluvaid tööpäevi on järgmisel aastal vähem ehk kokku kaks.
  Loe edasi..

 • ABITABELID 01.08.2018

  Tabelis on viited erinevatele artiklitele, abitabelitele, numbritele. Nt Töö- ja teenistuslähetuse abitabel, palgaarvestuse kalkulaator, maksumäärad, tööajafondi arvestus, puhkuste aegumine jne.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal e-poest

 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Eesti Raudtee
 • swissotel
 • epood
 • Maksuskoop
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257334  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
91  Koolitust
22237  Artiklit
52812  Registreerunud kasutajat
36232  Nädalakirja tellijat
33338  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017