Töö- ja puhkeaeg

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööle asudes peab kindlasti olema kursis töö- ning puhkeajaga. Seadusega on paika pandud kindlad normid, mida tööandja ning töötaja järgima peavad. Tööaeg on seaduse, muu õigusakti, kollektiiv- või töölepingu või poolte kokkuleppega määratud aeg, mille kestel töötaja on kohustatud täitma oma tööülesandeid, alludes tööandja juhtimisele ja kontrollile.

Töötaja riiklikuks tööaja normiks on määratud 40 tundi nädalas, s.o täistööaeg. Erisused täistööaja puhul kehtivad alates 7. eluaastast kuni koolikohustuse lõpuni, neile on kehtestatud lühendatud täistööaeg. Samuti kehtivad erandid allmaatööl, tervistkahjustaval või eriiseloomuga töö puhul. Lisaks täistööajale on võimalik kokku leppida ka täistööajast lühemas ajas ehk osalises tööajas.

Täisealistel töötajatel on lubatud tööaeg kehtestatud läbi kohustusliku puhkeaja, mis tähendab, et 24 tunni jooksul peab töötajale jääma vähemalt 11 tundi järjestikust puhkeaega. Alaealiste puhul on välja toodud lubatud töötundide arv päevas, mis on järgmised:

  • 7-12-aastastel – 2 tundi päevas ja 12 tundi nädalas õppeveerandi jooksul, 3 tundi päevas ja 15 tundi nädalas koolivaheajal;
  • 13-14-aastastel või vanemal koolikohustuslikul* – 2 tundi päevas ja 12 tundi nädalas õppeveerandi jooksul (3 tundi päevas ja 12 tundi nädalas õppeveerandi jooksul, kui tehakse kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal), 7 tundi päevas ja 35 tundi nädalas koolivaheajal;
  • 15-17-aastane mittekoolikohustuslik – 8 tundi päevas ja 40 tundi nädalas.

* koolikohustuslik on isik põhikooli lõpetamiseni või 17-aastaseks saamiseni

24-tunniseid vahetusi võivad erandina teha valve-ja turvatöötajad, tervisehoiu- ja hoolekandetöötajad, päästeteenistujad või töötajad, kelle puhul on see ette nähtud kollektiivlepinguga. 24-tunniste vahetuste puhul peab töötajale olema kompenseeritud puhkeaeg.

Tööandja on kohustatud andma töötajale pausi einestamiseks ja puhkamiseks. Vähemalt 30-minutiline paus peab olema antud iga 6-tunnise töötamise kohta (alaealise puhul vähemalt iga 4,5-tunnise töötamise kohta). Pausi ajal on töötajal õigus töökohast lahkuda või puhata ning einestada selleks ettenähtud kohas, kui tööandja seda võimaldab.

Tööaja summeeritud arvestuse korral peab iganädalane puhkeaeg olema vähemalt 36 järjestikust tundi, mittesummeeritud tööaja korral 48 järjestikust tundi.

Ole oma õigustega kursis ning vaata punktid töö- ja puhkeaja kohta enne tööleasumist kindlasti üle!

Vaata lisaks:

  • Töölepinguseadus (TLS) 3. jagu
  • Meretöö seadus (MTööS) 4. jagu
  • Euroopa Liidus Komisjoni määruse (EL) 965/2012
Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll