Töötav inimene ja töövõimereform

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Milliseid vähenenud töövõimega inimestele mõeldud teenuseid saab kasutada töötav inimene?

Käesoleva aasta juulis käivitunud töövõimereform on meedias palju kajastust leidnud. Ilmunud on nii uusi teenuseid tutvustavaid artikleid kui ekspertarvamusi. Käesoleva artikliga soovime juhtida tööandjate tähelepanu teenustele, mis on mõeldud vähenenud töövõimega inimestele, kes juba töötavad või on tööle asumas. See, et töötukassal on teenuseid ka töötavale inimesele, võib tulla üllatusena, aga just nii ongi – ka töötav inimene saab kasutada mõndagi töötukassa teenust.

Tööruumide ja -vahendite kohandamine

Soovite võtta tööle ratastooli kasutava inimese, kuid ta ei saa iseseisvalt trepist üles, et oma tööruumidesse jõuda? Või on tervisest tuleneval põhjusel vaja kohandada töötaja tööruumi? Töötukassa aitab kanda töökoha ja töövahendite kohandamisega seotud kulutusi.

Kohandamise maksumuse hüvitamisel lähtume vähenenud töövõimest tingitud töötamise takistuse kõrvaldamise kulu mõistlikkusest. Töötava inimese puhul hüvitame tööandjale kuni 75% (ja tööle asuva inimese puhul kuni 100% kohandamise maksumusest). Alates sellest aastast on võimalik kohandada ka kodus asuvat töökohta. Kohandamise kulu hüvitamise avalduse esitab töötukassale tööandja.

Kui töötajal on raske pääseda oma tööruumidesse või kasutada ettenähtud töövahendeid, aitame kohandada töökoha ja töövahendid töötaja jaoks ligipääsetavaks ja kasutatavaks.

Kohandada saab ka kodus asuvat töökohta.

Tööruumide ja -vahendite kohandamise kulu hüvitamise avalduse esitab töötukassale tööandja. Töötukassa selgitab välja sobiva lahenduse.

Olenevalt juhtumist ja lähtuvalt kohanduse mõistlikust maksumusest on võimalik kohandamise kulud tööandjale hüvitada kuni 100protsendiliselt. Kohanduse kulud hüvitatakse tööandjale juhul, kui töötaja töösuhe on tähtajatu või tähtajaga vähemalt kolm aastat. Hüvitist saab taotleda üks kord kolme aasta jooksul ühe töötaja kohta.

Töökoha kohandamise võimaluste väljaselgitamiseks võtke ühendust teile sobiva töötukassa esindusega ja leppige kokku kohtumine juhtumikorraldajaga. Kontaktid leiate siit.

Vanaduspensioniealistele tööotsijatele osutatavat tööturuteenust kaasrahastatakse Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondist tervise- ja tööministri 04.12.2014 käskkirja nr 222 “Tööturuteenuste osutamine tagamaks paremaid võimalusi hõives osalemiseks”  alusel​. Vähenenud töövõimega isikutele osutatavat tööturuteenust kaasrahastatakse Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondist sotsiaalkaitseministri ning tervise- ja tööministri 27.03.2015 käskkirja nr 57 “Tööturuteenuste osutamine töövõimereformi sihtrühmale” aluse.


Alloleval aknal klõpsates avaneb tööruumide ja -vahendite kohandamist kirjeldav audiofail.

Salvestatud Raadioteatris. Helirežissöör Külliki Valdma, teksti luges Kadri Hinrikus.

Töötaja koolituskulu hüvitamine

Kas olete valmis pakkuma uut tööd töötajale, kes ei saa puude või terviseseisundi tõttu olemasoleval ametikohal jätkata ja kes on nõus läbima ümber- või täiendusõpet? Sel juhul saate taotleda töötukassalt koolituskulude hüvitamist (50% ulatuses, kuid mitte rohkem kui 1250 eurot koos käibemaksuga).

Sel aastal lisandus ka võimalus hüvitada tööandjale vähenenud töövõimega töötaja tööalase koolitusega seotud lisakulud, mis on tingitud töötaja puudest või terviseseisundist (eelkõige viipekeeletõlgi kulu).

Koolituskulud hüvitatakse tööandjale, kui töötaja:

  • ei saa puude või terviseseisundi tõttu senist tööd jätkata ning pärast ümber- või täiendusõpet pakub tööandja talle uut tööd või
  • enne tööle asumist oli töötaja vähemalt 12 kuud järjest töötuna arvel ning vajab tööalaste teadmiste ja oskuste täiendamist.

Koolituskulude hüvitamisest saate lähemalt lugeda viitelt: töötaja koolituskulude hüvitamine.

Tööandjale saame hüvitada vähenenud töövõimega töötaja tööalase koolitusega seotud lisakulud, mis on tingitud töötaja puudest või terviseseisundist (eelkõige viipekeeletõlgi kulu).  Lisainfot saate tööandjate konsultantidelt, kelle kontaktid leiate siit.


Alloleval aknal klõpsates avaneb koolituskulu hüvitamist kirjeldav audiofail.

 

 

 Salvestatud Raadioteatris. Helirežissöör Külliki Valdma, teksti luges Kadri Hinrikus.

Tugiisikuga töötamine

Kas vähenenud töövõimega inimesel on raskusi [uute] tööülesannete mõistmisel või omandamisel (näiteks mäluprobleemide tõttu) või töökollektiivi sisseelamisel? Kui jah, siis saab teda aidata tugiisik, kes juhendab ja abistab inimest tööülesannete täitmisel (tugiisik ei ole isiklik abistaja ja ei tee töötaja eest tööd ära). Tugiisikuks võib olla kolleeg või sobiv inimene väljastpoolt töökohta, kasvõi teie töötaja sugulane või sõber. Tugiisikule maksab töötukassa  (2016. aastal 2.56 eurot tunnis).

Kui vajate tööle asumisel rohkem abi ja juhendamist, pakume teile tugiisiku abi.

Tugiisik juhendab ja abistab, kui teil on raskusi tööleasumisel, töökollektiivi sisseelamisel, tööülesannete mõistmisel või omandamisel (näiteks mäluprobleemide tõttu), kuid ta ei täida teie tööülesandeid teie  eest.

Teenust taotleb töötukassalt tööandja ning koos teiega leitakse sobiv tugiisik. Tugiisikuks võib olla teie kolleeg või sobiv inimene väljastpoolt töökohta.

Töötukassa maksab tugiisikuga töötamise teenuse osutajale tasu (2016. aastal 2.56 eurot tunnis).

Kui teie töö- või teenistussuhe on tähtajatu, saab tugiisik teid abistada kuni 1000 tunni vältel 1 aasta jooksul. Tähtajaline töösuhe peab tugiisikuga töötamise teenuse kasutamiseks kestma vähemalt kuus kuud. Kui vajate töötamisel vähenenud töövõime tõttu tugiisiku juhendamist ka pärast aasta möödumist, saab teenus jätkuda kuni veerandi ulatuses teie tööajast ühes kuus.

Vähenenud töövõimega isikutele osutatavat tööturuteenust kaasrahastatakse Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondist sotsiaalkaitseministri ning tervise- ja tööministri 27.03.2015 käskkirja nr 57 “Tööturuteenuste osutamine töövõimereformi sihtrühmale” alusel.


Alloleval aknal klõpsates käivitub tugiisikuga töötamise teenust kirjeldav audiofail.

Salvestatud Raadioteatris. Helirežissöör Külliki Valdma, teksti luges Kadri Hinrikus.

Kogemusnõustamine

Kogemusnõustamine on mõeldud eelkõige inimestele, kes vajavad oma probleemide lahendamiseks teise sarnase puude või tervisehäirega inimese toetust. Kogemusnõustamise eesmärk on kliendi puude või tervisehäirega toimetuleku toetamine, motivatsiooni ja enesekindluse suurendamine ning töötava inimese toetamine töötamise jätkamiseks.

Kogemusnõustamine on mõeldud eelkõige inimestele, kes vajavad oma probleemide lahendamiseks teise sarnase puude või tervisehäirega inimese  toetust.

Kogemusnõustamise eesmärk on kliendi puude või tervisehäirega toimetuleku toetamine, motivatsiooni ja enesekindluse suurendamine ning ettevalmistamine tööotsinguteks ja tööeluks või töötamise jätkamiseks.

Teenuse sihtrühm on vähenenud töövõimega töötu, õppiv või koondamisteatega tööotsija või töötav inimene. Kogemusnõustamist võivad vajada eelkõige inimesed, kelle tervis on (ootamatult) halvenenud või kes on puude või tervisehäire tõttu sattunud raskustesse.

Kogemusnõustamine on sarnase puude või tervisehäirega inimeste vahel toimuv teadmiste ja kogemuste vahetus ning nõustamine. Nõustajal peab olema nõustatavaga sarnane puue või tervisehäire ning ta peab olema läbinud kogemusnõustamise alase koolituse.

Kogemusnõustamine hõlmab:

  • kogemuslikku emotsionaalse, sotsiaalse ja praktilise toe pakkumist, kogemusnõustaja jagab oma teadmisi ja kogemusi, mis aitasid temal sarnases olukorras toime tulla;
  • jõustamist ehk võimaluste ja lahenduste leidmist ja inimese suutlikkuse tugevdamist korraldada oma elu võimalikult iseseisvalt;
  • nõustamist terviseprobleemiga toimetulemiseks;
  • töötamise kogemuse jagamist, kliendi julgustamist ja motiveerimist tööd otsima või töötamist jätkama;
  • vajadusel abivahendi alast nõustamist, sobivate abivahendite soovitamist ning abivahendite kasutama õpetamist.

Nõustamine võib toimuda nii individuaalse kui grupinõustamisena.

Kogemusnõustamist on kliendil võimalik saada maksimaalselt 10 akadeemilist tundi, põhjendatud vajadusel võib teenust osutada suuremas mahus.

Töötule kliendile makstakse kogemusnõustamisel osalemisel sõidu-ja majutustoetust.

Kui te töötate, kuid vajate vähenenud töövõime tõttu tuge töötamise jätkamiseks, võtke ühendust teile sobiva töötukassa esindusega ja leppige kokku kohtumine juhtumikorraldajaga. Kontaktid leiate siit.

 

Alloleval aknal klõpsates käivitub kogemusnõustamise teenust kirjeldav audiofail

Salvestatud Raadioteatris. Helirežissöör Külliki Valdma, teksti luges Kadri Hinrikus.

Kogemusnõustamisest saate rohkem teada, kui vaatate järgnevat videot.

Tööalane rehabilitatsioon

Kas töötaja puude või haiguse tõttu on vaja parandada näiteks tema liikumisoskust, suhtlemisoskust või lahendada psühholoogilisi probleeme, mis takistavad töötamist? Kui jah,  tasuks töötajale soovitada tööalase rehabilitatsiooni teenust. Tööalane rehabilitatsioon sobib inimesele, kel on puude või haiguse tõttu mitmeid takistusi ja kes vajab seetõttu töökohal jätkamiseks või tööle asumiseks erinevate spetsialistide ehk rehabilitatsioonimeeskonna abi.

Tasub teada, et tööalase rehabilitatsiooni teenus on ainuke teenus, kus sõidu-ja majutustoetust makstakse kõigile teenusel osalejatele, sh ka töötavale inimesele. Samuti ootame tööandjalt paindlikkust tööalasel rehabilitatsioonil osaleva töötaja töögraafiku koostamisel ja teenusel käimise võimaldamisel.

Tööalane rehabilitatsioon on mõeldud inimestele, kellel on puude või haiguse tõttu mitmeid takistusi ja kes vajavad seetõttu tööle asumiseks või töötamise jätkamiseks erinevate spetsialistide ehk rehabilitatsioonimeeskonna abi.

Tööalane rehabilitatsioon:

  • valmistab teid ette tööeluks;
  • toetab teie tööleasumist või töötamist.

Tööalase rehabilitatsiooni sihtrühmaks on tööealised (st vanuses 16 kuni vanaduspensioniiga) vähenenud töövõimega inimesed

  • kellel on puue või püsiv töövõimetus või osaline töövõime ning
  • kes on hõivatud (töötajad, õppijad, ettevõtjad, ajateenistuses olijad) või
  • otsivad tööd (on registreeritud töötud).

Tööalast rehabilitatsiooni võib näiteks olla vaja selleks, et parandada liikumisoskusi või kõnet, õppida kasutama abivahendeid, lahendada psühholoogilisi probleeme. Samuti võib vaja olla nõustamist, et leida motivatsiooni ja suurendada enesekindlust, õppida puude või haigusega igapäevaselt toime tulema. Vajadusel saab rehabilitatsioonimeeskond aidata teil tööellu sisse elada, nõustades tööandjat, kuidas tööd sobivamalt korraldada või töökeskkonda kohandada.

Tööalane rehabilitatsioon võib sisaldada järgmisi tegevusi:

  • füsioteraapia
  • tegevusteraapia ja -nõustamine
  • loovteraapia
  • logopeediline abi
  • eripedagoogiline abi
  • kogemusnõustamine
  • psühholoogiline nõustamine
  • õendusalane nõustamine
  • sotsiaalnõustamine
  • arsti (sh psühhiaatri) nõustamine.

Tervishoiuteenuste, taastus- ja sanatoorse ravi saamiseks pöörduge oma pere- või eriarsti poole.

Tööalase rehabilitatsiooni tegevused toimuvad teie vajadustest lähtuvalt kas individuaalselt või grupis.

Üldjuhul kestab teenus kuni ühe aasta ning töötukassa saab teie tööalase rehabilitatsiooni eest tasuda kuni 1800 eurot.

Rehabilitatsiooniteenust pakuvad Sotsiaalkindlustusameti tegevusloaga registreeritud teenuseosutajad. Kui teie osalemine teenusel on juhtumikorraldajaga kokku lepitud, peate end hiljemalt seitsme päeva jooksul teenusele registreerima. Sobiva teenuseosutaja saate valida allolevast teenuseosutajate nimekirjast.

Kuidas tööalase rehabilitatsiooni teenus toimub?

  • töötukassa juhtumikorraldaja hindab teie teenusevajadust;
  • lepite juhtumikorraldajaga kokku rehabilitatsiooni eesmärgi;
  • valite enda jaoks sobiva rehabilitatsiooniasutuse;
  • lepite kokku kohtumise teenuseosutajaga tegevuskava koostamiseks või rehabilitatsiooniprogrammis osalemiseks;
  • töötukassa kinnitab tegevuskava;
  • alustate rehabilitatsiooniteenusel osalemist.

Kui te töötate, kuid vajate vähenenud töövõime tõttu tuge töötamise jätkamiseks, võtke ühendust teile sobiva töötukassa esindusega ja leppige kokku kohtumine juhtumikorraldajaga. Töötukassa esinduste kontaktid leiate siit.

Vajadusel makstakse teile – olenemata sellest, kas olete töötuna registreeritud või mitte – rehabilitatsiooniteenusel osalemisel sõidu-ja majutustoetust.


Alloleval aknal klõpsates käivitub tööalast rehabilitatsiooni kirjeldav audiofail.

Salvestatud Raadioteatris. Helirežissöör Külliki Valdma, teksti luges Kadri Hinrikus.

Tööks vajalik abivahend

Kas vähenenud töövõimest tulenevalt ei näe töötaja tööalaseid dokumente lugeda või ei kuule töötelefoni helinat? Kui see takistab tema töötamist, on võimalik taotleda tööülesannete täitmiseks abivahendit. Töötamiseks vajalik abivahend võib olla näiteks lugemisteler, ekraanilugemistarkvara, spetsiifiline tool, kuulmisvõimendi jne. Erinevaid abivahendeid on väga palju. Tööle asuval või juba töötaval inimesel tuleb töötamiseks vajaliku abivahendi tasuta kasutada saamiseks pöörduda töötukassasse.

Kui tööülesannete täitmine tööandja vahenditega on teie puude või vähenenud töövõime tõttu takistatud, anname teile töötamiseks vajaliku abivahendi tasuta kasutada.

Töötukassa juhtumikorraldaja hindab abivahendi kasutamise vajadust tööülesannete täitmisel ja selgitab välja sobiva abivahendi.

Töötamiseks vajaliku abivahendi saate enda kasutusse kuni oma töösuhte lõpuni, aga esialgu mitte kauemaks kui kolmeks aastaks.

Abivahendi kasutamise lepingut saab pikendada, kui abivahend on teile tööülesannete täitmisel jätkuvalt vajalik. Abivahendi, mida vajate nii tööülesannete täitmisel kui igapäevaelus, saate taotleda Sotsiaalkindlustusametist.

Töötamisel esinevate puudest või terviseseisundist tulenevate takistuste kõrvaldamise võimaluste väljaselgitamiseks võtke ühendust teile sobiva töötukassa esindusega ja leppige kokku kohtumine juhtumikorraldajaga. Kontaktid leiate siit.

Vanaduspensioniealistele tööotsijatele osutatavat tööturuteenust kaasrahastatakse Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondist tervise- ja tööministri 04.12.2014 käskkirja nr 222 “Tööturuteenuste osutamine tagamaks paremaid võimalusi hõives osalemiseks”  alusel​. 

Vähenenud töövõimega isikutele osutatavat tööturuteenust kaasrahastatakse Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondist sotsiaalkaitseministri ning tervise- ja tööministri 27.03.2015 käskkirja nr 57 “Tööturuteenuste osutamine töövõimereformi sihtrühmale” alusel.

 

Töölesõidu toetus

Kas vähenenud töövõimega inimene ei saa puude või terviseseisundi tõttu kasutada tööl käimiseks ühistransporti (v.a taksot)? Töötukassa hüvitab osaliselt töölesõiduga seotud lisakulud. Toetust arvestatakse tööl käidud päevade alusel ning inimene otsustab vastavalt takistuste ulatusele, kas ta kasutab tööl käimiseks invatransporditeenust, taksot või kasutab mõne pereliikme abi tööle jõudmiseks vms. Täiendavaks lugemiseks eelmise uudiskirja asjalik ja detailne artikkel.

Kui te ei saa oma puude või tervisehäire tõttu käia tööl ühistranspordiga, vaid peate selleks kasutama isiklikku sõiduautot, taksot või eritransporti, hüvitab töötukassa teile osaliselt töölesõiduga seotud lisakulud. Kulud hüvitatakse, kui see on vajalik teie tööle asumiseks või töötamise jätkamiseks.

Töölesõidu toetuse taotlemiseks esitage töötukassale avaldus (avalduse vormi leiate paremalt infokastist) e-posti või posti teel või töötukassa esinduses kohapeal. Avalduses tuleb põhjendada, miks te ei saa puude või terviseseisundi tõttu kasutada tööl käimiseks ühistransporti. Kui te juba töötate, tuleb täiendavalt selgitada, kuidas te seni olete saanud tööl käia.

Töölesõidu toetust makstakse teie tööle asumise päevast või juba töötamise korral avalduse esitamise päevast alates. Toetuse saamise tingimuseks on töötamine.

Töötamisena arvestatakse töölesõidu toetuse määramisel:

  1. töötamist töölepingu alusel või avalikus teenistuses Eestis, Eestist lähetatud töötajana välisriigis, teises Euroopa Liidu liikmesriigis või Ukrainas;
    – ​ametis olemist kõrgema riigi- või kohaliku omavalitsuse ametnikuna;
    – sõltumatu isikuna avalik-õigusliku ameti pidamist;
  2. töötamist töövõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel Eestis;
  3. tegutsemist füüsilisest isikust ettevõtjana või osalemist abikaasana füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtte tegevuses, kui abikaasa oli kantud füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtte tegevuses osaleva abikaasana maksukohustuslaste registrisse Eestis, teises Euroopa Liidu liikmesriigis või Ukrainas;
  4. äriühingu juhatuse liige, prokurist, täis- või usaldusühingut esindama volitatud osanik, välismaa äriühingu filiaali juhataja või mitteresidendi muu püsiva tegevuskoha juht või  juriidilise isiku tulumaksuseaduse §-s 9 nimetatud juhtimis- või kontrollorgani liige olemist, kui selle eest saadakse tasu.

Toetust makstakse kuni 12 kuu eest kolme aasta jooksul. See tähendab, et te ei pea seda järjest ära kasutama. Näiteks võite toetust vajada ainult talvekuudel.

Toetust makstakse 93 senti kilomeetri kohta, kuid mitte rohkem kui 26 eurot ühe päeva eest ja 300 eurot kuus. Toetuselt arvestatakse maha tulumaks.

Töölesõidu toetust saate kord kuus iga eelmisel kuul tööl käidud päeva eest tagantjärele. Selleks peate töötukassale esitama iga kuu 10. kuupäevaks tööandja allkirjaga tõendi (tõendi vormi leiate paremalt infokastist) teie eelmisel kuul töötatud päevade kohta. Oluline on tähele panna, et avaldusel peate märkima tööandja tõendi allkirjastaja nime ja ametinimetuse ning see peab hiljem esitatud tõendiga sama olema. Juhul kui need andmed erinevad, küsime teilt täpsustusi.

Töötukassa ei hüvita töölesõidu kulu, mille hüvitab teile kohalik omavalitsus. See tähendab, et me ei saa maksta teile toetust päevade eest, kui kohalik omavalitsus korraldab teile eritransporditeenuse tööl käimiseks, samuti selle summa ulatuses, mille omavalitsus maksab teile transpordi tellimiseks, et saaksite kodu ja töö vahel liikuda. Töölesõidutoetuselt ei arvestata maha summat, mille olete saanud omavalitsuselt näiteks arsti juures, mõnel teenusel või toidupoes käimiseks.

Kui olete taotlenud Sotsiaalkindlustusametist töötamistoetust ning kasutate seda tööl käimisega seotud transpordikuludeks, siis arvestatakse see summa töötukassa makstavast toetusest maha.

Töölesõidu toetuse arvutamiseks küsime andmeid teie kohalikust omavalitsusest ja Sotsiaalkindlustusametist.


Alloleval aknal klõpsates käivitub töölesõidu toetust kirjeldav audiofail.

Salvestatud Raadioteatris. Helirežissöör Külliki Valdma, teksti luges Kadri Hinrikus.

Saatja sõidukulu hüvitamine

Kui vähenenud töövõimega inimene vajab töölkäimiseks ühistranspordi (v.a takso) kasutamisel saatjat, siis töötukassa hüvitab teda kodust tööle ja töölt koju saatvale inimesele sõidukulud.

Kui vajate ühistranspordiga tööle sõitmiseks teise inimese abi, hüvitame teid kodust tööle ja töölt koju saatvale inimesele sõidukulud.

Saatja peab sõidukulu hüvitamise taotlemiseks esitama töötukassale avalduse (avalduse vormi leiate paremalt infokastist) e-posti või posti teel või töötukassa maakondlikus osakonnas kohapeal. Avalduses tuleb esitada andmed saadetava vähenenud töövõimega inimese kohta ning põhjendada, miks ta vajab ühistranspordiga töölesõiduks saatjat.

Sõidukulu hüvitatakse teie saatjale, kui te töötate töölepingu alusel või avalikus teenistuses.  Sõidukulu hüvitatakse iga tööle saadetud päeva eest originaalkuludokumentide alusel, kuid mitte rohkem kui 26 eurot ühe päeva eest. Saatja sõidukulu hüvitatakse kuue kuu vältel kolme aasta jooksul.

Hüvitise saamiseks peab teie saatja töötukassale esitama iga kuu 10. kuupäevaks:

  • eelmisel kuul ühistranspordi kasutamist tõendavad originaalkuludokumendid ja
  • tööandja allkirjastatud tõendi teie töötatud päevade kohta eelmisel kuul.


Alloleval aknal klõpsates käivitub saatja sõidukulu hüvitamist kirjeldav audiofail.

Salvestatud Raadioteatris. Helirežissöör Külliki Valdma, teksti luges Kadri Hinrikus.

Veel mõned märksõnad:

  • Töötukassa juhtumikorraldajad aitavad terviseprobleemidest tulenevatele takistustele lahendusi leida ja hindavad iga kliendi teenuste vajadust individuaalselt.
  • Kui olete sunnitud töötajaid koondama, suunake nad pärast koondamisteate saamist töötukassasse. Koondamisteatega inimesed saavad kasutada mitmeid töötukassa teenuseid, sh teenuseid vähenenud töövõimega inimesele.
  • Teenused nagu palgatoetus, abistamine tööintervjuul ja kaitstud töö on mõeldud töötuna arvel olevatele inimestele. Kui võtate tööle inimese, kes osaleb kaitstud töö teenusel ja on asumas tööle avatud tööturul,  saate taotleda palgatoetust.

Loodame, et see artikkel aitab teil õigel hetkel reageerida oma töötajate vajadustele ning leida parima lahenduse töötaja tööl jätkamiseks.

Autorid:
Aleksandr Michelson, Tallinna ja Harjumaa tööandjate konsultant
Janne Liik, Tallinna ja Harjumaa teenusekonsultant
Maarja Reinsalu, Tallinna ja Harjumaa teenusekonsultant

Allikas:  Töötukassa

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll