Töövahendus ja proovitöö

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Töövahendus on tööd otsivale isikule töö ja tööandjale vajaliku tööjõu pakkumine. Vaba töökoha täitmisel on võimalik kasutada töötukassa töövahendusteenuseid. Lisaks töötukassale osutavad töövahenduse teenust ettevõtjad.

Ettevõtjate tegevust töövahendajana reguleerivad:

  • tööturuteenuste ja –toetuste seadus (§ 38) ja
  • majandustegevuse seadustiku üldosa seadus.

Eraõiguslike töövahendajate üle teeb riiklikku järelevalvet sotsiaalministeerium.

Töövahendus

Töövahendus on töötule ja tööotsijale sobiva töö ning tööandjale sobiva töötaja leidmine.

Töövahendusteenus on kõigile tööturu osapooltele tasuta.

Teenuse saamiseks tuleb ennast registreerida töötuks või tööotsijaks. Seda on võimalik teha töötukassa maakondlikus esinduses.

Töövahendusel suunab töötukassa töötuid ja tööotsijaid sobivatele tööpakkumistele ning otsib tööandjale tema esitatud nõuete järgi sobivat töötajat. Töötukassa ei sekku tööandja ja töövõtja vahelistesse läbirääkimistesse, töövaidlusküsimuste korral tuleks ühendust võtta tööinspektsiooniga. Uuele töökohale kandideerides on lisateave konkreetsest tööandjast leitav tema kodulehelt, äriregistrist, majandustegevuse registrist või krediidiinfost.

Sobiv töö

Tööturuteenuste ja -toetuste seaduse  § 12 sätestab sobiva töö mõiste. Sobiv töö vastab töötu haridusele, erialasele ja varasemale töökogemusele, ei ole talle tervislikult vastunäidustatud ning ühistranspordiga ei kulu sõiduks elu- ja töökoha vahel üle kahe tunni päevas ega üle 15% kuupalgast.

Sobiv töö tuleb vastu võtta, muidu kaotab töötu saadava rahalise toetuse.

Esimese 20 nädala vältel alates töötuna arvele võtmisest loetakse sobivaks tööks tööd, mis vastab töötu haridusele, erialale ning kogemustele ning mille eest pakutav töötasu on vähemalt 60% isiku senisest töötasust, kuid mitte alla kahe vabariigi valitsuse kehtestatud töötasu alammäära.

Kui töötuna arvele võtmisest on möödunud rohkem kui 20 nädalat, loetakse sobivaks ka tähtajalist tööd, mis ei pea enam vastama inimese haridusele, erialale ega kogemustele. Pakutav töötasu peab olema täistööajaga töötamisel vähemalt ühe vabariigi valitsuse kehtestatud töötasu alammäära suurune ja suurem samal perioodil saadavast töötuskindlustushüvitisest.

Tööotsijale sobivaks loetakse iga tööd, mida ta ise endale sobivaks peab.

Kohustused ja sanktsioonid

Sobivast tööst keeldumise puhul on töötukassal õigus rakendada järgmisi seadusest tulenevaid sanktsioone.

  • Esimene põhjendamatu sobivast tööst keeldumine – lõpetatakse töötuskindlustushüvitise maksmine või peatatakse 10 päevaks töötutoetuse maksmine.
  • Teine põhjendamatu keeldumine – lõpetatakse töötutoetuse maksmine.
  • Kolmas põhjendamatu keeldumine – lõpetatakse töötuna arvelolek.

Töövahendus EL liikmesriikidesse

Töötukassa vahendab tööd nii Eestis kui ka Euroopa majanduspiirkonna riikides (EL liikmesriigid + Šveits, Norra, Island, Liechtenstein).

Euroopas töötamise ja vabade töökohtade kohta saate informatsiooni igast töötukassa osakonnast.

Tallinnas, Tartus, Narvas ja Pärnus aitavad Teid EURES nõustajad, kes jagavad informatsiooni Euroopa Majanduspiirkonna (EL liikmesriigid + Norra, Island, Liechtenstein) riikide elu- ja töötingimustest ning vabadest töökohtadest. Esmase infoga on võimalik tutvuda ka rahvusvahelises EURES portaalis ning EURES Eesti koduleheküljel.

EURES konsultatsiooni saamiseks ei ole vaja registreerida töötuks ega tööotsijaks.

Proovitöö

Koos töövahendusteenusega pakub töötukassa proovitöö tegemise võimalust. Tööandjale annab proovitöö enne töölepingu sõlmimist kinnituse, et kandidaat sobib teie pakutavale töökohale.

Proovitöö eesmärk on anda tööotsijale võimalus proovida järele pakutaval töökohal töötamine ja seeläbi oma sobivust tööandjale näidata. Tööandjale annab proovitöö enne töölepingu sõlmimist kinnituse kandidaadi sobivusest pakutavale töökohale. Üldjuhul kestab proovitöö ühe tööpäeva. Kui töö iseloom nõuab siiski põhjalikumat tööga tutvumist, võib ühe tööandja juures ühe konkursi raames tööd proovida maksimaalselt kolm päeva.

Proovitöö korraldamise eelduseks on, et tööandja otsib vabale töökohale töötajat töötukassa kaudu. Selleks tuleb tööandjal edastada töötukassale andmed vaba töökoha kohta portaali iseteeninduses või maakondliku osakonna kaudu.

Proovitööd korraldades peab tööandja järgima töötervishoiu- ja tööohutuse seaduse nõudeid. Proovitöö eest ei maksta tasu ja seda ei kanta töötamise registrisse.

Kui tööotsija soovib läbida proovitöö, kandideerides töökohale, mida töötukassa ei vahenda, ei sekku töötukassa proovitöö korraldusse ega maksa töötule sellel osalemisega seotud sõidutoetust. Samuti ei korralda töötukassa proovitööd, kui seda läheb tegema töötu, kes on varem sama tööandja juurde samale ametikohale kandideerides proovitöö läbinud või selle tööandja juures samal ametikohal töötanud või olnud tööpraktikal.

Proovitööl osalemine peab töötul olema enne proovitöö toimumist töötukassaga kokku lepitud. Proovitööle minekul tuleb töötuna arvel oleval isikul esitada osavõtuleht, mille ettevõtte esindaja allkirjastab, et kinnitada proovitöö toimumine. Osavõtulehe saab töötukassale esitada paberkandjal või digitaalselt allkirjastatult e-posti teel.

Töötukassa vahendatud proovitööl osalemise ajal säilib õigus olla töötuna arvel ning saada töötuskindlustushüvitist või töötutoetust.

Töötul on õigus saada proovitööl osaletud päevade eest sõidutoetust 0,10 eurot ühe kilomeetri kohta, kuid mitte rohkem kui 26 eurot päevas järgmistel tingimustel: 

  • ta on proovitöö toimumise ajal töötuna arvel;
  • tema elukoht asub proovitöö toimumise kohast vähemalt 500 meetri kaugusel;
  • töötu kandideerib töötukassale vahendada antud vabale töökohale ja proovitööl osalemine on eelnevalt töövahenduskonsultandi/juhtumikorraldajaga individuaalses tööotsimiskavas kokku lepitud;
  • töötu esitab sõidutoetuse avalduse ja tööandja täidetud osavõtugraafiku hiljemalt proovitööl osalemisele järgneval pöördumisel. Kui tööotsija saab proovitöö tulemusel tööle ega vaja töö leidmiseks rohkem töötukassa abi, võib osavõtulehe saata posti teel töötukassa kohalikku esindusse.

Juhul kui tööandja sõlmib inimesega proovitöö kestel töölepingu, peab töötu sellest töötukassale koheselt teada andma.  Sel juhul töötuna arvelolek lõpetatakse ja töötukassa maksab sõidutoetust ainult töötuna arveloleku ajal tööproovil osalemise eest.

Allikas:  Töötukassa

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll