TTU
Neljapäev, 23. November
 

Töövõtuleping – lõpetamine taganemise või ülesütlemisega?

Autor
Siret Siilbek
Advokaadibüroo ALTERNA vandeadvokaat ja partner

Ehituslepingutes võib tihti kohata ühepoolse lõpetamise regulatsioonides nii lepingu ülesütlemise kui ka taganemise aluseid. Enamasti ei tea lepingute sõlmijad, et õiguslikus mõttes on töövõtulepingu ülesütlemine ja taganemine erineva sisu ja tähendusega. Vaidluste ärahoidmiseks on mõistlik, kui ülesütlemist ja taganemist osatakse eristada ja kohaldada õiget lepingu lõpetamise meetodit.

Taganemine vs ülesütlemine

Töövõtulepingust taganemine on õiguskaitsevahend teise poole lepingurikkumise puhuks. Taganemise alused on reeglina lepingus reguleeritud ning on tavalised tellija olulise makseviivituse korral, samuti töövõtja oluliste lepingurikkumiste korral – näiteks märkimisväärne mahajäämus töödes või tööde õigustamatu katkestamine.

Tellija võib aga igal ajal sõltumata põhjusest töövõtulepingu VÕS § 655 lg 1 alusel ka üles öelda. Seeläbi on väljendatud tellija n-ö ümbermõtlemisõigus – kui tellijale on selgunud, et ta soovitud eset ei taha või ei vaja, ei pea tellija seda ka teha laskma. Siiski on taganemise ja ülesütlemise tagajärjed väga erinevad.

Taganemise ja ülesütlemise tagajärgede erinevused

Ülesütlemise korral peaks tellija töövõtjale tasuma kokkulepitud tasu, millest on võimalik teha mahaarvamisi. Maha tuleb arvestada see, mille töövõtja lepingu ülesütlemise tõttu kokku hoidis või mille ta oma tööjõu teistsuguse kasutamisega omandas või oleks võinud mõistlikult omandada (VÕS 655 lg 1). Seega on tellija n-ö ümbermõtlemise õiguse tagajärjeks see, et töövõtja ei peaks kaotama tellijaga sõlmitud lepingust loodetud tulu.

Taganemise korral toimub aga tehingu tagasitäitmine, ehituslepingu puhul tekib töövõtjal üksnes nõue tellijale juba üleantu väärtuse hüvitamiseks. Lepingust loodetud kasumit töövõtja nõuda ei saa, sest taganemise korral on lepingu lõpetamise põhjustanud töövõtja ise – ta on lepingut rikkunud. Kui tellijale üleantu hind on lepingus määratud, tuleks lähtuda lepingus kokkulepitud hinnast.

Kuidas kirja panna lepingusse?

Tavaliselt on lepingutes reguleeritud taganemise alused, kuigi sageli nimetatakse neid ka lihtsalt lepingu lõpetamise või hoopis ülesütlemise alusteks. Siiski ei muuda see riigikohtu praktika järgi kohaldatava õiguse sisu – juhul kui lepingu lõpetamise õigus tuleneb teise poole lepingurikkumisest, kohaldatakse seaduses taganemise kohta sätestatut, olgu pooled lepingus lõpetamise õigust nimetanud kuidas tahes. Sellele vaatamata oleks töövõtulepingute sõlmimisel mõistlik lepingu ühepoolse lõpetamise alused määratleda õigesti, et vältida hilisemaid vaidlusi lepingu tõlgendamise üle.

 • Autor: Siret Siilbek, Advokaadibüroo ALTERNA vandeadvokaat ja partner
 • Allikas: Addenda blogi
tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Võrdse kohtlemise tagamine töösuhetes 13.11.2017

  Euroopa Liidu seadused keelavad diskrimineerimise töökohal. Töökohas diskrimineerimise vältimisel ja mitmekesisuse soodustamisel on võtmeroll tööandjatel, kellel on ka vastutus tagada, et nende töötajad saavad töötada diskrimineerimisvabas keskkonnas.
  Loe edasi..

 • Hea tervis kui konkurentsieelis 01.11.2017

  Kehva tervise tõttu läheb aastas kaotsi suur hulk väärtuslikku aega. Siia alla võib arvestada nii haiguse tõttu kaduma läinud töötunde kui ka varaseid pensionilejäämisi, töövõimetust ja kõrget suremust töö ...
  Loe edasi..

 • Renditöö 23.10.2017

  Renditöö puhul on tegemist kolmepoolse töösuhtega. Kui klassikalises töösuhtes osaleb kaks poolt – töötaja ja tööandja - siis renditöö puhul osaleb töösuhtes ka kolmanda poolena kasutajaettevõtja. Renditöösuhte puhul sõlmib tööandja ehk rendiagentuur renditöötajaga töölepingu, mille alusel lähetab ta renditöötaja ajutiselt tööd tegema kolmanda isiku ehk kasutajaettevõtja juurde viimase juhtimisel ja järelevalve all. Artiklis on kokkuvõtvalt käsitletud tingimusi ja nõudeid, mida peavad tööandja ja kasutajaettevõtja järgima ja täitma renditöötajate puhul.
  Loe edasi..

 • Millal kasutada renditööjõudu? 23.10.2017

  Renditöö suurimaks eripäraks on kolmepoolne töösuhe. Üks ettevõte (rendiagentuur) sõlmib töölepingu töötajaga (renditöötaja), kes asub ajutiselt tööle teise ettevõttesse (kasutajaettevõte). Rendiagentuu ...
  Loe edasi..

 • Töö- ja puhkeaeg 17.10.2017

  Tööle asudes peab kindlasti olema kursis töö- ning puhkeajaga. Seadusega on paika pandud kindlad normid, mida tööandja ning töötaja järgima peavad. Tööaeg on aeg, mille kestel töötaja on kohustatud täitma oma tööülesandeid, alludes tööandja juhtimisele ja kontrollile.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
TY nov 2017
Töövahendid
Naljanurk


Ettevõtja sõidab oma kontori juurde, kus tund tagasi plahvatas pomm. Kõik on ümber piiratud, tuletõrjujad tegutsevad, kohal on politsei ja aknast tuleb suitsu. Kohale tuuakse sokkides valvur, kes räägib: "Ülemus, teil on suur mure! Kui plahvatas, siis oli kontoris teie naine... ta on vigastatud..."
"Olgu, aga raamatupidaja, kus on raamatupidaja????"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
« November 2017 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
RMP.ee portaal sai 1. oktoobril 13-aastaseks. Just tänu Teile lugejad. Mis Te arvate, mis iseloomustab RMP.ee portaali täna kõige rohkem?
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • sartec
 • LeapIN
 • Fortumo
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
249980  Foorumi postitust
355  E-poe toodet
90  Koolitust
22611  Artiklit
51812  Registreerunud kasutajat
35828  Nädalakirja tellijat
33088  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017