Töötamise registreeringu lõpetamine ja ravikindlustus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Alates 1. juulist 2014. a jõustus maksukorralduse seaduse muudatus, millega loodi Eestis töötamise register. Seadusest tulenevalt peavad kõik tööd pakkuvad füüsilised ja juriidilised isikud oma töötajate töötamise andmed (töösuhte alustamised, peatamised ja lõpetamised) registreerima maksu- ja tolliametis. Tööandjatelt saadud andmed töötajate kindlustamiseks ning ravikindlustuse peatamiseks või lõpetamiseks edastatakse haigekassale töötamise registrist.

Töötamise registris tuleb registreerida kõigi füüsiliste isikute töötamised, kelle töötamisel tekib maksukohustus Eestis ja seda olenemata lepingu vormist.

Erandina tuleb töötamise registrisse kanda ka andmed äriühingus ja füüsilisest isikust ettevõtja juures vabatahtlikkuse alusel (ehk ilma maksustatava töötasuta) töötavate isikute kohta.

Õppepraktika raames töötamist ei pea registreerima, v.a juhul, kui õpilasega sõlmitakse tasu eest töötegemiseks töö- või võlaõiguslik leping.

Tööd tegev isik (töötaja) on füüsiline isik, kes teeb tööd töölepingu või võlaõigusliku lepingu alusel,  avalikus teenistuses või vabatahtlikkuse alusel tasu saamata.

Töötamise alustamine tuleb registreerida hiljemalt tööd tegeva isiku tööle asumise hetkeks, mis praktikas võibki tähendada vahetult enne töö alustamist.

Töötamise peatumise ja lõpetamise registreerimiseks on tööandjal aega kümme kalendripäeva alates töötamise peatumise või lõpetamise päevast.

Kui kiiresti jõuab info TÖRst haigekassasse, kui töösuhe on lõppenud?

Töötamise peatumise ja lõpetamise registreerimiseks on tööandjal aega kümme kalendripäeva alates töötamise peatumise või lõpetamise päevast. Töötamise registrist edastatakse haigekassa andmekogusse kindlustusandmeid üks kord ööpäevas, seda nii töösuhte tekkimise kui lõppemise kohta.

Mis saab töötaja ravikindlustusest, kui selgub, et TÖRs on töösuhe lõpetamata? Kas see kestab nii kaua, kui ühel hetkel töösuhte lõpetamise kanne tehakse?

Kindlustusandmete aluseks on TÖRs registreeritud töötamised. Juhul kui tööandja ei ole TÖRs lõpetuskannet teinud, siis andmebaasis lõpetuskandeni küll kindlustus kehtib, kuid ravikindlustusele seaduslik õigus puudub. Haigekassal on õigus nõuda kohustuse rikkujalt sisse ravikindlustushüvitised, mida haigekassa on tasunud isiku eest või isikule, kelle ravikindlustuskaitse jäi õigeks ajaks lõpetamata või peatamata.

Millised on olnud esimese TÖR aasta jooksul ilmnenud suuremad probleemid?

Töötamise registreerimisel tuleb tähelepanu pöörata töötamise õige liigi valikule, nt enamlevinud viga on, et võlaõigusliku lepingu alusel tasu saava isiku ja juhtimisorgani liikme puhul ei valita registris õiget töötamise liiki. Registreerimisel on kaks võimalust – kas sotsiaalmaksuga või ilma – ja kui valida sotsiaalmaksuta liik, siis sellest tulenevalt puudub isikul kindlustuskaitse ja tekivad probleemid ajutise töövõimetuse hüvitise maksmisel või tervishoiuteenuste kasutamisel.

Andmete sisestaja peab jälgima, et kandeid töötamise registris tehakse juriidilise isiku kaudu.

Mida peab haigekassa oluliseks tööandjatel seoses TÖRga meeles pidada?

Palume tööandjatel kanded registris teha õigeaegselt – alustamine, peatamine, peatamise lõpetamine, lõpetamine.

Samuti on tööandja seisukohast oluline kontrollida, kes on haigekassas tema asutuse poolt kindlustatud isikud. Riigiportaali eesti.ee teenuses "Töötajate ravikindlustuse andmed haigekassas" saab tööandja ise kontrollida kindlustatud inimeste nimekirja. Ka siin on tähtis jälgida, et riigiportaali sisenemisel oleks valitud õige roll.

Oluline on olla ka kursis seadusemuudatustega. Alates 1. jaanuarist 2016. a jõustub ravikindlustuse seaduse muudatus, mille puhul tekib isikul õigus kindlustuskaitsele ka summeeritud sotsiaalmaksu maksmise korral.

Uue redaktsiooni järgi on kindlustatud ühe või mitme võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saav isik, kelle eest lepingu teine pool maksab või teised pooled maksavad sotsiaalmaksu  ühes kuus kokku vähemalt sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses. Sama kehtib juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikme suhtes, kelle eest üks või mitu juriidilist isikut maksavad sotsiaalmaksu kokku vähemalt miinimummääras.
Sätte muudatus laieneb siiski üksnes neile isikutele, kellel tasude summeerimise puhul ühes kuus/igakuiselt makstakse sotsiaalmaksu vähemalt miinimumkohustuse ulatuses.

Isikute andmed, kellel tekib õigus saada ravikindlustuskaitset alates 01.01.2016 jõustuva ravikindlustuse seaduse muudatusega, edastab haigekassale maksu- ja tolliamet.

Allikas:  Eesti Haigekassa

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll