auto koolitus
Kolmapäev, 20. Juuni
 

Töötamise registri seos töövaidluste lahendamisega töövaidluskomisjonis

23.07.2015  (uuendatud 28.02.2018)

Seoses maksukorralduse seaduse muudatusega, mis jõustus 1. juulil 2014, on töövaidluskomisjonil õigus teha töötamise registrisse seadusega määratletud kandemuudatusi.

Töövaidluskomisjonil on töövaidluse käigus esitatud taotluste ja selgunud andmete alusel õigus muuta töötamise aluseks olnud lepingu olemust (töövõtulepingust töölepingust), töösuhte alguskuupäeva, töösuhte lõpu kuupäeva ja töölepingu lõppemise õiguslikku alust.

Jõustunud töövaidluskomisjoni otsus võib omada olulist tähendust nii töötuskindlustushüvitise, pensioni kui ka haigushüvitise maksmisel, ravikindlustuse õiguse tuvastamisel.

Lähtudes eeltoodust on oluline tähele panna alljärgnevat teavet ja soovitusi töövaidlusavalduse esitamisel.

Töövaidluskomisjoni tehtavate kandemuudatuste õiguslik alus

Töövaidluse lahendamise seaduse (TvLS) § 63 annab töövaidluskomisjoni juhatajale või sekretärile õiguse töövaidluskomisjoni jõustunud otsuse alusel lisada või muuta töötamise registris järgmisi andmeid:

 • töötaja tööle asumise aega,
 • töötamise aluseks olnud õigussuhte liiki,
 • töölepingu lõppemise kuupäev või
 • töölepingu lõppemise õiguslikku alust.

Registrikande muutmise aluseks olevad asjaolud

 1. Töötaja tööle asumise aeg on määratletav kuupäevana, millal töötaja asub reaalselt täitma tööülesandeid töölepingu alusel ehk millal algab faktiline suhe. Töölepingu sõlmimise ja tööle asumise aeg võivad erineda. Samuti loetakse töötaja tööle asumise ajaks aeg, mil töötaja pidi tööle asuma, kuid põhjendatud juhtudel ei ole see võimalik (eelkõige TLS §-st 35 tulenevalt, st tööandjast tuleneval põhjusel ei saanud töötaja reaalselt tööd teha, kuid tööandjal tekkis töötaja suhtes tasu maksmise ja sellega seonduvalt maksukohustus). Kandemuudatus märgitakse töövaidluskomisjoni otsuse resolutsiooni olukorras, kus avaldaja nõudeks on näiteks tuvastada töösuhe või tööle asumise aeg, mis võib olla seotud töötasu jm rahaliste nõuetega. See tähendab, et üksnes töötamise registri kande muutmiseks avaldust esitada ei saa.
   
 2. Töötamise aluseks olnud õigussuhte liigiks võib olla näiteks võlaõiguslik leping/kokkulepe või ka töölepinguline suhe. Töövaidluse raames võib poolte vahel sõlmitud võlaõiguslik leping või suuline kokkulepe osutuda töölepinguks. Avaldaja nõuab eelkõige töösuhte tuvastamist, mis võib olla muude töölepinguseadusest tulenevate nõuete (nt puhkusetasu) esitamise eelduseks, ning millega ühtlasi võidakse muuta ka töötamise registris töötamise aluseks olnud õigussuhte liiki (või siis lisatakse töölepingu alusel töötamine registrisse, kui tööandja ei olnud kannet teinud).
   
 3. Töölepingu lõppemise kuupäev on määratletav kuupäevana, millal on töösuhte viimane päev. Töölepingu lõppemise kuupäeva lisamine või muutmine kajastatakse otsuse resolutiivosas eelkõige järgmistes olukordades:
  • kui tuvastatakse töölepingu lõppemine ja selle lõppemise kuupäev,

  • kui rahuldatakse töölepingu ülesütlemise tühisuse tuvastamise nõue ja sellega seonduvalt lõpetab töövaidluskomisjon vastavalt taotlusele töölepingu TLS § 107 lg 2 alusel.

4. Töölepingu lõppemise õiguslik alus määratletakse TVK otsuse resolutiivosas eraldi fikseerituna selliselt, et oleks viide täpsele töölepingu seaduse sättele.

Mida peab silmas pidama töövaidlusavalduse esitamisel?

Avaldaja, kes soovib, et töövaidluskomisjon muudaks otsusega tema töösuhtega seotud andmeid töötamise registris, peab väljendama oma tahet selgelt ja üheselt mõistetavalt. Näiteks võib töövaidluskomisjonile esitatavas avalduses kirjutada muuhulgas "Soovin pärast töösuhte tuvastamist vastavate andmete muutmist töötamise registris" või "Palun ühtlasi muuta töösuhte alguskuupäeva töötamise registris".

See tähendab, et enne asja sisulist arutamist või selle kestel tuleb esitada oma taotlus töötamise registri kandemuudatuste kohta kas koos esialgse avaldusega või eraldi avaldusena.

Tähelepanu tuleb pöörata asjaolule, et registrikande muutmine ei saa olla iseseisev nõue, vaid tegemist on kõrvalnõudega, näiteks juhtudel, kui töötaja taotleb töösuhte tuvastamist, töösuhte algusaja tuvastamist, vaidlustab töölepingu ülesütlemist või nõuab töösuhte lõppemisega seotud hüvitist.

Töövaidluskomisjon saab muuta kandeid töötamise registris vaid jõustunud otsuse alusel, seega eeldab kandemuudatuse tegemine vaidlevalt poolelt, pärast otsuse vaidlustamistähtaja möödumist, jõustumismärke taotluse esitamist.

abiks aastaaruande koostajale

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Töötamise register sai uue kujunduse 19.06.2018

  Alates 18. juuni õhtust sai töötamise register uue kujunduse, mis on kooskõlas 2020. aastal valmiva uue e-maksuameti/e-tolli visuaaliga. Töötamise registri üldine funktsioon ei muutunud, kuid koos uue kujundusega lisandusid abitekstid, mida täiendatakse ...
  Loe edasi..

 • Korduma kippuvad küsimused töötamise registri kohta 22.09.2017

  Alates 1. juulist 2014 jõustub maksukorralduse seaduse muudatus, millega luuakse töötamise register. Muudatuse kohaselt peavad kõik tööd pakkuvad füüsilised ja juriidilised isikud oma töötajad maksu- ja tolliametis registreerima. Registreerimist saab alustada alates 1. juulist. Kõik kehtivad andmed töötajate kohta, mis on täna kantud haigekassa infosüsteemi, kantakse uude registrisse üle. Seega on soovitav juba praegu üle kontrollida, kas kindlustatud isikute nimekiri haigekassa süsteemis on ajakohane. Maksu- ja tolliametile on laekunud mitmeid töötamise registreerimist puudutavaid küsimusi. Avaldame need küsimused koos vastustega selles artiklis. Küsimused on leidmise hõlbustamiseks jaotatud teemade kaupa.
  Loe edasi..

 • Töötamise registreerimine 12.09.2017

  Töötamise registreerimise kohustus on kõigil tööd võimaldavatel füüsilistel ja juriidilistel isikutel. Tööd võimaldav isik (tööandja) on Eesti residendist või mitteresidendist juriidiline isik, Eesti riigiasutus võ ...
  Loe edasi..

 • Erijuhud töötamise registreerimisel 07.08.2017

  Töötamise registreerimisel on tekkinud mitmeid küsimusi, mis on vastuse saanud maksu- ja tolliameti poolt.  Kes registreerib töötamise? 1. Kes registreerib õpilasmaleva raames tööd tegevad õpilased? Töötamise registreerib see isi ...
  Loe edasi..

 • Muutus 7-14-aastase lapse töötamise registreerimise kord 04.07.2017

  Alates 1. juulist 2017 peab tööandja 7–14-aastase lapse registreerima töötamise registris kümme tööpäeva enne lapse tööleasumist.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
« Juuni 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 165
Riigipühad: 23.06 ja 24.06

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Liandre
 • Vapiano
 • epood
 • Maksuskoop
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256172  Foorumi postitust
352  E-poe toodet
82  Koolitust
22353  Artiklit
52737  Registreerunud kasutajat
36237  Nädalakirja tellijat
33383  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017