Välisriigi töötajate töötamine Soomes renditööjõuna – informatsioon välisriigi tööandjale

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

See informatsioon on mõeldud välismaistele rendiettevõtetele, mille töötajad töötavad Soomes ning käsitleb välismaise rendiettevõtte kui tööandja kohustusi Soomes. Palume panna tähele, et nn alltöövõtjana Soomes tegutsevatele välismaistele ettevõtetele kehtivad erinevad reeglid kui Soomes alaliselt tegutsevatele välismaistele ettevõtetele.

Tööjõu rentimine (employee leasing) tähendab seda, et ettevõte määrab oma töötajaid teatud perioodiks tööle teise ettevõttesse (teenuse kasutajafirmasse). Välismaise rendiettevõtte ja teenust kasutava Soome firma vahel sõlmitud leping on ärileping.

Töötajal on tööleping endiselt ainult välismaise rendiettevõttega, mis maksab ka töötajale palka. Kuid töötaja teeb tööd Soomes asuva teenuse kasutajafirma juhendamisel ja juhtimisel, reeglina ka kasutajafirma ruumides ja töövahenditega.

Võrdluseks: alltöövõtu korral on järelevalve välisriigi alltööettevõtte kohustuseks, kes tavaliselt varustab töötajat ka töövahendite ja -materjalidega.

Enne esimese makse teostamist ettevõtete vahel – ettemaksuna kinnipeetava tulumaksu register

Välismaisel rendiettevõttel on soovitatav taotleda registreerimist Soome ettemaksuna kinnipeetava tulumaksu registris (Finnish prepayment register). Kui teenuse kasutajafirma Soomes maksab renditasu, ei pea ta kinni pidama 13% maksu juhul, kui rendiettevõte on ettemaksuna kinnipeetava tulumaksu registris registreeritud.

Registreerimist tuleb taotleda blanketiga Ilmoitus ennakkoperintärekisteröinnistä / Ulkomainen työvoimaa vuokraava yritys (6149) või Prepayment Registration Notice / Foreign Leasing Corporation (6149e) ja registreerimine toimub eeldusel, et välismaine
ettevõte on maksukohuslane riigis, mis on Soomega sõlminud maksulepingu. 

Kohustuslikeks lisadeks on äritegevuse kirjeldus, äriregistri väljavõtte tõestatud ärakiri koos tõlkega inglise, soome või rootsi keelde ning dokument, milles on loetletud ettevõtte esindus- ja allkirjaõiguslike juhtide nimed. Avaldusele tuleb lisada ka koopiaid olemasolevatest teenuslepingutest Soomes.

Kui avaldust esitaval ettevõttel puudub Soome äriregistrikood (Finnish Business ID), antakse see ettevõttele seoses ettemaksuna kinnipeetava tulumaksu registrisse registreerimise protsessiga. Ettemaksuna kinnipeetava tulumaksu registrisse kandmine ei tähenda, et rendiettevõte peab maksma tulumaksu Soomes, tulumaksukohustus sõltub sellest, kas alaline tegevuskoht on Soomes või mitte.

Enne töötasu maksmist Soomes tehtud töö eest – tööandja registreerimine

Kui välismaisel ettevõttel on Soomes püsiv tegevuskoht ning ettevõte maksab töötasu selles püsivas tegevuskohas tehtud töö eest, peab ettevõte esitama taotluse enda registreerimiseks tööandjana. Välismaine rendiettevõte võib saada registreeritud tööandjaks Soomes, isegi kui ei oma Soomes alalist tegevuskohta. Kui välismaine rendiettevõte on registreeritud Soome maksuametis (Finnish Tax Administration) püsiva tööandjana, saab ettevõte ise tegeleda töötaja eest tema maksude tasumise protsessiga.

Registreeritud tööandja kogub töötaja palgalt maksu ning tasub selle Soome maksuvõimudele. Oma tööandja informeerimiseks peab töövõtja võtma Soomes ühendust maksuameti kohaliku bürooga niipea, kui ta Soomes tööle asub. Kuni 6 kuud Soomes viibivad isikud maksavad makse üldise 35% maksumäära alusel (maksud peab kinni tööandja); rohkem kui 6 kuud Soomes viibides tuleb maksta progresseeruva maksumäära alusel. Maksumäär on määratletud nn maksukaardil ("verokortti"), mille töötaja peab andma tööandja kätte. 

Esimese kuu jooksul pärast töö alustamist Soomes – töötaja registreerimine

Renditöötaja, kes saabub Taanist, Eestist, Islandilt, Lätist, Leedust, Valgevenest, Gruusiast, Moldovast, Bermudalt, Guernsey’lt, Jersey’lt, Norrast või Rootsist (alates 2011. aastast ka Poolast) on kohustatud tasuma Soomes teenitud palgalt tulumaksu alates oma esimesest tööpäevast Soomes. 

Seega peab töötaja isikukoodi saamiseks registreeruma kohalikus registribüroos (Register Office), näiteks Helsingi magistraadis (Helsinki Magistrate Office) ning seejärel võtma ühendust maksuameti bürooga (Tax Office). Taotluse isikukoodi saamiseks saab esitada ka maksuametis, kui Soomes viibimise aeg jääb alla ühe aasta.

Soomes peab töötaja tasuma maksuametile maksu ettemakseid tuluaasta jooksul juhul, kui tööandja ei ole Soomes registreeritud või ei oma alalist tegevuskohta Soomes.

Esimese kahe kuu jooksul pärast töö alustamist Soomes – teadaanne renditud töötajast

Välismaised rendiettevõtted on kohustatud esitama Soome maksuametile (Finnish Tax Administration) täpse informatsiooni renditud töötajate kohta Soomes, iga töötaja kohta eraldi, kasutades blanketti 6147e "Teadaanne renditud töötajast" (või Employee Leasing Notice) (inglise keeles 6147e, soome keeles 6147a). 

See kohustus puudutab tööandjat juhul, kui renditud töötajad saabuvad Taanist, Eestist, Islandilt, Lätist, Leedust, Valgevenest, Gruusiast, Moldovast, Bermudalt, Guernsey’lt, Jersey’lt, Norrast või Rootsist (alates 2011. aastast ka Poolast) või riigist, millel puudub Soomega maksuleping. Informatsiooni esitamise tähtajaks on kõnealuse töötaja poolt Soomes teenuse kasutaja heaks töö alustamise kalendrikuule järgneva kuu lõpp. Teavitatakse kõikidest töötajatest.

Soome maksuvõimude juures tööandjana registreeritud välismaiselt rendiettevõttelt oodatakse samuti sama "Teadaande renditud töötajast" (Employee Leasing Notice) esitamist sama tähtaja jooksul. Kui välismaine rendiettevõte ei esita "Teadaannet renditud töötajast" (Employee Leasing Notice) või ei esita tähtaegselt, võib selle eest kuuluda tasumisele maksimaalselt 15 000 € suurune trahv.

Mis tahes töötasu maksmise kuule järgneva kuu 7. või 12. kuupäevaks – perioodiline tuludeklaratsioon

Tööandjalt oodatakse mis tahes kinnipeetud maksu ülekandmist Soome maksuameti (Finnish Tax Administration) pangakontole ja perioodiliste tuludeklaratsioonide (Periodic Tax Returns) esitamist nn maksukonto (Tax Account) kaudu. Maksukonto on info- ja maksesüsteem, mis jälgib maksumaksja poolt algatatud makse. 

Neli kuud pärast töö alustamist Soomes – sotsiaalkindlustuse kohustus

Töötajad, kes töötavad Soomes kauem kui 4 kuud, tuleb Soomes kindlustada. Soomes kindlustatud töötaja peab tasuma tööpensioni-, töötuskindlustus- ja tervisekindlustusmakseid. Kui töötajal on kehtiv A1 või E 101 sertifikaat või muu kandetõend kodumaa sotsiaalkindlustusvõimudelt, ei ole sotsiaalkindlustusmakseid Soomes vaja tasuda.

Kui töötajal puudub kandetõend oma kodumaalt, peab tööandja võtma ühendust Soome kindlustusettevõttega ja sõlmima kindlustuslepingud Soomes. Välismaine tööandja peab töötasude alusel tasuma pensionikindlustuse, õnnetuskindlustuse, töötuskindlustuse makseid ja töötajagrupi elukindlustuse makseid. 

Lisaks võib välismaine ettevõte olla kohustatud tasuma maksuametile tööandja sotsiaalkindlustuse makseid. Lisateave: Soome Pensionikeskusest (Finnish Centre for Pensions) või kindlustusfirmadest.

Kalendriaasta lõpus – tööandja aastane palgaaruanne

Iga kalendriaasta lõpus peab välismaine rendiettevõte koguma palgaandmed kokku ja esitama jaanuaris tööandja aastase palgaaruande renditud töötajatele eelmisel aastal tehtud maksete kohta. Selleks kasutatakse blanketti "Piiratud maksukohuslastele Soomes tehtud maksete aastadeklaratsioon" (Annual notification for payment to persons with a limited tax liability in Finland) (7809e) töötajate kohta, kes viibivad Soomes kuni 6 kuud, või blanketti "Aastadeklaratsiooni kokkuvõte ja täpsustus" (Annual information return summary and itemization) (7801e) töötajate kohta, kes viibivad Soomes üle 6 kuu.

Kui välismaine rendiettevõte ei esita tööandja aastast palgaaruannet (Annual Employer Payroll Report) või ei esita seda tähtaegselt, võib selle eest kuuluda tasumisele maksimaalselt 15 000 € suurune trahv.

Lisainformatsiooni: Ulkomaiset vuokratyöntekijät ja Suomen verotus (Leased employees – taxation in Finland – prepayment of tax) 

Allikas:  Soome maksuamet

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll