Eesti võtab üle ema- ja tütaräriühingute maksudirektiivi muudatused

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Valitsus otsustas tänasel istungil võtta tulumaksuseaduse muutmisega üle Eesti õigusse Euroopa Liidu ema- ja tütaräriühingute direktiivi muudatused, mis vähendavad võimalusi maksude vältimiseks.  

„Muudatusega kaotatakse seaduselüngad, mida kasutati Euroopa Liidu siseturul maksude vältimiseks ja agressiivseks maksuplaneerimiseks. Samuti luuakse mitteresidentidele paremad tingimused väärtpaberitesse investeerimiseks,“ ütles rahandusminister Sven Sester. 

Esimese muudatusena kehtestatakse ema- ja tütaräriühingu vaheliste kasumi jaotamise maksete suhtes üldine kuritarvituste vastane säte. Selle tulemusel paranevad kõikide ELi riikide võimalused võidelda kunstlike piiriüleste tehingutega.  

Teise muudatuse eesmärk on vältida topeltmaksuvabastuse tekkimist eri riikide vahel tütarettevõttelt emaettevõttele liikuvate dividendimaksete korral, kus üks riik käsitleb makset maha arvatava intressina ja teine saadud dividendina ning annab vabastuse, ehk hübriidlaenude puhul. 

Lisaks on seaduses muudatus, mille alusel koheldakse muudatuste jõustumisel füüsilisest isikust residente ja mitteresidente väärtpaberite võõrandamisel saadud kahju arvestamisel ja edasikandmisel võrdselt. Seni lubas tulumaksuseadus väärtpaberite võõrandamisel saadud kahju maha arvata ja järgnevatele maksustamisperioodidele edasi kanda ainult residendist füüsilistel isikutel. Edaspidi on sama õigus ka mitteresidentidel.

Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll