MTU
Pühapäev, 22. Aprill
 

Euroopa Liidu asjade komisjon toetas töötingimuste läbipaistvamaks muutmist

Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) toetas valitsuse seisukohti Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi eelnõu läbipaistvate ja prognoositavate töötingimuste kohta, millega muuhulgas kirjutatakse ühenduse seadusesse töötaja ja tööandja mõisted.

Eelnõu eesmärk on edendada turvalisemat ja prognoositavamat tööhõivet, tagades samal ajal tööturu kohanemisvõime ning parandades töötajate elu- ja töötingimusi.

ELAKi esimehe Toomas Vitsuti sõnul töötaja mõiste puhul Eestil eriarvamusi pole, kuid tööandja mõiste tekitab vastuolu kehtiva siseriikliku seadusega, mida direktiivi jõustumisel tuleb hakata muutma. "Eestis on töösuhe igal juhul kahepoolne suhe töötaja ja tööandja vahel ja meie seadus ei tunnista tööandjate paljusust," rääkis Vitsut.

Veel samal teemal

Töötaja mõiste tuleneb Euroopa Kohtu praktikast ja on Eesti õigusega kooskõlas. Tööandja mõiste defineerimisel leiab Eesti aga, et pakutav definitsioon võib põhjustada ebaselgust nii tööandja kui töötaja jaoks vastutuse ja kohustuste jagamisel.

Eelnõu näeb ette, et töötajaks loetakse füüsilist isikut, kes osutab teatava aja jooksul teisele isikule selle isiku juhtimise all teenuseid, mille eest ta saab tasu. Tööandjaks tuleb aga lugeda ühte või mitut füüsilist või juriidilist isikut, kes on otseselt või kaudselt töötajaga töösuhtes.

Komisjoni liikme Marianne Mikko sõnul on Eesti praegu silmnähtavalt kaldu tööandja poole. "Euroopa soovib toetada rohkem töötajat," ütles Mikko. "Seetõttu pooldan kavandatavaid muudatusi, mis lisavad töötajale kindlustunnet." 

Näiteks tähtajalise töölepinguga töötavatele inimestele tahetakse direktiiviga anda õigus tööandjalt uurida ja saada ka määratud aja jooksul vastus, kas neil on võimalik saada alaliselt tööle ning põhjendust, kui sellist võimalust ei ole. Eesti ei poolda komisjoni ettepanekut, kuna see pärsib töösuhete reguleerimist siseriiklikult. Lisaks on Eestil kevadel plaanis esitada väljatöötamise kavatsus ebatraditsioonilises töösuhtes olevate töötajate kaitseks.

Eesti toetab muudatust, et töötajale peab andma ülevaate tema õigustest esimesel tööpäeval ja seda võib teha ka elektrooniliselt. Kehtiva õiguse järgi on selleks aega kaks kuud.

Direktiivi eelnõu tingimuse kohaselt peab tööandja hakkama teavitama töötajat katseajast, mis võib olla kuni pool aastat. Eesti hinnangul võiks katseaja pikkus jääda liikmesriigi otsustada.

Euroopa Liidu seadust tahetakse muuta nii, et tööandjal ei ole õigust keelata oma töötajal ka mujal töötamast, juhul kui tegu pole huvide konflikti või ärisaladuse lekke ohuga. Eesti sellist ühenduse tasandil reguleerimist ei poolda, sest on oht, et sellisel juhul peab Euroopa Kohus hakkama igal üksikul juhul sisustama ärisaladuse ja huvide konflikti mõistete sisu.

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Eesti tõhustab maksudest kõrvalehoidumise vastaseid reegleid 19.04.2018

  Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile tulumaksuseaduse muudatused, millega kehtestatakse täiendavad reeglid maksudest kõrvalehoidumise vastu võitlemiseks. Tegemist on ELi direktiivi ülevõtmisega, mis reguleerib neid maksude vältimise viise, mis si ...
  Loe edasi..

 • Riigikogu ei toetanud lahja alkoholi aktsiisi muutmist 19.04.2018

  Riigikogu lükkas tänasel istungil tagasi Eesti Reformierakonna fraktsiooni algatatud "Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu" (587 SE), mille eesm&a ...
  Loe edasi..

 • Riik soovib vähendada ebaseaduslikku töötamist Eestis 17.04.2018

  Majandusarengu valitsuskomisjon kiitis heaks siseministeeriumi ettepanekud välismaalaste ebaseadusliku töötamise vähendamiseks ning toetas haridus- ja teadusministri tegevusi Eesti rahvusvahelise õppe paremaks korraldamiseks. Koos suurenenud nõudlusega välist& ...
  Loe edasi..

 • RMP.ee leiud Riigi Teatajatest - 15. nädal/2018 16.04.2018

  Rahandusministri 28. novembri 2008. a määruse nr 40 "Investeerimisühingu, investeerimisühingu emaettevõtja ja välisriigi investeerimisühingu filiaali aruannete sisu, koostamise metoodika ja esitamise kord" muutmine (jõustub 30.09.2018), Päikesepaneelide investeeringutoetuse andmise tingimused ja kord (jõustus 15.04.2018), jt
  Loe edasi..

 • Sotsiaalkomisjon saatis pensionireformi eelnõu esimesele lugemisele 16.04.2018

  Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas saata esimesele lugemisele valitsuse algatatud eelnõu, mis seob pensioniea eeldatava elueaga, muudab pensionile jäämise paindlikumaks ja vähendab pensioni sõltuvust palga suurusest.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
Konsolideerimine
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
« Aprill 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 01.04

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Leinonen raamatupidaja
 • vaklak
 • epood
 • Avalik andbemaas
 

Merit iPhone

Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
254820  Foorumi postitust
350  E-poe toodet
72  Koolitust
22226  Artiklit
52640  Registreerunud kasutajat
36248  Nädalakirja tellijat
33440  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017