Keskmise töötasu määruse muutmine on kooskõlastamisel

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sotsiaalministeerium on koostanud ja saatnud teistele ministeeriumitele ning partneritele kooskõlastamiseks vabariigi valitsuse määruse muutmise eelnõu, mis puudutab keskmise töötasu maksmise tingimusi ja korda (eelnõu toimik nr 15-0749/01).

Seletuskirja järgi on määruse muutmise eesmärk õigusselguse loomine. Muudatus on tingitud asjaolust kohelda puhkusetasu arvutamisel ja maksmisel võrdselt töölepingu ja avaliku teenistuse seaduse alusel töötavaid isikuid.

Eelnõuga täiendatakse määruse § 4 lõikega 6, mille järgi juhul, kui puhkuse perioodi eest keskmise töötasu alusel arvutatud puhkusetasu on väiksem puhkusetasust, mida töötaja saaks samal perioodil tööülesandeid täites, võib töötajale puhkusetasuna maksta kokkulepitud töötasu.

Nagu märgitakse määruse seletuskirjas, ei ole see põhimõte uus. Kehtiv puhkusetasu arvutamise regulatsioon ei välista töötajale soodsamat puhkusetasu arvestust, kuid määruses muudatuse kehtestamine annab tööandjale eelkõige avalikus teenistuses konkreetse õigusliku aluse, millele tugineda puhkusetasu arvestusel.

Olgu siinkohal esitatud ka seletuskirjas toodud näited, mis tuginevad kehtivale määrusele, kuid milles on esitatud asjaolud, mida määruse muudatus otseselt käsitleb. Näidetest nähtub, kuivõrd erinev võib olla töötaja sama perioodi puhkusetasu olenevalt sellest, kas talle on lisatasu makstud ning kui suur see on.

Näide 1
Töötaja kasutab puhkust 02.12.2015–23.12.2015 (22 kalendripäeva) ning tema töötasu on 1000 eurot kuus, millele lisandub septembris lisatasu 1000 eurot. Palgapäev on iga kuu viimane tööpäev. Kuna töötaja töötasu on arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu jooksul muutunud, peab tööandja puhkusetasu maksmiseks arvutama keskmist töötasu. Puhkusetasu arvutamise aluseks võetakse juuni, juuli, augusti, septembri, oktoobri ja novembri töötasud (nende kuude tasu on puhkusetasu arvutamise hetkeks sissenõutavaks muutunud). Puhkusetasu arvutamiseks liidetakse määruse § 4 lõike 3 alusel töötaja juuni-novembri töötasud ja jagatakse sama ajavahemiku kalendripäevade arvuga. Puhkusetasu maksmiseks ei arvata kalendripäevade hulka riigipühi.

  • Töötaja kuue kuu kalendripäevatasu väljaselgitamise arvutusskeem on järgmine: 7000 (kuue kuu töötasu + lisatasu) / 180 (kuue kuu kalendripäevade arv, millest on maha arvatud riigipühad) = 38,89 eurot (kalendripäevatasu).
  • Kogu puhkuseperioodi puhkusetasu arvutmiseks korrutatakse kalendripäevatasu puhkusepäevade arvuga ehk 38,89 x 22 = 855,58 eurot (puhkusetasu 22 kalendripäeva eest).
  • Kokkulepitud töötasu sama perioodi eest oleks aga 761,92 eurot (1000 (kokkulepitud töötasu kuus) / 21 (kalendaarsed tööpäevad detsembris) x 16 (puhkuseperioodi jäävad kalendaarsed tööpäevad)).

Seega on sama perioodi eest keskmise töötasu alusel arvutatud puhkusetasu kõrgem töötajaga kokkulepitud töötasust. Määruse muudatuse jõustumisega töötajale ja tööandjale olukord ei muutu. See tähendab, et tööandjal tuleb näites esitatud olukorras endiselt maksta töötajale puhkusetasu keskmise töötasu alusel, kuna sellisel viisil arvutatud tasu on töötajale soodsam.

Näide 2
Töötaja kasutab puhkust 02.12.2015–23.12.2015 (22 kalendripäeva) ning tema töötasu on 1000 eurot kuus, millele lisandub septembris lisatasu 10 eurot. Palgapäev on iga kuu viimane tööpäev. Kuna töötaja töötasu on arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu jooksul muutunud, peab tööandja puhkusetasu maksmiseks arvutama keskmist töötasu.

  • Kalendripäevatasu väljaselgitamise arvutusskeem on järgmine: 6010 (kuue kuu töötasu + lisatasu) / 180 (kuue kuu kalendripäevade arv, millest on maha arvatud riigipühad) = 33,39 eurot.
  • Kogu puhkuseperioodi puhkusetasu väljaselgitamiseks tuleb teha järgmine tehe: 22 (puhkusepäevade arv) x 33,39 (kalendripäevatasu) = 734,58 eurot (puhkusetasu 22 kalendripäeva eest).
  • Kokkulepitud töötasu sama perioodi eest oleks aga 761,92 eurot (1000 (kokkulepitud töötasu kuus) / 21 (kalendaarsed tööpäevad detsembris) x 16 (puhkuseperioodi jäävad kalendaarsed tööpäevad)).

Seega on keskmise töötasu alusel arvutatud puhkusetasu madalam töötaja sama perioodi kokkulepitud töötasust. Selleks et töötaja puhkuse kasutamisega oma sissetulekus ei kaotaks, sõnastab määruse muudatus selge õigusliku aluse, mis võimaldab rakendada töötajale soodsamat skeemi ning maksta talle puhkusetasuna kokkulepitud töötasu.

Näide 3
Töötaja kasutab puhkust 02.12.2015–23.12.2015 (22 kalendripäeva) ning tema töötasu on juunist-novembrini 1000 eurot kuus. Palgapäev on iga kuu viimane tööpäev. Seega tuleb antud olukorras rakendada määruse § 1 lõiget 11, mille järgi ei arvutata puhkusetasu maksmiseks keskmist töötasu, kui töötajale maksti kuue kalendrikuu eest ainult muutumatu suurusega töötasu. Sellisel juhul makstakse töötajale puhkuse eest sama suurt tasu, mida ta saaks samal perioodil töötamise korral.

  • Töötaja tööpäevatasu väljaselgitamise arvutusskeem on järgmine: 1000 (töötasu suurus) / 21 (kalendaarsed tööpäevad detsembris) = 47,62 (tööpäevatasu).
  • Kogu perioodi töötasu leidmiseks tuleb teha järgmine tehe: 47,62 (tööpäevatasu) x 16 (puhkuseperioodi jäävad kalendaarsed tööpäevad) = 761,92 eurot (töötasu 02.12.2015–23.12.2015 perioodi eest).

Määruse muudatus seda situatsiooni ei käsitle. Tööandja peab sellisel juhul endiselt maksma töötajale puhkusetasuna muutumatu suurusega töötasu.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll