Neljapäev, 26. Aprill
 

Maksuameti õigused vaatlusteks jäävad plaanitust väiksemaks

Rahandusministeerium saatis uuele kooskõlastusringile maksuameti pädevusi täpsustava maksukorralduse seaduse eelnõu, algversiooniga võrreldes annab eelnõu maksuametile õiguse pärida klientide arvete kohta andmeid sideettevõtetelt vaid siis, kui juba on algatatud maksumenetlus ja isik ise andmeid ei anna.

Võrreldes mullu juulis esitatud versiooniga jäi praegusest versioonist välja suurem osa vaatlust käsitlevatest muudatustest. Samuti täiendati seletuskirja oluliselt sideettevõtjatelt andmete pärimise osas ning lisati seletuskirja selle põhiseaduslikkuse analüüs, selgub rahandusministeeriumi koostatud eelnõud tutvustavast kokkuvõttest.

Kui mullu juulis kooskõlastusringile läinud eelnõu oleks andnud maksuhaldurile õiguse põhjendatud kahtluse korral viia läbi üksikjuhtumi kontroll enne maksudeklaratsiooni esitamise tähtaega, siis nüüd kooskõlastusele läinud eelnõu versioon annab õiguse vaid siis, kui maksuarvestuse õigsuse kontrollimiseks on algatatud maksumenetlus.

Veel samal teemal

Samuti saab sideandmeid pärida vaid siis, kui maksukohustuslane ise andmeid maksuhaldurile ei anna või maksuhalduril pole võimalik maksukohustuslasega seotud teavet kindlaks teha, näiteks juhul, kui menetluse käigus on olemas teave üksnes telefoninumbri kohta.

Sideettevõtjalt teabe küsimiseks väljastab maksuamet allkirjastatud korralduse, kuhu märgitakse maksukohustuslase nimi, kelle kohta teavet küsitakse, ning sideettevõtja poole pöördumise põhjus. Ameti korralduse õiguspärasuse tagamiseks peab sellest selguma, kas maksuhaldur on enne sideettevõtja poole pöördumist sama nõudega pöördunud kontrollitava maksukohustuslase poole või miks see ei osutunud võimalikuks.

Vajadusel selgitab maksuhaldur korralduse aluseid täiendavalt ning isik saab korralduse õiguspärasuse kontrollimiseks esitada maksuhaldurile ka vaide või pöörduda vastavasisulise nõudega halduskohtu poole. Maksuamet saab pärida vaid sideteenust kasutavale isikule väljastatud arve sisu kohta.

See tähendab, et maksuhalduril ei ole õigust küsida infot osutatud teenuste sisu kohta. "Väljavõtteid ei saa küsida, ei saa küsida ka väljavõtteid sõnumite kohta. Need pädevused kuuluvad kriminaalmenetluse hulka, kus on hoopis teised reeglid," ütles rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov pressikonverentsil BNS-ile.

Pärida saab andmeid tema sõnul vaid arvete kohta, siis saab maksuhaldur küsida teavet vaid lepingupartneri nime, telefoninumbri, arve summa ning selle tasumiseks kasutatud konto kohta. Kõnekaartide kohta sideettevõtjal üldjuhul kohustust selgitusi või andmeid anda ei ole, rääkis Jegorov vastuseks BNS-i küsimusele.

Lisaks näeb eelnõu ette mõned muudatused seoses maksuvõla ajatamisega, nüüd võib ettevõtja maksuhalduriga maksuvõla tasumise graafiku kokku leppida ka enne seda, kui kohustus tekib. "Praegu on olukord selline, et maksuhalduri poole palvega pöördutakse, ta koostab graafiku, mis pannakse süsteemi ja mida saab täitma hakata alles siis, kui kohustuse tekkimise tähtaeg on ametlikult käes. Nüüd on olukord veidi paindlikum," ütles Jegorov.

Eelnõus on alles säte, mis annab MTA-le õiguse maksukohustuslase nõusolekuta vaadelda tema valduses olevat majandus- või kutsetegevusega seotud vallasasja, mis ei asu maatükil, ehitises või ruumides, kus toimub maksukohustuslase majandus- või kutsetegevus. Praegu on seaduses lünk, kuna vaadelda võib vaid kolmanda isiku valduses olevat vallasasja.

Maksuhaldur selgitab iga kord vaatluse eesmärki, tõendite kogumise vajalikkust ning poolte õigusi ja kohustusi, lähtudes põhimõttest, et vaatlus viiakse läbi koostöös maksukohustuslasega. Maksuhalduri vaatluse läbiviimise õigusega kaasneb ka alati kohustus maksukohustuslast teavitada ning oma menetlustoimingu valikut põhjendada – kiireloomulistel juhtudel tagasiulatuvalt, tavaolukorras eelnevalt.

Eelnõus on alles ka säte, mille alusel hakkab MTA edaspidi veebilehel avaldama 20-protsendilise, 9-protsendilise ja 0-protsendilise käibemaksumääraga maksustatavatelt toimingutelt ja tehingutelt deklareeritud käibemaksu summa. Samuti hakkaks amet avaldama töötamise registri andmeid ettevõttes töötavate inimeste kohta igas kvartalis.

Töötamise registris tuleb eelnõu alusel edaspidi registreerida kõik äriühingu majandushuvides töötavad isikud – ka need, kes töötavad tasu saamata. Seetõttu loobutakse mõiste "vabatahtlik töö" kasutamisest. Samuti ei tule edaspidi töötamise registrisse kanda avalik-õigusliku ameti kandjaid.

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Arst-residendid saavad katkematu ravikindlustuskaitse 26.04.2018

  Valitsus kiitis neljapäeval heaks ravikindlustuse seaduse muudatuse, millega antakse ravikindlustuskaitse kõigile tähtajalise töölepinguga tööpraktikat sooritavatele arst-residentidele, sõltumata nende töölepingu pikkusest. See tagab katkematu r ...
  Loe edasi..

 • Siseministeerium muudaks ebaseadusliku võõrtööjõu kasutamise kuriteoks 25.04.2018

  Siseministeerium plaanib ebaseadusliku võõrtööjõu kasutamist piirata sellega, et muuta ebaseadusliku võõrtööjõu kasutamise kuriteoks, suurendada trahvimäärasid, muuta võimalikuks ettevõtte juhile äri- ja ettev ...
  Loe edasi..

 • RMP.ee leiud Riigi Teatajatest - 16. nädal/2018 24.04.2018

  Isikut tõendavate dokumentide seaduse muutmise seadus (digitaalse isikutunnistuse kehtivusaeg) (jõustub 01.05.2018 , osaliselt 01.11.2018), Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise komisjoni liikmete arv ja töökord (jõustus 23.04.2018), Välisvärbamise toetuse taotlemise ja kasutamise tingimused ning kord (jõustus 23.04.2018) jt
  Loe edasi..

 • Eesti tõhustab maksudest kõrvalehoidumise vastaseid reegleid 19.04.2018

  Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile tulumaksuseaduse muudatused, millega kehtestatakse täiendavad reeglid maksudest kõrvalehoidumise vastu võitlemiseks. Tegemist on ELi direktiivi ülevõtmisega, mis reguleerib neid maksude vältimise viise, mis si ...
  Loe edasi..

 • Riigikogu ei toetanud lahja alkoholi aktsiisi muutmist 19.04.2018

  Riigikogu lükkas tänasel istungil tagasi Eesti Reformierakonna fraktsiooni algatatud "Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu" (587 SE), mille eesm&a ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal e-poest

 
Konsolideerimine
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
« Aprill 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 01.04

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Leinonen raamatupidaja
 • Hilding
 • Maksuamet
 • Avalik andbemaas
 

Merit iPhone

Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
254931  Foorumi postitust
350  E-poe toodet
71  Koolitust
22254  Artiklit
52651  Registreerunud kasutajat
36254  Nädalakirja tellijat
33447  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017