auto koolitus
Pühapäev, 24. Juuni
 

Maksuameti õigused vaatlusteks jäävad plaanitust väiksemaks

Rahandusministeerium saatis uuele kooskõlastusringile maksuameti pädevusi täpsustava maksukorralduse seaduse eelnõu, algversiooniga võrreldes annab eelnõu maksuametile õiguse pärida klientide arvete kohta andmeid sideettevõtetelt vaid siis, kui juba on algatatud maksumenetlus ja isik ise andmeid ei anna.

Võrreldes mullu juulis esitatud versiooniga jäi praegusest versioonist välja suurem osa vaatlust käsitlevatest muudatustest. Samuti täiendati seletuskirja oluliselt sideettevõtjatelt andmete pärimise osas ning lisati seletuskirja selle põhiseaduslikkuse analüüs, selgub rahandusministeeriumi koostatud eelnõud tutvustavast kokkuvõttest.

Kui mullu juulis kooskõlastusringile läinud eelnõu oleks andnud maksuhaldurile õiguse põhjendatud kahtluse korral viia läbi üksikjuhtumi kontroll enne maksudeklaratsiooni esitamise tähtaega, siis nüüd kooskõlastusele läinud eelnõu versioon annab õiguse vaid siis, kui maksuarvestuse õigsuse kontrollimiseks on algatatud maksumenetlus.

Veel samal teemal

Samuti saab sideandmeid pärida vaid siis, kui maksukohustuslane ise andmeid maksuhaldurile ei anna või maksuhalduril pole võimalik maksukohustuslasega seotud teavet kindlaks teha, näiteks juhul, kui menetluse käigus on olemas teave üksnes telefoninumbri kohta.

Sideettevõtjalt teabe küsimiseks väljastab maksuamet allkirjastatud korralduse, kuhu märgitakse maksukohustuslase nimi, kelle kohta teavet küsitakse, ning sideettevõtja poole pöördumise põhjus. Ameti korralduse õiguspärasuse tagamiseks peab sellest selguma, kas maksuhaldur on enne sideettevõtja poole pöördumist sama nõudega pöördunud kontrollitava maksukohustuslase poole või miks see ei osutunud võimalikuks.

Vajadusel selgitab maksuhaldur korralduse aluseid täiendavalt ning isik saab korralduse õiguspärasuse kontrollimiseks esitada maksuhaldurile ka vaide või pöörduda vastavasisulise nõudega halduskohtu poole. Maksuamet saab pärida vaid sideteenust kasutavale isikule väljastatud arve sisu kohta.

See tähendab, et maksuhalduril ei ole õigust küsida infot osutatud teenuste sisu kohta. "Väljavõtteid ei saa küsida, ei saa küsida ka väljavõtteid sõnumite kohta. Need pädevused kuuluvad kriminaalmenetluse hulka, kus on hoopis teised reeglid," ütles rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov pressikonverentsil BNS-ile.

Pärida saab andmeid tema sõnul vaid arvete kohta, siis saab maksuhaldur küsida teavet vaid lepingupartneri nime, telefoninumbri, arve summa ning selle tasumiseks kasutatud konto kohta. Kõnekaartide kohta sideettevõtjal üldjuhul kohustust selgitusi või andmeid anda ei ole, rääkis Jegorov vastuseks BNS-i küsimusele.

Lisaks näeb eelnõu ette mõned muudatused seoses maksuvõla ajatamisega, nüüd võib ettevõtja maksuhalduriga maksuvõla tasumise graafiku kokku leppida ka enne seda, kui kohustus tekib. "Praegu on olukord selline, et maksuhalduri poole palvega pöördutakse, ta koostab graafiku, mis pannakse süsteemi ja mida saab täitma hakata alles siis, kui kohustuse tekkimise tähtaeg on ametlikult käes. Nüüd on olukord veidi paindlikum," ütles Jegorov.

Eelnõus on alles säte, mis annab MTA-le õiguse maksukohustuslase nõusolekuta vaadelda tema valduses olevat majandus- või kutsetegevusega seotud vallasasja, mis ei asu maatükil, ehitises või ruumides, kus toimub maksukohustuslase majandus- või kutsetegevus. Praegu on seaduses lünk, kuna vaadelda võib vaid kolmanda isiku valduses olevat vallasasja.

Maksuhaldur selgitab iga kord vaatluse eesmärki, tõendite kogumise vajalikkust ning poolte õigusi ja kohustusi, lähtudes põhimõttest, et vaatlus viiakse läbi koostöös maksukohustuslasega. Maksuhalduri vaatluse läbiviimise õigusega kaasneb ka alati kohustus maksukohustuslast teavitada ning oma menetlustoimingu valikut põhjendada – kiireloomulistel juhtudel tagasiulatuvalt, tavaolukorras eelnevalt.

Eelnõus on alles ka säte, mille alusel hakkab MTA edaspidi veebilehel avaldama 20-protsendilise, 9-protsendilise ja 0-protsendilise käibemaksumääraga maksustatavatelt toimingutelt ja tehingutelt deklareeritud käibemaksu summa. Samuti hakkaks amet avaldama töötamise registri andmeid ettevõttes töötavate inimeste kohta igas kvartalis.

Töötamise registris tuleb eelnõu alusel edaspidi registreerida kõik äriühingu majandushuvides töötavad isikud – ka need, kes töötavad tasu saamata. Seetõttu loobutakse mõiste "vabatahtlik töö" kasutamisest. Samuti ei tule edaspidi töötamise registrisse kanda avalik-õigusliku ameti kandjaid.

tarkvara 1

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Liikmesriigid kinnitasid lapsevanemate töö- ja eraelu tasakaalustava direktiivi 22.06.2018

  Sotsiaal- ja tööministrite kohtumisel Luksemburgis leppisid liikmesriigid kokku ehk kinnitati üldine lähenemisviis lapsevanemate ja hooldajate töö- ja eraelu tasakaalustamise direktiivi, samuti sotsiaalkindlustuse koordinatsioonimääruse ning läbipaistvate ...
  Loe edasi..

 • RMP.ee leiud Riigi Teatajatest - 24. nädal/2018 19.06.2018

  Pühade ja tähtpäevade seaduse muutmise seadus (jõustub 22.06.2018), Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse ning kollektiivlepingu seaduse muutmise seadus (jõustub 01.01.2019), jt
  Loe edasi..

 • Elatisabi süsteemi tuleb reformida 19.06.2018

  Eelnõu kohaselt on minimaalseks elatise summaks pool lapse toimetulekupiirist (2018. aastal 84 eurot kuus). Elatise summa suurus on seotud lahus elava vanema sissetulekuga, moodustades kindla protsendi vanema netosissetulekust. Täpsed valemid ja suhtarvud on plaanis paika panna eelnõu koostamise käigus, kuid hinnanguliselt võiks kahele lapsele maksmisele kuuluv elatise summa jääda suurusjärku 32-33% vanema netosissetulekust.
  Loe edasi..

 • Valitsus kiitis heaks vautšerite maksustamist puudutavad põhimõtted 14.06.2018

  Vabariigi valitsuse istungil arutusel olnud käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu eesmärk on võtta üle käibemaksudirektiivi muudatused, millega ühtlustatakse EL tasandil vautšeritega seotud kaupade või teenuste käibe maksustamine ja lihts ...
  Loe edasi..

 • Eelnõuga jõuab Eesti õigusesse ärisaladuse definitsioon 14.06.2018

  Vabariigi valitsus kiitis neljapäeval, 14. juunil 2018 toimunud istungil heaks ebaausa konkurentsi ja ärisaladuse kaitse seaduse eelnõu (toimik nr 8-1/3702). Eelnõu järgi luuakse uus seadus, millega võetakse üle Euroopa Liidu ärisaladuse kaitse direktii ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal e-poest

 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
« Juuni 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 165
Riigipühad: 23.06 ja 24.06

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Liandre
 • Nuku
 • epood
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256253  Foorumi postitust
352  E-poe toodet
81  Koolitust
22366  Artiklit
52748  Registreerunud kasutajat
36238  Nädalakirja tellijat
33386  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017