MTA võib uues e-maksuametis hakata edastama ka statistikat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rahandusministeerium soovib uue e-maksuameti käivitada 2018. aastal, teenus võiks lisaks automaatsetele maksudeklaratsioonidele pakkuda ka statistilisi andmeid ettevõtja sektori kohta ja ühendada endasse kõik riigis kogutavad tasud.

"Meil on pikem plaan – praegu ei tea, kas see õnnestub või ei õnnestu, et 2018. aastal oleks [maksukorralduse seaduses] muudatus, mis on seotud sellega, et maksu- ja tolliamet tahab totaalselt muuta e-maksuametit. Praegune platvorm on ikkagi ligi 15 aastat vana ja hakkab ajale jalgu jääma," ütles rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov BNS-ile.

Ta rääkis, et maksu- ja tolliamet (MTA) tahab tulevases e-maksuametis pakkuda oluliselt rohkemat hulka teenuseid kui praegu. "Nad tahavad sinna kaasata ka teisi, näiteks statistikaametit või Eesti Panga statistikat. See eeldab muidugi maksukorralduse seaduse muutmist, sellepärast et maksuhaldur hakkab vahendama rohkem infot, kui praegu," ütles Jegorov.

Asekantsler tõdes, et praegu kogub amet palju infot, sealhulgas ka säärast, mida maksuhalduril läheb vaja enda töö tegemiseks. "Aga näiteks maksuhaldur mõtleb selle peale, et ilmselt sellise info tagasipeegeldamine maksumaksjale võiks ka olla kasulik," ütles Jegorov.

"Näiteks üks idee, mis neil oli – kui ma olen väikeettevõtja, nii mitme töötajaga, mingis antud sektoris, siis kuidas läheb teistel ettevõtetel, kes on minuga võrreldavad selles sektoris? Mis on nende käibed, palju nad maksavad palka töötajatele? Sisuliselt maksuhalduril on võimalik sellist teenust pakkuda, sest alus on olemas," rääkis Jegorov ja märkis, et see on praegu küll visiooni või idee tasemel ja veidi vara on rääkida, kuidas see seaduses esitatud saab.

Vastuseks küsimusele, kas uus e-maksuamet võiks sektorile pakkuda peaaegu-reaalajas ettevõtlusstatistikat, mis praegu avaldatakse märgatava viivitusega, ütles Jegorov, et põhimõtteliselt küll. Välistatud pole tema sõnul ka avaandmed, ent konkreetselt selles kontekstis pole teemaga edasi mindud. "Pigem on alustatud sellest, et mis need andmed on, mida praegu kogutakse, mida oleks võimalik ettevõtjale isikustatud kujul tagasi peegeldada. Aga iseenesest ei ole ka avaandmed välistatud. See teema on läbi käinud küll, lihtsalt ei ole veel konkreetseid samme."

Ta lisas, et tahaks mõelda ka kaugemale, kui lihtsalt maksu- ja tolliameti statistika, kuna iseenesest andmeid küsib väga palju erinevaid asutusi. "Ka näiteks tasumiste osas on meil maksud, tasud, trahvid, lõivud, teenustasud, mis iganes. Erinevatele asutustele makstakse päris palju. Ja praegu pigem tähendab see seda, et iga asutus, mis mingit raha võtab, peab ise üles ehitama enda aruandlus- ja rahaarvestussüsteemid. Siin tekib juba küsimus, et kas meil ei oleks siin natuke säästukohta terves riigis – seda enam, et maksu- ja tolliamet kogub kõikidest rahalistest nõuetest üle 90 protsendi, ehk siis kõikide teiste infosüsteemide peale, mis on loodud, on niivõrd väike summa laekumisi," ütles Jegorov.

Tema sõnul arutab valitsus ilmselt e-maksuameti süsteemi põhisuundasid peagi kabinetinõupidamisel, ent konkreetsed väljatöötamiskavatsused või seaduseelnõud on veel kaugel. Üldiselt vaatab ministeerium asekantsleri kinnitusel maksukorralduse seaduse üle vastavalt sellele, kuidas maailm areneb. "See on kõik selline tulevikumuusika, praegu on seadusest küll vara rääkida, praegu räägime töötegemise põhimõtete ümbervaatamisega. See sõltub alati sellest, kuidas maailm toimib," rääkis Jegorov.

Rahandusministeerium saatis reedel, 19. veebruaril uuele kooskõlastusringile maksuameti pädevusi täpsustava maksukorralduse seaduse eelnõu, algversiooniga võrreldes annab eelnõu maksuametile õiguse pärida klientide arvete kohta andmeid sideettevõtetelt vaid siis, kui juba on algatatud maksumenetlus ja isik ise andmeid ei anna.

Võrreldes mullu juulis esitatud versiooniga jäi praegusest versioonist välja suurem osa vaatlust käsitlevatest muudatustest. Samuti täiendati seletuskirja oluliselt sideettevõtjatelt andmete pärimise osas ning lisati seletuskirja selle põhiseaduslikkuse analüüs, selgub rahandusministeeriumi koostatud eelnõud tutvustavast kokkuvõttest. Eelnõu on plaanitud jõustuma 1. juulil 2016.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll