MTU
Pühapäev, 22. Aprill
 

Peatöövõtja ei peaks vastutama välismaalaste seadust rikkunud alltöövõtjate eest

Siseministeerium on saatnud kooskõlatusringile välismaalaste seaduse muudatuste väljatöötamise kavatsuse, millega tahetakse muu hulgas peatöövõtja panna vastutama välismaalase ebaseadusliku töötamise eest. Kaubanduskoja hinnangul pole peatöövõtjal võimalik kindlaks teha, kas tema alltöövõtjad on rikkunud välismaalaste seaduse tingimusi ja seetõttu on koda sellele muudatusele vastu.

Kaubanduskoda üldiselt toetab väljatöötamise kavatsuses olevat muudatust, millega soovitakse välistada peatöövõtja osalemine riigihankes, kui peatöövõtja on rikkunud välismaalaste Eestis töötamise tingimusi või nad on tööle võtnud ebaseaduslikult riigis viibiva välismaalase. Koda ei toeta aga peatöövõtja vastutuse laiendamist alltöövõtjatele, sest peatöövõtjal puudub võimalus saada infot selle kohta, kas tema alltöövõtja on kasutanud ebaseaduslikku tööjõudu või rikkunud välismaalaste Eestis töötamise tingimusi. Koja hinnangul peaksid selle nimel tihedamat koostööd tegema tööinspektsioon, politsei- ja piirivalveamet ning maksu- ja tolliamet.

Lisaks on koja arvates probleemi võimendanud soovimatus lahendada sisserände piirarvu täitumisega seotud probleemi. See on tekitanud olukorra, kus oskustööjõudu üritatakse Eestisse tuua erinevaid seadusevastaseid skeeme kasutades. Seetõttu on tekkinud olukord, kus põhiprobleemi lahendamatuse tõttu oleme sunnitud tegelema tagajärgedest tulenevate probleemidega. Kaubanduskoda ei pea sellist olukorda põhjendatuks.

Koda ei toeta ka muudatust, millega tekivad lühiajalise töötamise registreerimisel ja elamisluba töötamiseks taotlemisel tööandja ning kutsuja kohustused sellele ettevõttele, kes on Eestis ja kelle juurde isik tööle lähetatakse. Kuna Eesti ettevõtja on töö tellija, mitte välismaalaste tööandja, siis ei peaks Eesti ettevõtja ka vastutama välismaalaste seaduses sätestatud tingimuste täitmise eest. 

Üks planeeritav muudatus puudutab politsei- ja piirivalveametile lisakohustuse panemist. Nimelt peaks PPA hakkama elamisloa menetluse käigus kontrollima, kas töökoha täitmine välismaalasega on põhjendatud tööturu olukorda arvestades ning Eesti töötukassa andmetele tuginedes. Kuigi koda toetab põhimõtet, et töötukassa loa andmine välismaalase töölevõtmiseks oleks tööandjale võimalikult vähekoormav, siis on koda saanud oma liikmetelt tagasisidet, et praegu käib töötukassa loa saamine väga kiiresti. Pigem kurdavad ettevõtjad selle üle, et PPA-l võtab liiga kaua aega elamisloa taotluse läbivaatamine, mistõttu tekib küsimus, et kas PPA-le täiendava ülesande panemine ei pikenda elamisloa taotlemise protsessi, arvestades et PPA on juba praegu elamisloa taotlustega ülekoormatud.

Kaubanduskoda rõhutas oma arvamuses ministeeriumile veelkord seda, et ettevõtjatele on välismaalaste seaduses kõige suuremaks kitsaskohaks sisserände piirarv, mis takistab Eesti ühiskonna arengusse panustavate välismaalaste Eestisse tööle tulemist. Seetõttu tegi koda taaskord ettepaneku vabastada sisserände piirarvu alt välismaalased, kellele makstakse vähemalt 1,5-kordset Eesti keskmist palka ja välismaalased, kes tulevad Eestisse tööle kuni 2-aastase tähtajaga elamisloaga. Alternatiivina toetab koda lahendust, millega vabastatakse sisserände piirarvu alt välismaalased, kes töötavad usaldusväärse tööandja juures.

Tutvuge kaubanduskoja täispika arvamusega siin.

Rahavoogude koolitus

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Eesti tõhustab maksudest kõrvalehoidumise vastaseid reegleid 19.04.2018

  Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile tulumaksuseaduse muudatused, millega kehtestatakse täiendavad reeglid maksudest kõrvalehoidumise vastu võitlemiseks. Tegemist on ELi direktiivi ülevõtmisega, mis reguleerib neid maksude vältimise viise, mis si ...
  Loe edasi..

 • Riigikogu ei toetanud lahja alkoholi aktsiisi muutmist 19.04.2018

  Riigikogu lükkas tänasel istungil tagasi Eesti Reformierakonna fraktsiooni algatatud "Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu" (587 SE), mille eesm&a ...
  Loe edasi..

 • Riik soovib vähendada ebaseaduslikku töötamist Eestis 17.04.2018

  Majandusarengu valitsuskomisjon kiitis heaks siseministeeriumi ettepanekud välismaalaste ebaseadusliku töötamise vähendamiseks ning toetas haridus- ja teadusministri tegevusi Eesti rahvusvahelise õppe paremaks korraldamiseks. Koos suurenenud nõudlusega välist& ...
  Loe edasi..

 • RMP.ee leiud Riigi Teatajatest - 15. nädal/2018 16.04.2018

  Rahandusministri 28. novembri 2008. a määruse nr 40 "Investeerimisühingu, investeerimisühingu emaettevõtja ja välisriigi investeerimisühingu filiaali aruannete sisu, koostamise metoodika ja esitamise kord" muutmine (jõustub 30.09.2018), Päikesepaneelide investeeringutoetuse andmise tingimused ja kord (jõustus 15.04.2018), jt
  Loe edasi..

 • Sotsiaalkomisjon saatis pensionireformi eelnõu esimesele lugemisele 16.04.2018

  Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas saata esimesele lugemisele valitsuse algatatud eelnõu, mis seob pensioniea eeldatava elueaga, muudab pensionile jäämise paindlikumaks ja vähendab pensioni sõltuvust palga suurusest.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
Konsolideerimine
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
« Aprill 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 01.04

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • tamro
 • Trendsetter
 • epood
 • Avalik andbemaas
 

Merit iPhone

Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
254820  Foorumi postitust
350  E-poe toodet
72  Koolitust
22226  Artiklit
52640  Registreerunud kasutajat
36248  Nädalakirja tellijat
33440  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017