Pikem taatluskehtivus ja arukam mõõtevahendite kontroll vähendab ettevõtjate halduskulusid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Alates eilsest ei pea paljusid mõõteseadmeid enam nii sageli taatlema ning teatud seadme puhul kaob taatlemiskohustus täielikult. Majandus- ja taristuministri määrusega muutub nii kohustuslikule metroloogilisele kontrollile kuuluvate mõõtevahendite nimistu kui neile seatavad nõuded ja taatluskehtivusajad. Mõistlikumad nõuded aitavad ettevõtetel tegevuskuludelt säästa kokku üle 1,5 miljoni euro aastas.

Määruse muutmisel lähtuti põhimõttest vähendada äriklientide omavahelistes tehingutes ja mõõtja pädevusega kaetud valdkondades ettevõtete kulusid ja halduskoormust. Tarbija kaitseks vajalikke nõudeid ei leevendatud. Kõige suurem mõju on vee- ja gaasiarvestite taatluskehtivuse aegade muutmisel. Hinnanguliselt on  veearvestite taatluskehtivusaja pikendamisest (kahelt aastalt viie aastale) tulenev kulude kokkuhoid võrguettevõtjatele aastas 600 000 eurot ja soojusarvestite korral 460 000 eurot. Gaasiarvestite taatluskehtivusaja piiramatuks muutmisest ja leppekoguse mõõturite taatluskehtivusaja pikendamisest (neljalt aastalt kaheksale aastale) tulenev taatlusteenuse kulude kokkuhoid aastas on võrguettevõtjatel hinnanguliselt 120 000 euro. Lisaks soodustab muudatus innovatsiooni ja uue tehnoloogia kasutuselevõttu, sest motiveerib taatluskehtivusaegade pikendamine ettevõtjaid investeerima ka pikema tasuvusajaga innovaatilisematesse tehnoloogiatesse, näiteks kaugloetavatesse ultraheliveearvestitesse mehhaaniliste veearvestite asemel.

Määruse muudatusega ei ole korterite sooja- ja külmaveearvestite taatlemine enam kohustuslik, kuid juhul kui seda peetakse vajalikuks saab ühistu oma sisemiste otsustega kokku leppida ka edaspidi sisemises arveldamises puhta vee mõõtmiseks taadeldud veearvestite kasutamise. Kortermaja peaarvestit ja eramaja veearvestit, millega toimub otse arveldamine vee-ettevõtjaga, tuleb endiselt taadelda.

Uue määruse järgi ei kuulu taatluskohustuslike mõõtevahendite hulka enam kaaluvihid, temperatuuri ja tiheduse mõõtevahendid, heitgaaside suitsuse mõõturid, rehvirõhumanomeetrid, metallist mahumõõdud, mõõtesilindrid, naha ja karusnaha pindala mõõtemasinad, mõõtetrafod, reaktiivelektrienergiaarvestid ning vererõhumõõturid. Mõõtetrafodelt taatluskohustuse eemaldamisega on juba ainult Elektrilevi OÜ kulude kokkuhoid märgatav, näiteks mõõtevoolutrafode kordustaatlusega seotud kulud olid 2015. a umbes 522 000 eurot ja 2016. a eeldatavaks kuluks on umbes 638 000 eurot. Pädevad mõõtjad ja muud mõõtmistes kõrgemat usaldusväärsust soovivad isikud saavad mõõtmisteks valida seadmeid varasemast laiema tööpõhimõttega mõõtevahendite seast. Mõõtmiste usaldusväärsuse tagamiseks tuleb mõõtevahend jälgitavalt kalibreerida.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll