Riigikogu võttis vastu vedelkütuse seaduse muudatuse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Riigikogu võttis kolmandal lugemisel vastu vedelkütuse seaduse muudatuse, mille eesmärgiks on vähendada maksupettuse riske kütusesektoris, luues kütuse käitlemise andmekogu ja tõstes kütuse müüjatelt nõutavaid tagatisi.

Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 73 ning vastu 6 riigikogu liiget.

Andmekogu rakendumisega kaob kütuse müüjatel vajadus maksu- ja tolliametile vedelkütuse aruande esitamiseks, sest kõik vajaminevad andmed on kättesaadavad andmekogust. Samuti luuakse laoarvestuse ja aruandluse andmekogu, mille eesmärgiks on teha maksu- ja tolliametile kättesaadavaks andmed kütuse laotoimingute kohta. Andmekogu aitab ühtlustada laoarvestuse pidamise reegleid ja võimaldab ametil teha operatiivsemat järelevalvet kauba liikumise kohta ladudes.

Uute e-süsteemide arenduseks kulub 2,6 miljonit eurot ja need kulud kaetakse riigieelarvest.

Lisaks muudetakse nende kütuse müüjate tagatist, mis müüvad ainult tarbimisse lubatud kütust. Tagatise eesmärk on võimaliku käibemaksukohustuse täitmine. Praegu on kütuse müüja tagatis 100 000 eurot, mida saab teatud tingimustel vähendada, teatas valitsuse pressiteenistus.

Kütuse müüjatele määratud tagatised on liiga väikesed ega täida oma eesmärki. Eelnõu kohaselt hakkab tagatise suurus sõltuma kütuse müüja müüdavast vedelkütuse kogusest. Kehtestatakse piirang, et kütust võib müüa koguses, mis on tagatisega kaetud.

Tagatise suuruse arvutamisel võetakse arvesse kahe kuu müüdav kütus liitrites, see korrutatakse kütuse keskmise müügihinna ja käibemaksumääraga. Näiteks kui müüja müüb ühes kuus 500 000 liitrit kütust, siis on tema tagatise suurus 166 000 eurot.

Selline piirang välistab olukorra, kus kütuse müüja saaks piiramatult tekitada riigile käibemaksukahju. Kütuse müüjatele jäetakse siiski õigus teatud kriteeriumide täitmisel taotleda tagatise vähendamist. Miinimumsuuruseks on 5000 eurot, mis on tuletatud keskmise tarbimisse lubatud kütuse müüja tasumisele kuuluvast käibemaksukohustusest. Muudatuse tulemusena osade kütuse müüjate tagatis muutub väiksemaks, osadel jääb samaks ning osadel muutub suuremaks. Maksu- ja tolliameti prognoosi kohaselt kütuse müüjate seas 47 müüjal tagatis suureneb, viiel jääb praegusele tasemele ja 41 müüjal väheneb.

Maksu- ja tolliameti hinnangul tegutseb kütusesektoris ligi 86 riskiga isikut ning vedelkütuse turul toimuvate maksupettuste iga-aastane maht on hinnanguliselt 50–60 miljonit eurot.

Seadusemuudatuste väljatöötamisele eelnesid maksu- ja tolliameti eestvedamisel mitmed kohtumised huvigruppidega, sealhulgas Eesti Õliühinguga. Tagatisnõude karmistamise tõttu asutasid väikesed ja keskmised kütusemüüjad MTÜ Eesti Kütuseliit. Ka Maksumaksjate Liit on avaldanud seisukoha, et uued tagatisnõuded võivad väikeettevõtjaid negatiivselt mõjutada.

Seadus jõustub 2019. aasta 1. veebruaril. Kütuse käitlemise andmekogu puudutavad muudatused jõustuvad 1. augustil 2018.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll