Merit Tarkvara
Esmaspäev, 16. Juuli
 

Seadusemuudatus annaks väikeaktsionäridele õiguse nõuda dividende

Riigikogu juhatus võttis juunis menetlusse 22 parlamendisaadiku algatatud eelnõu äriseadustiku muutmiseks, millega antakse väikeaktsionäridele õigus nõuda sunddividendide maksmist ja õigus saada äriühingust väljaastumisel oma osaluse eest õiglane hüvitus.

Veel samal teemal

Eesti äripraktikas on ilmnenud mitmeid olukordi, kus enamusaktsionäride õigused mitte ainult ei prevaleeri vähemusaktsionäride õiguste ees, vaid väikeaktsionäride õigused on oluliselt piiratud. Näiteks on praktikas esinenud konfliktsetes situatsioonides juhtumeid, kui aktsionärid keelduvad välja maksmast dividendi olukorras, kus see oleks majanduslikult otstarbekas, ei anna väikeaktsionäridele informatsiooni ühingu käekäigu kohta, samuti ei arutata praktikas sageli sisuliselt läbi väikeaktsionäride ettepanekuid, vaid jäetakse need üldkoosolekutel piisava kõlapinna puudumise tõttu kõrvale, seisab eelnõu seletuskirjas.

Äriseadustiku kehtiv redaktsioon ei kohusta äriühingut osanikele ega aktsionäridele väljamaksete tegemiseks. Põhimõtteliselt võib puhaskasumi arvel väljamaksete tegemise vastava üldkoosoleku otsusega kuitahes kauaks välistada. Praktikas on levinud juhtumid, kus enamusaktsionärid on hoolimata ettevõtte heast majandusseisust ning väikeosanike või -aktsionäride ettepanekust otsustanud dividende mitte maksta ning jätkanud sellist praktikat mitmete aastate vältel. Kuivõrd väikeosanike ja -aktsionäride eesmärk on oma investeeringult tulu teenida, ei ole selline käitumine kooskõlas heade äritavade ja heade kommetega.

Osaühingu puhul nähakse ette, et osanikel on alati õigus nõuda kinnitatud majandusaasta aruande alusel ja pärast kohustuslikku reservkapitali eraldise tegemist osaühingu puhaskasumi jaotamist, kui osanikud ei ole 75-protsendilise häälteenamusega otsustanud teisiti. Seega kehtiks osaühingute puhul eeldus, et kogu jaotuskõlbulik kasum tuleb eelduslikult välja maksta, kuid osanikud võivad põhikirjas või 75-protsendilise häälteenamusega vastuvõetava otsusega määrata teisiti.

Aktsionäride seos aktsiaseltsi igapäevase majandustegevuse ja selle juhtimisega on võrreldes osaühingu osanikega tunduvalt väiksem. Kuivõrd seadus lähtub aktsiaseltsi regulatsiooni puhul eeldusest, et aktsionärid enda poolt tehtud kapitalisissemakse ulatuses eelkõige finantsinvestorid, tuleks neile tagada üldine mõistlik kapitalitootlus oma investeeringult.

Seetõttu nähakse eelnõus, et aktsionäridel tuleb eeldusel, et kasumi rerservidesse paigutamine või edasi kandmine ei ole mõistliku ettevõtja hinnangul jätkusuutlikkuse tagamiseks ja arenguks vajalik, välja maksta vähemalt pool summast, mida võib kasumina jaotada.

Olukorras, kus väikeaktsionäridel või -osanikel puudub võimalus ühingu käekäiku mõjutada, on arvestatav risk, et nende õigusi kuritarvitatakse: näiteks ei kaasata neid otsuste tegemisse ega kasumi jaotamise otsustesse. Sellises olukorras puudub vähemusaktsionäridel ja -osanikel põhjendatud huvi ühingus jätkata ning selliste olukordade lahendamiseks tuleks neile luua õigus ühepoolse tahteavalduse esitamisega ühingust välja astuda, kui osanike või aktsionäride vaheliste suhete või otsuste tagajärjel on toimunud märkimisväärsed muudatused ühingusisestes suhetes ja puudub muu leebem meede olukorra ületamiseks.

Osaühingu puhul annab vastava regulatsiooni eelnõuga äriseadustikku lisatav paragrahv, mis sätestab, millal on tegemist väljaastumist õigustava mõjuva põhjusega ja kuidas väljaastumine menetluslikult toimub. Ühingust väljaastumisel peab ühing väikeosanikule hüvitama tema osaluse eest õiglase hüvitise, mille suuruse määrab vaidluse korral kohus.

Võrreldes osaühingu osanikuga sõltub aktsionäri väljaastumise õigus täiendavalt sellest, kas aktsiaseltsi aktsiad on börsil noteeritud. Väljaastumise õigus on aktsionäril üksnes juhul, kui aktsiaseltsi aktsiad ei ole kauplemisele võetud reguleeritud väärtpaberiturul, kuna börsil noteeritud aktsiate puhul on aktsionäril võimalik oma aktsiad väärtpaberituru kaudu võõrandada. Erandlikult võimaldaks äriseadustikku tehtav muudatus ka väärtpaberiturul noteeritud aktsiaseltsist aktsionäril välja astuda ja nõuda selle eest õiglast hüvitist, kui selts võtab vastu otsuse aktsiate väärtpaberiturul kauplemise noteerimise lõpetamise kohta, kuna selline otsus mõjutab märkimisväärselt aktsiate likviidsust ja väärtust.

tarkvara 2

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Sunddividendid piiravad oluliselt ettevõtlusvabadust 13.07.2018

  Riigikogu on algatanud äriseadustiku muutmise eelnõu, millega soovitakse tagada väikeinvestorite parem kaitse. Suurimaks plaanitavaks muudatuseks on sunddividendide kehtestamine, mis omab negatiivset mõju nii ettevõtlusele kui ka majanduskeskkonnale. --related-- Eeln ...
  Loe edasi..

 • RMP.ee leiud Riigi Teatajatest - 27. nädal/2018 10.07.2018

  Kaitseväeteenistuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus (jõustub 01.01.2019), Perioodi 2014‒2020 struktuuritoetuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus (ühtse rakendusteenuse loomine) (jõustub 16.07.2018, osaliselt 01.09.2018) jt
  Loe edasi..

 • Euroopa Komisjoni ettepanek käibemaksudirektiivi muutmiseks 10.07.2018

  Euroopa Komisjon (edaspidi komisjon) avaldas 25. mail 2018 ettepaneku käibemaksudirektiivi muutmiseks seoses lõpliku käibemaksusüsteemi kasutusele võtmisega. Seoses sellega on rahandusministeerium edastanud maksumaksjate liidule ja teistele huvigruppidele asjasse puutuva ...
  Loe edasi..

 • Riik teeb ettepaneku kaasajastada töösuhete ja tööohutuse reegleid 10.07.2018

  Riik teeb ettepaneku töösuhete ja tööohutuse reeglite kaasajastamiseks sotsiaalministeerium saatis kooskõlastamisele kaks väljatöötamiskavatsust, millest ühes tehakse ettepanek uute, paindlike töötingimuste ning teises tööõnne ...
  Loe edasi..

 • Tulekul uus tööriist võitluses ebaausa konkurentsi vastu 05.07.2018

  Eesti on lähiajal vastu võtmas uut ebaausa konkurentsi takistamise ja ärisaladuse kaitse seadust. Uus seadus peaks selgemini ära defineerima ärisaladuse ja looma menetlusõiguslike reeglite ja tagatiste süsteemi, mis lihtsustaksid kannatanutel oma õigusi ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
« Juuli 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Finesta
 • KPMG
 • epood
 • Maksuskoop
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256804  Foorumi postitust
353  E-poe toodet
87  Koolitust
22183  Artiklit
52778  Registreerunud kasutajat
36226  Nädalakirja tellijat
33347  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017