Sotsiaalmaksu lae kehtestamist tuleks veel analüüsida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ettevõtlusministri Liisa Oviiri hinnangul tuleks täiendavalt analüüsida ideed kehtestada sotsiaalmaksule lagi 4,5-kordse mediaanpalga tasemel ehk mulluse seisuga ligi 3 450 eurot kuus.

"Peame vajalikuks täiendavate analüüside läbiviimist, leidmaks sobivaimad lahendused nii riigieelarve, sotsiaalsete eesmärkide kui ka konkurentsivõimelise ettevõtluskeskkonna tagamise seisukohast. MKM-is on käesoleval aastal kavas analüüsida erinevate maksumuudatuste võimalikku mõju, sealhulgas ka sotsiaalmaksu lae osas. Muuhulgas peaks analüüs andma vastuse, kuidas muudatused pikas perspektiivis riigieelarve laekumisi võiks suurendada, millistele sihtgruppidele oleks võimalik erisus kõige tulemuslikum ja muud sellist," kirjutas Oviir arvamuses eelnõu kohta.

"Eelnõus pakutud 4,5-kordse mediaanpalga piirmäära osas näitab eelnõu koostajate esmane hinnang 63-miljonilist puudujääki riigieelarves. Eelnõu seletuskirjas ei ole toodud piisavalt katteallikaid nimetatud puudujäägi kompenseerimiseks," lisas minister.

Eelnevalt on Vabaerakonna esitatud sotsiaalmaksu seaduse muutmise eelnõud mitte toetanud Oviiri erakonnakaaslane tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. "Eelnõu vähendab sotsiaalmaksu laekumist aastas umbes 87 miljoni euro võrra ning mõjutab seetõttu negatiivselt ravi- ja pensionikindlustuse eelarveid. Sotsiaalmaks on pensionikindlustuseks ja riiklikuks ravikindlustuseks vajaliku tulu saamiseks maksumaksjale pandud rahaline kohustis. Juba praegu ei ole sotsiaalmaksutulu piisav pensionikindlustuse ja riikliku ravikindlustuse rahastamiseks ning kasutada tuleb täiendavaid rahastusallikaid," kirjutas Ossinovski sotsiaalministeeriumi arvamuses.

"Majandusaasta aruande järgi oli Eesti Haigekassa 2015. aasta tulem negatiivne 18,5 miljonit eurot. Samuti on 2016. aasta eelarve negatiivse tulemiga 9,1 miljonit eurot. Riiklike pensionide väljamaksmiseks on lisaks sotsiaalmaksutuludele juba praegu vaja eraldada riigieelarve teiste tulude arvelt vahendeid umbes 460 miljoni euro ulatuses. Lähiaastate defitsiit on hinnanguliselt vähemalt sama suur," lisas Ossinovski.

"Sotsiaalmaksu lae kehtestamine võib tähendada ka seda, et tööandjad tõstavad juba olemasolevate kõrgepalgaliste töötajate töötasu summa võrra, mis muudatusega maksudelt säästetakse, ehk positiivne mõju tööhõivele puudub. Kõrgepalgaliste töökohtade Eestisse tulemise puhul tuleks täpsemalt analüüsida kõiki Eesti tõmbe- ja tõuketegureid võrreldes teiste naaberriikidega," kirjutas Ossinovski.

Lisaks väheneb sotsiaalministeeriumi hinnangul Vabaerakonna ettepanek sotsiaalmaksu lae kehtestamiseks kõrgepalgaliste maksukoormust, mistõttu suureneb sotsiaalne ebavõrdsus. "Eurostati andmetel jõudis Eesti 2014. aastal Gini koefitsiendi järgi hinnates suurima sissetulekute ebavõrdsusega riigiks Euroopa Liidus. Eesti tööjõu maksustamise olulisimaks probleemiks on kuni keskmist palka teenivate inimeste kõrge maksukoormus. Seega tasuks maksusüsteemi reformimisel pigem lähtuda eesmärgist vähendada madalapalgaliste maksukoormust. Administratiivselt lihtsaim viis selleks on maksuvaba tulu määra tõstmine," ütles Ossinovski.

Vabaerakond esitas aprilli alguses riigikogu menetlusse sotsiaalmaksu seaduse muutmise eelnõu, millega kehtestatakse sotsiaalmaksu lagi 4,5-kordse mediaanpalga tasemel ehk mulluse seisuga ligi 3450 eurot kuus. Eelnõu eesmärgiks on Vabaerakonna teatel soodustada kõrgepalgaliste tippspetsialistide Eestisse jäämist ja siia tulemist ning uute kõrgemapalgaliste ja teadmistel baseeruvate töökohtade loomist.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll