auto koolitus
Kolmapäev, 23. Mai
 

Tarbijakaitse eeskirjade ajakohastamine toob kasu ka ettevõtjatele

Euroopa Liit plaanib kaasajastada EL tarbijakaitsereegleid ja lihtsustada tarbija õiguste kasutamise võimalusi. Muu hulgas vähendatakse kauplejate koormust kaugmüügist ja väljaspool äriruume toimuvast müügist taganemisõiguse korral.

Kaubanduskoda toetab muudatusi, mis aitavad tagada ettevõtjate ja tarbijate vaheliste suhete läbipaistvust ning õiguskaitsevahendite kättesaadavust ebaausa kaubandustava tõttu kahju kannatanud tarbijatele. Ühtlustatud õigusaktid hõlbustavad toodete piiriülest müüki EL liikmesriikides ning kauplejate parem teadlikkus EL tarbijaõigustest ning rikkumise tagajärgedest võimaldab neil paremini oma riske hinnata.

Muutuvad 14-päevase taganemisõiguse reeglid

Eelnõuga pakutakse kauplejatele suuremat paindlikkust tarbijatega sobivaima andmesidevahendi valimisel. See võimaldab kauplejatel kasutada tavapärase e-posti alternatiivina uusi veebipõhiseid andmesidevahendeid, nagu veebivormid või vestlused, eeldusel et tarbijal on võimalik kauplejaga toimunud suhtluse sisu säilitada. Lisaks kaotatakse kauplejatele ebaproportsionaalseks koormuseks osutunud kaks konkreetset kohustust seoses 14-päevase taganemisõigusega.

Esiteks ei pea kaupleja peale direktiivi jõustumist enam aktsepteerima sidevahendi teel ostetud toote taganemisõigust juhul, kui tarbija on toodet juba kasutanud. Taganemist võib kaupleja aktsepteerida juhul, kui toodet on vaid proovitud, nagu oleks ta seda teinud füüsilises kaupluses. Teiseks ei pea kaupleja eelnõu järgi maksma tarbijale hüvitist enne, kui kaupleja on tarbijalt tagastatud kauba kätte saanud.

Piiriüleste rikkumiste karistused muutuvad tõhusamaks ja proportsionaalsemaks

Eelnõuga kehtestatakse kriteeriumid, mida tuleb kauplejatele karistuste määramisel laiaulatuslike piiriüleste rikkumiste eest arvesse võtta, näiteks rikkumisest mõjutatud tarbijate arv, kaasa arvatud tarbijad teistes liikmeriikides, kaupleja eelnevad rikkumised jm. Lisaks nähakse ette, et laiaulatusliku rikkumise korral, kui kaupleja rikkumine mõjutab tema asukohariigi ja vähemalt kahe muu liikmesriigi tarbijaid, võib igas asjaomases liikmesriigis määrata kauplejale trahvi, mille maksimaalne suurus on neli protsenti kaupleja aastakäibest.

Kaubanduskoda nõustub, et  ühtsete kriteeriumite kehtestamine karistuste määramisel on vajalik, et karistused laiaulatuslike rikkumiste (eelkõige piiriüleste) eest oleksid tõhusamad. Kindlasti tuleks karistuste määramisel arvesse võtta mis tahes kahju heastamist, mida kaupleja on tarbijatele pakkunud.

Samas ei poolda kaubanduskoda aastakäibe alusel trahvi määramise arvestamist. Koja hinnangul tuleks siseriiklikus õiguses sätestada küll trahvide maksimumsumma, kuid see ei peaks olema seotud kaupleja käibega ega protsendiga käibest.

Tarbijatele suunatud suurem läbipaistvus internetipõhistes kauplemiskohtades

Kolmas  oluline muudatus puudutab  internetipõhises kauplemiskohas tarbijale teabe esitamist. Näiteks kohustatakse tarbijale esitama selgelt infot sellest, kas platvormil kauplev isik müüb tooteid eraisiku või kauplejana ja kas temaga sõlmitavale lepingule laienevad EL tarbijaõigused või mitte.

Kaubanduskoda toetab eelnõus kavandatud muudatusi, kui nendega ei kehtestata internetipõhistele kauplemiskohtadele kohustust jälgida või kontrollida kolmandast isikust tarnijate esitatud teavet sellest, kas nad on kauplejad või mitte. Kauplemiskoha ülesanne peaks olema üksnes tagada, et kolmandast isikust tarnijad esitavad asjaomase teabe veebisaidil ja edastavad selle seejärel tarbijale.

Hetkel on tegemist Euroopa Liidu direktiivi eelnõuga ning veel ei ole teada, millal ja millisel kujul direktiiv jõustub. Lisaks jääb pärast direktiivi jõustumist Eestile aega 18 kuud, et muudatused meie seadusandlusesse üle võtta. Seega võib muudatuste jõustumisega Eestis minna veel mitu aastat.

Kaubanduskoja ametliku arvamusega saate tutvuda siin.

tarkvara 2

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

Vaata kõiki artikleid
 
Merit iPhone
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
« Mai 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 01.05 ja 20.05

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
  • Careria
  • Hansaplant
  • epood
  • Dokumendinaidised
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
255438  Foorumi postitust
353  E-poe toodet
87  Koolitust
22197  Artiklit
52723  Registreerunud kasutajat
36286  Nädalakirja tellijat
33470  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017