Lati maksusysteem 5 Aprill
Teisipäev, 20. Märts
 

Tarbijaõiguste suurendamine ei ole mõistlik

Kaubandus-tööstuskoda ei toeta Euroopa liidu uut tarbijakaitse direktiivi eelnõu, sest sellega suurendatakse ettevõtjate kohustusi, kui nad müüvad kaupu tarbijatele. Küsitav on ka muudatuste positiivne mõju tarbijatele, sest ettevõtete kohustuse suurenemisega kaasneks ilmselt toodete hinnatõus.

Euroopa liit plaanib uue tarbijakaitse direktiivi eelnõuga kõrvaldada peamised lepinguõigusega seotud tõkked, mis takistavad piiriülest kaubandust. Tegelikkuses tähendab see aga ka, et eelnõuga plaanitakse suurendada ettevõtjate kohustusi tarbijalemüügil. Kaubanduskoda koostas oma liikmetele muudatuste kohta ka küsimustiku, mille põhjal pani kokku justiitsministeeriumile edastatud arvamuse.

Ettevõtte tõendamisaja pikenemine

Hetkel kehtib võlaõigusseaduses põhimõte, et tarbijalemüügi puhul eeldatakse, et kuue kuu jooksul asja ostjale üleandmise päevast ilmnenud lepingutingimustele mittevastavus oli olemas asja üleandmise ajal, kui selline eeldus ei ole vastuolus asja või puuduse olemusega. Uus eelnõu näeb aga ette, et seda aega pikendatakse kahe aastani ja vea põhjuste tõendamiskoormus on kaks aastat ettevõttel.

Kaubanduskoja liikmed sellist muudatust ei toeta, sest nende hinnangul on kaks aastat liiga pikk aeg. Liikmed tõid arvamustes välja, et kaks aastat võib olla õigustatud teatud kaubaliikide puhul, kuid esmatarbekaubad ja ka näiteks autode liikuvosad ei ole tooted, mis kahe aastaga ei kulu. Ettevõtjad ütlesid, et väga raske on tõendada, kas pärast kaheaastast kasutamist on tootele viga tekkinud kasutamisest või tõesti oli toode defektne. Kauplejate hinnangul tõstavad kulutused, mida tuleb sellise muudatuse järgselt hakata tegema tõendamisele, toodete vahetamisele, parandamisele ja raha tagastamisele tõstab suure tõenäosusega märgatavalt toodete hindu.

Puudusest teavitamine pärast puuduse avastamist

Teise olulise muudatusena on eelnõusse kavandatud, et tarbijalt ei tohi nõuda kauba mittevastavusest teavitamist teatud tähtaja jooksul. Hetkel on võlaõigusseaduses sätestatud, et tarbijalemüügi puhul peab tarbija teatama asja lepingutingimustele mittevastavusest müüjale kahe kuu jooksul pärast seda, kui ta sai mittevastavusest teada. Kaubanduskoda on sellise muudatuse vastu, sest eelnõu tekitab olukorra, kus tarbija võib katkist toodet edasi kasutada ja tekitada sellele pöördumatud kahjustused, mida hiljem ei ole enam võimalik parandada. Lisaks ei pruugi hiljem olla võimalik tuvastada, millest algne puudus tekkis. Lisaks tõid kauplejad välja, et kui tarbijad teavitavad kauplejat koheselt, võib kehtida veel garantii, mis annab tarbijale lisaõigused ja paneb tootjale kohustuse toode koheselt asendada.

Koja hinnangul sätestab eenõu kauplejatele veel väga palju ebaselgeid kohustusi. Kui muudatused jõustuvad praegusel kujul, suureneb kindlasti kauplejate ja tarbijate vahel vaidluste arv. Lisaks võivad muudatused suurendada ka toodete hindu, sest millegi arvelt tuleb leida raha kõikide vaidluste pidamiseks ja toodete parandamiseks, asendamiseks ning raha tagastamiseks.

Praegu on tegemist direktiivi eelnõuga ning veel ei ole teada, kas ja millisel kujul direktiiv jõustub. Lisaks jääb pärast direktiivi jõustumist Eestile aeg, et muudatused ka meie seadusandlusesse üle võtta. Seega võib muudatuste jõustumisega Eestis minna veel mitu aastat.

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Sisserände kvoodi lahendused ei rahulda ettevõtjate vajadusi 19.03.2018

  Siseministeerium on tänaseks välja töötanud seaduse muutmise eelnõu, millega muuhulgas jäetakse sisserände piirarvu arvestusest välja tippspetsialistid ning pikendatakse Eestis lühiajalise töötamise lubatud aega. Kuigi kaubanduskoda muudatusi ...
  Loe edasi..

 • Siseministeerium kaasajastab välismaalastest tööjõu regulatsiooni 14.03.2018

  Väljatöötamiskavatsuse koostaja on analüüsinud kehtivat välismaalaste seadust ja kaardistanud kitsaskohad, mis vajavad uuendamist ja kaasajastamist. Muudatuste üldine eesmärk on ajakohastada välismaalaste Eestisse saabumise ja siin elamise ning õppimise või töötamisega seotud regulatsioone, et need vastaksid paremini majanduse, tööturu ja ühiskonna vajadustele.
  Loe edasi..

 • Riigikogu võttis vastu vedelkütuse seaduse muudatuse 14.03.2018

  Riigikogu võttis kolmandal lugemisel vastu vedelkütuse seaduse muudatuse, mille eesmärgiks on vähendada maksupettuse riske kütusesektoris, luues kütuse käitlemise andmekogu ja tõstes kütuse müüjatelt nõutavaid tagatisi. Seaduse vastu ...
  Loe edasi..

 • Ettevõtte arenguprogrammi toetuse tingimusi muudetakse leebemaks 06.03.2018

  Riik plaanib teha mitmeid muudatusi ettevõtete arenguprogrammi toetusmeetmes, et soodustada olulise mõjuga ettevõtjate arenguprogrammiga liitumist ning laiendada arenguprogrammi kaudu toetust saavate ettevõtjate sihtrühma. Koda toetab neid muudatusi, kuid tegi tä ...
  Loe edasi..

 • Kooskõlastusringile saadeti vanemahüvitise süsteemi teise etapi muudatused 05.03.2018

  Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastusringile vanemapuhkuste ja -hüvitiste süsteemi teise etapi muudatused, millega lapsevanemad saavad võimaluse vanemahüvitist senisest oluliselt paindlikumalt kasutada ja mõlema vanema vahel jagada. Erinevate vanemapuhkuste tasustamise põhimõtted ühtlustatakse ja edaspidi maksab kõiki vanemapuhkustega seotud hüvitisi sotsiaalkindlustusamet.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
puhkuste ajakava 2018
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
« Märts 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 30.03

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Raamatupidamine&Finants
 • SimplBooks
 • Socar
 • Avalik andbemaas
 

Hommikuseminarid

Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
253593  Foorumi postitust
365  E-poe toodet
82  Koolitust
23214  Artiklit
52531  Registreerunud kasutajat
36202  Nädalakirja tellijat
33401  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017