Uus autoveoseadus on suunatud kaubavedude ohutumaks muutmisele

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Majandusminister saatis kooskõlastusringile autoveoseaduse ja sellega seotud seaduste muutmise eelnõu. 2017. aasta alguses jõustuv uus autoveoseadus ühtlustab erinevate tegevuslubadega seonduvaid nõudeid, kaitseb ausa konkurentsi põhimõtteid ja muudab kaubaveod maanteedel ohutumaks.

Kõige olulisemad muudatused puudutavad vedaja vastutust saadetise ohutult ja nõuetekohaselt sihtkohta toimetamise eest. Konkurentsitingimuste parandamiseks laiendatakse ka riikliku järelevalve teostaja õigusi. Selleks võimaldatakse järelevalve teostajal, näiteks politseil katkestada vedu juhul, kui veose paigutus või kinnitus ei vasta nõuetele, juhil puuduvad vajalikud dokumendid või on vedajal või autojuhil tasumata autoveonduse alaste rikkumiste eest määratud karistused.

Eelnõuga lihtsustatakse autoveoks vajalike dokumentide kasutamist, näiteks riigisisesel veoseveol loobutakse tegevusloa kinnitatud ärakirja, kasutuslepingu ning ameti- ja täienduskoolituse läbimist tõendava dokumendi kaasas kandmise kohustusest, kuna nende dokumentide olemasolu on võimalik kontrollida riiklikest registritest.

"Vedaja korraldab oma veotegevust läbi autojuhtide, andes autojuhtidele töökorraldused ja veo teostamiseks vajalikud dokumendid. Seega suur osa teeliikluses toime pandud autoveoalastest rikkumistest, mille eest seni on vastutanud vaid autojuht, on käsitletavad ka kaubaveo korraldanud veoettevõtte rikkumisena. Sellest lähtuvalt on muudetud ka autoveoks vajalike dokumentide kehtivuse peatamise, kehtetuks tunnistamise ning väljastamise aluseid, võimaldades järelevalveasutusel võtta vastutusele põhjendatud juhul kaubaveo ohtlikul viisil korraldanud veoettevõte," ütles majandusministeeriumi veondus- ja liiklustalituse juhataja Sander Salmu.

"Muudatuste jõustudes peab veolepingu sõlmimisel või selle vahendamisel veose saatja kontrollima, et isikul, kellega veoleping sõlmitakse, on ka õigus veosevedu teostada. Sellega tagatakse, et veose kohale jõudmise eest vastutav veokorraldusjuht ja autojuhid on läbinud vastavad koolitused ning on teadlikud, kuidas vedusid ohutult teostada. Ka veose saatjad peavad pöörama tähelepanu veoseohutusele. Veose saatja peab veose vedamiskindlalt sõidukile laadima ja kohale paigutama," lisas Salmu.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll