Uus seadus muudab kohtunikuks saamist paindlikumaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Riigikogu võttis vastu seaduse, mis muudab paindlikumaks kohtunikuks saamist ning võimaldab kohtunikele anda pika staaži eest lisapuhkust.

Valitsuse algatatud kohtute seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus  (203 SE) muudab kohtunikuametisse kandideerimise regulatsiooni paindlikumaks, et tagada tulevaste kohtunikukonkursside õnnestumine. Seadusemuudatuse tulemusel ei pea kohtunikuks kandideerijad enam läbima kohustuslikku ettevalmistusteenistust, vaid vastama kohtunikule esitatavatele nõuetele, sooritama edukalt kohtunikueksami ning läbima konkursi.

Kohtunikueksami sooritamist ei nõuta seejuures vandeadvokaatidelt ja prokuröridelt, kes on teadmiste kontrolli läbinud juba prokuratuuri või advokatuuri astudes. Kohtunikueksamikomisjon võib kohtunikueksamist vabastada ka teistelt õiguserialadelt kandideerijaid (nt õiguskantsler).

Uue seadusega tahetakse suurendada horisontaalset liikumist reguleeritud õigusalade vahel, et kohtunikel, prokuröridel ja vandeadvokaatidel tekib võimalus teiste reguleeritud õigusalade liikmeks saada lihtsustatud korras ilma vastavat eksamit sooritamata.

Samuti annab uus seadus kohtunikele pika tööstaaži eest kuni seitse päeva lisapuhkust. Viieaastase staaži eest saaksid kohtunikud 35-päevasele põhipuhkusele 2 lisapäeva, kümneaastase staaži eest 4 lisapäeva ning 15-aastase staaži eest 7 lisapäeva puhkust.

Seadus jõustub 2016. aasta 1. augustil.

Allikas:  Riigikogu
Märksõnad: ,

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll