Merit Tarkvara
Reede, 20. Juuli
 

Äritegevuse alustamine Soomes

16.08.2011  (uuendatud 06.12.2017)

Äritegevuse alustamine Soomes eeldab üldjuhul seda, et ettevõte esitab ettevõtte registreerimiseks asutamisteate. Asutamisteatega ettevõte registreerib või esitab registreerimisavalduse sõltuvalt oma tegevusest maksameti tulumaksukohustuslaste registrisse, tööandjate registrisse ja ettemaksuregistrisse. Üksikute tööülesannete puhul võib ettevõte registreerimise asemel taotleda maksubüroost tuluallikamaksukaarti.

Asutamisteade

Kui ettevõtte äritegevust alustatakse, tuleb ettevõttel maksuametile ning patendi- ja registriametile esitada asutamisteade ühisel Y-blanketil. Välismaiste ettevõtete asutamisteate blankett on Y1. Soome täisühingutele (näiteks täis- ja usaldusühingud) vastavad välismaised ettevõtted kasutavad blanketti Y2 ning välismaised füüsilisest isikust ettevõtjad blanketti Y3. Y-blanketid leiate SIIT.

Välismaisel ettevõttel tuleb asutamisteatele lisada välismaise ettevõtte Soomes teostatava tegevuse kohta selgitus lisablanketil 6204e (välismaise ettevõtte Soomes teostatava tegevuse kirjeldus – blanketi Y1 ja Y2 lisa). Soomes teostatava tegevuse kohta selgituse blankettill 6206e (selgitus välismaise füüsilisest isikust ettevõtja tegevuse kohta Soomes – tulumaksukaardi-/ maksukaarditaotluse blanketi Y3 lisa).

Asutamisteate lisana tuleb esitada ka välismaise ettevõtte koduriigi ametkonna poolt väljastatud Soome äriregistri väljavõttele vastav väljavõte. Asutamisteate ja lisaandmete alusel otsustab maksuamet, kas ettevõttel tekib püsiv tegevuskoht Soomes. Püsiva tegevuskoha tekkimist ei ole alati võimalik otsustada kohe tegevuse alguses. Sellisel juhul selgitatakse püsiva tegevuskoha tekkimise eeldused ettevõtte esimese maksustamisaasta maksustamise käigus.

Ettemaksuregister

Välismaist ettevõtet saab kanda ettemaksuregistrisse, kui ettevõte tegeleb Soomes ettevõtlusega ja Soomel on ettevõtte asukohariigiga maksustamise leping või ettevõttel on Soomes püsiv tegevuskoht. Kui ettevõte ei ole kantud ettemaksuregistrisse, nõutakse ettevõtte Soomest saadud töötasudelt tavaliselt tuluallikamaksu, kui ettevõte pole vastava avalduse alusel saanud tuluallikamaksukaarti, mille alusel on kinnipeetava maksu määr 0%.

Kui Soomes tulumaksukohustust omav ettevõte on kantud ettemaksuregistrisse, vastutab see ettevõte ise tulumaksu tasumise eest ettemaksuna. Kui ettevõttel on Soomes püsiv tegevuskoht, määrab maksuamet ettevõttele registreerimise käigus püsiva tegevuskoha maksustatava tulu põhjal ettemaksu. Prognoos tulevase käibe ja maksustatava tulu kohta esitatakse asutamisteates. Kui lõplik tulemus prognoosist erineb, võib taotleda ettemaksu muutmist. Pelgalt ettemaksuregistrisse registreerumine ei tekita ettevõttele tulumaksukohustust Soomes.

Tuluallikamaksukaart registreerimise asemel

Välismaine ettevõte võib üksikute tööülesannete puhul taotleda tuluallikamaksukaarti. Sellisel juhul ei ole ettevõttel vaja esitada asutamisteadet ega registreeruda ettemaksuregistris. Tuluallikamaksukaardi puhul on sissenõutava maksu määraks 0%. Välismaisele ettevõttele võidakse väljastada tuluallikamaksukaart juhul, kui ettevõttel ei teki Soomes püsivat tegevuskohta ning ettevõte tegutseb Soomes vaid lühiajaliselt üksikute tööülesannete raames. Kui ettevõttel on Soomes mitmeid tööülesandeid, kuid tegevuse alustamisel ei saa ettevõte veel neid kõiki nimetada või ettevõttel tekib püsiv tegevuskoht, tuleks ettevõttel registreeruda ettemaksuregistrisse.

Välismaine ettevõte taotleb tuluallikamaksukaarti blanketil 6202e (välismaise ettevõtte taotlus tulumaksukaardi saamiseks), millele tuleb lisada välismaise äriregistri vastav väljavõte ja koopia töövõtu-, tööjõurendi- või muust tellimuslepingus, mis puudutab töid, mille jaoks tuluallikamaksukaarti taotletakse. Tuluallikamaksukaart väljastatakse alati tähtajaliselt ja nimetatud tööülesannete jaoks.

Käibemaksukohustuslaste register

Käibemaksustatavat äritegevust teostav välismaine ettevõte peab registreerima end käibemaksukohustuslaste registris juhul, kui ettevõttel on Soomes käibemaksustamise mõttes arvestatav püsiv tegevuskoht. Kui välismaisel ettevõttel ei ole Soomes püsivat tegevuskohta, tasub maksu üldreeglina ostja (pööratud maksukohustus).

Alljärgnevalt nimetatud olukordade puhul on välismaine ettevõte siiski kohustatud end alati Soome käibemaksukohustuslaste registrisse registreerima ja pööratud maksukohustust ei rakendata.

 • Ostja on välismaalane, kellel ei ole Soomes püsivat tegevuskohta ja keda ei ole kantud käibemaksukohustuslaste registrisse.
   
 • Ostja on eraisik.
   
 • Tegemist on teisest ELi liikmesriigist Soome suunatud kauba kaugmüügiga eraisikutele või nendega võrdsustatavatele subjektidele. Lisateavet kaugmüügi kohta leiate SIIT.
   
 • Tegemist on reisijateveo teenustega.
   
 • Müüdav teenus annab õiguse osaleda koolitus-, teadus-, kultuuri-, meelelahutus- ja spordiüritustel, messidel, näitustel ja muudel vastavatel üritustel.

Tööandjaregister

Püsiv tegevuskoht Soomes

Tööandjate registrisse kantakse Soomes regulaarselt töötasu maksvad tööandjad. Kui välisriigi ettevõttel on Soomes tulumaksustamise mõttes püsiv tegevuskoht, võrdsustatakse ettevõte Soome tööandjaga. Kui välismaine ettevõte maksab Soomes regulaarselt töötasu kahele või enamale palgasaajale või ajutise lühiajalise iseloomuga töösuhte puhul samaaegselt vähemalt kuuele töötasu saajale, peab ettevõte registreerima end tööandjate registris.

Välismaine ettevõte peab kinni tulumaksu vastavalt töötaja poolt esitatud maksukaardile. Soomes kuni kuus kuud asuv välismaa töötaja saab maksubüroost tuluallikamaksu kaardi. Kui töötaja maksukaarti ei esita, tuleb palgast kinni pidada tuluallikamaks 35%. Üle kuue kuu Soomes olev välismaa töötaja saab nn tavalise maksukaardi. Kui töötaja maksukaarti ei esita, kinnipeetava tulumaksumäär on kinni 60%.

Püsiv tegevuskoht Soomes puudub

Kui välismaisel ettevõttel ei ole Soomes tulumaksustamise mõttes püsivat tegevuskohta, ei ole ettevõttel Soomes tööandjakohustusi ning ettevõtet ei pea registreerima tööandjate registris. Sellisel juhul ettevõtte töötajad vastutavad ise töötasust maha arvatava maksu maksmise eest Soomes ettemaksuna. Välismaisel ettevõttel on siiski kohustus esitada töötasude kohta aastaaruanne, kui ettevõtte teenistuses olevad isikud viibivad Soomes kauem kui kuus kuud.

Soovi korral võib ettevõte siiski end vabatahtlikult tööandjate registrisse registreerida. Tööandjate registrisse kuuluv ettevõte peab töötaja töötasust kinni tuluallikamaksu või tulumaksu, seda vastavalt maksukaardile. Sellisel juhul töötaja ei pea ise hoolitsema ettemaksude tasumise eest maksuametile.

tarkvara 2

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
« Juuli 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Aktiver
 • saku metall
 • epood
 • Maksuskoop
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256940  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
93  Koolitust
22186  Artiklit
52784  Registreerunud kasutajat
36227  Nädalakirja tellijat
33348  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017