Ettevõtluse kasvustrateegiat viiakse järgmisel aastal ellu 83 miljoni euro eest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ettevõtluse kasvustrateegia keskendub investeeringuteks sobiva keskkonna loomisele, ettevõtete konkurentsivõime kasvatamisele ja tööstuse arendamisele.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium esitles valitsusele ettevõtluse kasvustrateegia järgmise nelja aasta rakendusplaani, mille kavandatav eelarve järgmiseks aastaks on 83 miljonit eurot ning perioodil 2016–2019 kokku 350 miljonit eurot.

Ettevõtlusminister Liisa Oviir ütles, et selle aasta olulisimad toetusmeetmed on avanenud. Üheks suurima mõjuga meetmeks nimetas ta kasvuettevõtja arenguprogrammi, mille eesmärk on anda terviklik arenguimpluss ettevõtjatele, kellel on kõrge kasvupotentsiaal ning realiseerimisvõimekus.

Oviir nimetas olulisemate tegevustena lisaks suurinvestori toetusmeedet ja tööstuse rohelise raamatu väljatöötamist.

"Suurinvestori toetusmeede on kõige kiirema tootlusega investeering, mis toob investeeringuks kulutatud summa riigile tagasi 1,5 aastaga," ütles Oviir.

Meetme eesmärk on julgustada välisinvestoreid ja Eestis tegutsevaid välisettevõtteid tegema suuremaid investeeringuid, luua juurde uusi töökohti ja suurendada eksporti.

Tööstuspoliitika tulemusena valmib roheline raamat, kus kaardistatakse tööstuse kitsaskohad ning pakutakse lahendused sektori arenguks.

"Tööstuspoliitika peamine eesmärk on tootearenduse kaudu saavutada kõrgem lisandväärtus ning protsesside digitaliseerimise kaudu efektiivistada tööstuse protsesse," selgitas Oviir.   

Ettevõtlusteadlikkuse osas jätkatakse peamiselt Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuste omategevustega (koolitused, välisinvesteeringute suurendamine, ekspordi tugiteenused). Alustavatele ettevõtjatele pakutakse starditoetust ja nõustamist maakondlikes arenduskeskustes.

Jätkub iduettevõtjate arendamine programmis Start-up Eesti 2.0. Ellu viiakse ka arendustegevusi ettevõtlikkuse kasvatamiseks, mis muuhulgas sisaldub ka ettevõtlushariduse edendamise tegevustes. Jätkatakse aastal 2015 alanud innovatsiooni- ja arendusosaku pakkumist, mis algatab ja viib uuele tasemele teadlaste ja ettevõtjate vahelise koostöö.

Eesti on aktiivne osaleja ka rahvusvahelistes võrgustikes. Tegutsemist jätkavad 2015. aastal positiivse rahastusotsuse saanud tehnoloogia arenduskeskused ning klastrid, mis süvendavad arendustegevust ning koostööd, sh ekspordi osas.

Sihtasutus KredEx jätkab oma finantsinstrumentide pakkumist – laenud, laenukäendused, aga ka AS KredEx Krediidikindlustuse pakutavad eksporditagatised. Ekspordi kasvatamiseks vahendatakse kontakte, osaletakse aktiivselt messidel ning viiakse läbi sihtturu seminare.

Jätkub vastutustundliku ettevõtluse arendamine. Kasvustrateegia alamtegevuskavadena viiakse ellu tegevuskavades „Work in Estonia“ ja „Made in Estonia 3.0“ kokku lepitud tegevusi. Olulise komponendi kasvustrateegia rakendusplaanis moodustavad loomemajanduse arendamiseks suunatud vahendid, mis väljenduvad erinevates tegevustes, mis lõppeesmärgina peavad kasvatama loomemajanduse konkurentsivõimet ning sidustama seda muu majandusega.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll