Merit Tarkvara
Esmaspäev, 16. Juuli
 

Kuigi laenud kasvavad, ei paista riskide suurenemist

Creditinfo värske uuring näitab, et Eesti ettevõtete maksekäitumine on jätkuvalt suurepärasel tasemel, maksehäireid ning maksuvõlgu esineb suhteliselt vähe. Analüütikute kinnitusel ei ole ettevõtjate suurem laenuaktiivsus toomas kaasa krediidiriski kasvu.

Ettevõtete maksekäitumise uuringust ilmnes, et 2017. aasta II poolaastal oli kõrge krediidiriskiga vaid 12,4% ettevõtetest, mis on viimase kolme aasta võrdluses madalaim tase. Nii maksehäirete kui ka maksuvõlgade osakaal püsib stabiilsel tasemel, seda ka tegevusalade lõikes.

Majanduses viimase kümne aasta parim seis

Statistikaameti andmeil suurenes SKP 2017. aastal 4,9%. Heal ajal täidavad ettevõtted võetud kohustusi eeskujulikult. 

Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul suureneb koos nõudluse paranemise, kapitali suurema rakendamise ja hindade kasvuga ka ettevõtete investeerimisvajadus. Koos sellega kasvab rahastamisvajadus. Kuna samal ajal on ettevõtetel laenurahale hea ligipääs, võiksid Mertsina sõnul riskid suureneda. Ometi seda hetkel ei paista.

Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar usub: "Lähiajal pole ulatusliku maksekäitumise halvenemist ette näha, isegi kui majanduskasv peaks mõnevõrra aeglustuma." Ettevõtted pole vaatamata majanduse tõusufaasile ja kõrgele kindlustundele asunud laialdaselt liigseid riske võtma ning ettevõtete haavatavus on alanenud. Samas lisas Raudsaar, et see ei tähenda, et mõnel konkreetsel ettevõttel või tegevusvaldkonnal ei võiks probleeme tekkida.

Raudsaare selgitusel peituvad ettevõtete maksevõime languse juured tavaliselt just heades aegades, mil kindlustunne on kõrge ja võetakse liigselt riske, mis halvemate aegade saabudes avalduvad ettevõtete maksekäitumise halvenemises. "Majanduskasvu aeglustumine ja/või intressimäärade tõus tooks kindlasti kaasa ettevõtete maksekäitumise halvenemise, aga see oleks tõenäolisel vähem ulatuslik kui eelmise kümnendi majandustõusu faasile järgnenu," kommenteerib Raudsaar. "Täna on majanduse tasakaalustamatused ja ettevõtete võlakoormus märgatavalt väiksemad ning likviidsus oluliselt paranenud ehk ettevõtete riskisus on madalam."

Ka Mertsina kiidab, et ettevõtetel on keskmiselt korralik omakapital, pangad on hästi kapitaliseeritud ja kasumlikud ning intressimäärad püsivad veel lähiajal madalad. "Madalad laenuintressid tähendavad ettevõtete jaoks väiksemaid rahastamiskulusid. Meie hinnangul peaks Euribor varsti küll tasapisi tõusma hakkama, kuid see jääb lähiajal veel suhteliselt madalaks ning ei tohiks ettevõtete rahastamiskulusid võrreldes käibekasvuga oluliselt suurendada. Käibekasvu eelduseks on aga nõudluse ja mõõduka hinnakasvu püsimine. Meie hinnangul välisnõudluse kasv sel aastal küll veidi aeglustub, kuid jääb suhteliselt tugevaks. Samuti peaks sisenõudlus tugev olema. Möödunud aastal tuligi suurem osa majanduskasvust just sisenõudlusest," kommenteerib Swedbanki peaökonomist.

Päris pilvitu olukord ei ole

Kuigi ettevõtete seis on hea jätkub Eesti ettevõtete hinnapõhise konkurentsivõime langus. Probleemiks on kasvavad kulud, eriti tööjõukulud. See sunnibki ettevõtteid rohkem tootlikkust tõstvasse tehnoloogiasse investeerima. "Kui vaadata võimalikke riske, siis veidi pikemas vaates ettevõtete rahastamiskulud tõenäoliselt kasvavad ning ka tööjõukulud jäävad suureks. Üha suuremat muret teeb Eesti pingelisemaks muutunud tööjõuturg. Ehitussektoris on näha tasapisi arenevat ohtu ülekuumenemiseks," kommenteerib Tõnu Mertsina. Lisaks tuleb tema sõnul endiselt silmas pidada välisriikidest tulenevaid riske, nagu Rootsi kinnisvarasektori riskid ja hiljuti suurenenud riskid maailmakaubanduses.

Eesti panga ökonomisti teeb murelikumaks Eesti ettevõtete suhteliselt väike kasumlikkus. "Ühelt poolt on ettevõtted tõestanud, et nad saavad ka praeguse varasemast madalama kasumlikkuse juures võetud kohustuste tasumisega hakkama. Teiselt poolt tähendab väiksem kasumlikkus seda, et kui praegune kiire majanduse ja müügitulu kasv aeglustub, siis on ettevõtetel vähe võimalusi oma kasumi arvelt kõrgete palgasurvetega toime tulla," kommenteerib ökonomist Raudsaar. Tema sõnul võib madal kasumlikkus mõjuda pärssivalt ka ettevõtete motivatsioonile ja võimalustele investeeringuid teha. See võib vähendada pikaajalist majanduskasvu ja nii tasapisi ettevõtete maksevõimet.

abiks aastaaruande koostajale

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
« Juuli 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
  • LeapIn
  • KPMG
  • epood
  • Dokumendinaidised
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256807  Foorumi postitust
353  E-poe toodet
87  Koolitust
22169  Artiklit
52778  Registreerunud kasutajat
36226  Nädalakirja tellijat
33347  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017