LEI-koodi kasutamisest alates 3. jaanuar 2018

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Järjest karmimate regulatsioonide tõttu muutub väärtpaberite omamine ja kauplemine kulukamaks ning keerukamaks kõikidel, kes selleks kasutavad juriidilist isikut ja seda nii Eestis kui ka Euroopa Liidus.

3. jaanuaril 2018 jõustus muu hulgas otsekohalduv määrus (EL) nr 600/2014 (MIFIR). Vastavalt MIFIRi artiklile 26 tuleb kõigil investeerimisteenuse osutajatel raporteerida teatud väärtpaberitega seoses kliendi korraldusel tehtud tehingutest, kasutades seejuures juriidilisest isikust klientide tuvastamisel LEI-koodi.

LEI (Legal Entity Identifier) on juriidilise isiku ülemaailmne tunnus, mis koosneb 20-kohalisest tähtnumbrilisest koodist. LEI-kood on kordumatu, see määratakse ühekordselt kindlale ettevõttele ja sama koodi ei saa määrata enam teisele ettevõttele. LEI-kood ei asenda Eesti äriregistri registrikoodi.

Äriühingud, millele on antud investeerimisteenuste osutamise õigus (nt LHV Pank) peavad juriidilisest isikust kliendi väärtpaberitega tehtud tehingutest järelevalveasutustele raporteerima kasutades LEI koodi. Juhul kui juriidilisest isikust kliendil ei ole LEI-koodi, siis ei ole võimalik täita raporteerimiskohustust. Sellest tulenevalt ei ole võimalik LHV-l täita alates 3. jaanuarist 2018 selliste juriidiliste isikute tehingukorraldusi, kellel puudub LEI kood.

LEI-koodi on võimalik taotleda selleks eraldi volitatud asutustelt, kelle kohta leiab infot Global Legal Entity Identifier Foundation kodulehelt. Võimalusi on mitmeid ja valiku tegemine on vaba, kuid  LHV-l on olnud näiteks sujuv ja kiire koostöö järgmistega: Slovenian Central Securities Clearing Corporation ja WM Datenservice.

LEI-koodi väljastatakse tasu eest ja sellega kaasneb iga-aastane hooldustasu. Sõltuvalt teenusepakkujast võib hind oluliselt erineda.

Küsimusi-vastuseid LEI- koodi kohta:

1. Mis on LEI?

LEI (Legal Entity Identifier) on juriidilise isiku ülemaailmne tunnus, mis koosneb 20-kohalisest tähtnumbrilisest koodist. LEI-kood on kordumatu, see määratakse ühekordselt kindlale ettevõttele ja sama koodi ei saa määrata enam teisele ettevõttele. LEI-kood ei asenda Eesti äriregistri registrikoodi.

2. Mis on LEI seos väärtpaberitehingutega?

LEI-kood seob juriidilise isiku peamise teabega, mille abil on võimalik ülemaailmsetel finantsturgudel osalevaid äriühinguid tuvastada selgelt ja kordumatult.

LEI-koode kasutatakse juba EMIR tuletisväärtpaberite tehingute vastaspoolte tuvastamiseks ja. seoses rakendusmääruse EL/2017/105 kohaldamisega ei tohi alates 1. novembrist 2017 tuletisväärtpaberitega tehtud tehingutest teatamisel kasutada muid alternatiivseid koode.

LEI-koodi hakatakse tulenevalt MiFID II ja MiFIR regulatsioonist raporteerimiseks kasutama alates 3. jaanuarist 2018, Tehinguraporteid kasutatakse muu hulgas ka turukuritarvituste uurimisel. Tehinguraportite vormi kehtestab Euroopa komisjoni rakendusmäärus.

3. Miks on LEI koodi vaja?

Äriühingud, millele on antud investeerimisteenuste osutamise õigus, peavad juriidilisest isikust kliendi väärtpaberitega tehtud tehingutest järelevalveasutustele raporteerima kasutades LEI-koodi. Juhul kui juriidilisest isikust kliendil ei ole LEI-koodi, ei ole võimalik täita raporteerimiskohustust ja sellest tulenevalt ei ole võimalik täita ka selliste juriidiliste isikute tehingukorraldusi.

4. Kellel on LEI-koodi vaja?

Alates 2018. aasta 3. jaanuarist on LEI-koodi vaja igal juriidilisel isikul, kes soovib teha väärtpaberitehinguid, et talle investeerimisteenust osutav äriühing saaks täita raporteerimiskohustust.

5. Kes väljastab LEI-koodi?

LEI-koodi on võimalik taotleda selleks eraldi volitatud asutustelt, kelle kohta leiab infot Global Legal Entity Identifier Foundation kodulehelt. Võimalusi on mitmeid ja valiku tegemine on vaba, LHV-l on olnud näiteks sujuv ja kiire koostöö järgmistega: Slovenian Central Securities Clearing Corporation ja WM Datenservice.

Eestis ei ole kahjuks ühtegi asutust, kes väljastab LEI-koodi. Kuna LEI-kood on unikaalne, siis kehtib mujal väljastatud kood ka Eestis.

6. Kas LEI-kood on tasuline?

LEI-koodi väljastatakse tasu eest ja sellega kaasneb iga-aastane hooldustasu.

Tasub tähele panna, et hind võib teenuse pakkujast tulenevalt oluliselt erineda.

7. Mis saab siis, kui koodi ei ole või see kaotab kehtivuse?

Raporteerimiskohustuse korrektseks täitmiseks peab juriidilisest isikust LEI-koodi olema kehtiv. Enne tehingu täitmist kontrollib investeerimisteenust osutav äriühing koodi olemasolu.

8. Kas investeerimisteenuse pakkujal on õigus LEI-koodi nõuda?

Investeerimisteenuse pakkuja peab nõudma juriidilisest isikust kliendilt kogu teavet, mis on vajalik järelevalveasutusele tehingute kohta info esitamiseks. Selliseks teabeks on ka LEI-kood.

9. Mis siis saab, kui klient ei esita LEI-koodi?

Kui juriidilisest isikust klient ei esita investeerimisteenuse pakkuja väärtpaberitehingu tegemiseks kogu vajalikku teavet, muuhulgas LEI-koodi, ei ole teenusepakkujal võimalik täita seadusest tulenevat raporteerimiskohustust. Sellisel juhul ei ole võimalik täita ka selliste juriidiliste isikute tehingukorraldusi alates 3. jaanuarist 2018.

10. Kuidas taotleda LEI koodi?

LEI koodi saamiseks tuleb valida LEI operaator, luua tema veebilehel kasutajaprofiil ja esitada nõutavad andmed. LEI kood väljastatakse vajalike andmete ja kinnituste esitamise korral paari päeva kuni paari nädala jooksul.

Allikas:  LHV finantsportaal
Märksõnad: ,

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll