aastaaruanne 2017
Neljapäev, 14. Detsember
 

Taaskasutus tootmisettevõtetes: müüt või tegelikkus?

Kuigi veel tänapäevalgi püsib tootmistehaste kuvand paljude eelarvamustes kui keskkonnale kahju tootvatest üksustest, on mitmed tööstused astunud keskkonnasäästliku maailmavaate ja tehnoloogia arenguga ühte sammu ning kujundavad oma tehaste tööd loodussõbralikult. Üheks rohetehnoloogia lipulaevaks Eestis on Soome päritolu pereettevõte Ensto Ensek.

Ensto Enseki keskkonnaspetsialisti Tiiu Paaveli sõnul on ettevõte oma tootmistegevuses juurutanud mitmeid algatusi, mille eesmärgiks on nii keskkonna- kui energiasääst ja tootmisjäägid teenivad kahju asemel kasu.

"Tehnoloogilised lahendused on abiks tootmisjääkide vähendamisel, kuid teatud praagiprotsent siiski jääb, selle aga töötleme ümber ja suuname taaskasutusse. Samuti transpordime oma tooteid taaskasutatavates pakendites ja suur osa meie komponentidest jõuab tehastesse korduvkasutatavates ringluspakendites. Lisaks kasutame erinevaid automatiseeritud süsteeme, et vähendada energiakulu," tõi Paavel välja vaid mõned Ensto tegevused keskkonna- ja energiasäästu seisukohast. "Meie jäätmeid ei ladestata prügimäele. Need jäätmed, mida taaskasutada ei saa suunatakse energia tootmiseks."

Praagi taaskasutus on nii keskkonna- kui kulusäästlik

Üks oluline investeering, mille Ensto Ensek just keskkonnasäästu ja taaskasutuse eesmärgil tegi, oli purustusmasina soetamine Tallinna tehasesse. "Purustusmasin on praagi ümbertöötlemise protsessis olulisim lüli. Purustatud materjali kasutame samade detailide uuesti tootmiseks. Näiteks on meie kilpides taaskasutusmaterjali osakaal ühes tootes kuni 25%, lambikorpustes aga kuni 100%, sealjuures vastavad tooted kõrgetele kvaliteedinõuetele" rääkis Paavel.

Ta lisas, et purustatud materjali kasutatakse lisaks ka masinate puhastamiseks ning sel viisil säästetakse esmast toorainet. "Enne uue materjaliga tootma hakkamist tuleb valumasinad eelmise toote materjalist puhastada, et erinevad materjalid omavahel ei seguneks. Puhastamisprotsessis kasutatakse osaliselt purustatud taaskasutusmaterjali," tõi Paavel ülejääkide taaskasutusest näiteid. Osa purustatud materjalist suunatakse ka taaskasutusse läbi jäätmekäitlusettevõtete, kellel on edasimüügiks vajalikud litsentsid.

Purustusmasin on Enstos end ära tasunud pisut rohkem kui aastaga ja mullu kasutati Tallinna tehase tootmises üle 26 tonni taaskasutusmaterjali.

Pakendid, pakendid, pakendid ...

Kui juba igapäevases kodutarbimises puutume kokku tohutu hulga pakenditega, mis iga kaubaga eraldi kaasa tulevad, siis kuidas toime tulla pakendiuputusega tööstuses, kus kogused lausa kujuteldamatud? Ensto keskkonnaspetsialisti sõnul on ka siin leitud lahendus.

"Oleme vähendanud ümberpakendamist. Näiteks tellides tarnijatelt kaupa, pakendavad tarnijad kauba kohe Ensto tehase jaoks sobivasse korduvkasutatavasse kasti. Selle asemel, et tarnida toode eraldi pakendites ja seejärel tehases ümber pakendada, on vajalikud detailid juba meie enda kastides, millega saame  tooted viia otse tehase ruumides töökohtade juurde, kus neid detaile kasutatakse," selgitas Paavel.

Ta lisas, et ka ettevõtte Tallinnas ja Keilas asuvate tehaste vahel toimub pakendiringlus, kus ühest tehasest saadetakse vajalikud materjalid teise korduvakasutatavates pakkematerjalides. "Pakendid, milles kaupa transporditakse, kogutakse Keilas kokku ja saadetakse Tallinna tehasesse korduvkasutamiseks tagasi sama autoga, mis sõidab Keilast Tallinna uute komponentide järgi. Näiteks kilekotid, pehmendusmaterjal, lainepapp, alused jne," märkis keskkonnaspetsialist. Korduvkasutatavas ringluspakendis jõuab Ensto Enseki tehastesse 75% komponentidest.

Kokku suunas Ensto Ensek eelmisel aastal taaskasutusse rohkem kui 89 tonni papist pakkematerjale ja ligi 20 tonni kilematerjali. Tehes lihtsa arvutuse näeme kui kolossaalsed oleksid need kogused, kui kasutusel ei oleks korduvkasutatavaid ringluspakendeid.

Mõned vahvad faktid paberi ja papi ümbertöötlemise kohta Keskkonnaministeeriumilt

Iga tonn ümbertöödeldud paberit säästab:

 • 17 puud, kui need võetaks looduslikust metsast;
   
 • 3000-4000 kW elektrienergiat, mis on keskmise suurusega eramaja aastane energiatarve. Energiasääst paberi kui teisese toorme kasutamisel on 28-70 %;
   
 • 30 m3 vett;
   
 • 27 kg ehk 95% paberi tootmisel tekkivast õhuheitmest jääb olemata.

Suurettevõtted rohelise mõtteviisi eeskujuks

Ensto Enseki roheline mõtteviis ei piirdu aga vaid praagi vähendamise, taaskasutamise ja pakendiringluse korraldamisega. Roheline mõtteviis peegeldub kogu töökorralduses - Green Office kontseptsioon avardab töötajate silmaringi ning annab juhiseid kuidas oma igapäevatöös keskkonnasäästlikumalt käituda.

"Lisaks tootmises ja kontoris tekkivatele jäätmetele soovime olla vastutustundlik ettevõte ka kogukonnas ja teeme rohkem kui seadus meilt nõuab. Oleme loonud oma tehastesse Ensto Jäätmejaamad, kuhu töötajad saavad kodust tasuta tuua erinevaid jäätmeid, mille jaoks meil kogumisvahendid olemas on. Jäätmeliigid, mida töötajad saavad tuua on paber ja papp, segapakend, elektroonika, patareid ja elavhõbedat sisaldavad valgusallikad, kemikaalide pakendid, värvi- ja lakijäätmed, ravimijäätmed ja hooajaliselt ka vanad rehvid," rääkis keskkonnaspetsialist. Ettevõte teeb Paaveli sõnul koostööd ka Uuskasutuskeskusega, kuhu kõik tehastes üle jäänud kasutuskõlblikud  esemed, näiteks seisma jäänud mööbel, suunatakse.

Paaveli sõnul muutub loodussõbralik toimetamine ulatuslike keskkonnareostuste kontekstis igas eluvaldkonnas järjest olulisemaks ja suured tööstused ning erinevad tootmisettevõtted võiksid siin eeskujuks olla. "Suurettevõtted saavad säästlikust toimetamisest ise kasu, kuid neil on ka suuremad võimalused rohelise mõtteviisi juurutamiseks oma kollektiivis ning sealt kandub keskkonnasäästlik käitumine omakorda ka kodudesse," tõi Paavel välja suurettevõtete eeskuju olulisuse.

CO2 neutraalne transport au sees

Kahtlemata on toote ökoloogilisel jalajälje kujunemisel tähtis osa transpordil. "2016. aasta jooksul tasaarveldasime (ing offset) 305,79 tonni CO2-e. See tähendab, et oleme heastanud viidatud mahus CO2 heitmeid ning need saadetised on klientideni jõudnud CO2 neutraalse transpordiga," rääkis Paavel ning lisas, et selle näitajaga on Ensto Ensek Eesti üks suurimaid sellise teenuse kasutajaid.

Keskkonnaspetsialisti kinnitusel vähendab materjalide taaskasutamine, mis muidu läheks ladestamisele prügimägedele või põletamisele, oluliselt keskkonnamõju. Sama materjali taaskasutamine on Ensto Enseki keskkonnaspetsialisti kinnitusel igal juhul säästlikum, sest uue materjali tootmise ja transpordiga kaasnevad omakorda uued mõjud keskkonnale. Samuti annab jäätmete käitlemine koha peal juurde ka töökohti.

Ensto Ensek pälvis Aasta Keskkonnasõbralik Ettevõte 2016 konkursil keskkonnajuhtimise kategoorias esikoha ning tänavu tunnustati tootmisettevõtet vastutustundliku ettevõtte hõbemärgisega saavutades 89 punkti 90 ja jäädes sellega vaid ühe punkti kaugusele kuldmärgisest.

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Kuidas saab alustav eksportija enda äritehinguid kindlustada? 13.12.2017

  Praegu on Eesti ettevõtted kindlustanud end rohkem kui 4000 äripartneri vastu, et ennetada võimalikke makseriske ja kahjusid oma ärile ning samal ajal julgemalt oma äri kasvatada. Kuidas aga see kindlustus töötab? Eksporditehingutega seotud makseriskide kindlu ...
  Loe edasi..

 • Droonide lend üle seaduste 13.12.2017

  Mehitamata õhusõidukid ehk droonid koguvad maailmas üha enam populaarsust ja on paratamatult saamas ka osaks meie igapäevaelust. Drooni pardal ei ole pilooti ning selle juhtimine toimub tehniliste abivahendite vahendusel või eelnevalt programmeeritud lennuna automaatse ...
  Loe edasi..

 • Patriootlikud maksumaksjad 11.12.2017

  Eesti inimesed on alati olnud uhked oma riigi üle. Patriootlikkust näidatakse välja nii laulupeol, vabariigi aastapäeval, spordisündmustel ja mujal. Siis hoitakse kokku ja Eesti lippu kõrgel. Veider on aga see, miks ei käituta samamoodi kui hakatakse palka maksma ...
  Loe edasi..

 • Äritegevuse alustamine Soomes 06.12.2017

  Äritegevuse alustamine Soomes eeldab üldjuhul seda, et ettevõte esitab ettevõtte registreerimiseks asutamisteate. Asutamisteatega ettevõte registreerib või esitab registreerimisavalduse sõltuvalt oma tegevusest maksameti tulumaksukohustuslaste registrisse ...
  Loe edasi..

 • Laienemine välisriikidesse pole ainult suurte pärusmaa 05.12.2017

  Eesti ettevõtetest 99% on Euroopa definitsioonide järgi väikese ja keskmise suurusega ettevõtted. Ehk praktiliselt kõik. Seega, kui räägime ekspordi toetamisest või bürokraatia vähendamisest, tuleb meil paratamatult silme ette kujutada ettev& ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
tooleping ja toolepingu seadus
Töövahendid
Naljanurk


Uusrikas tuleb Singapurist komandeeringust ja näitab raamatupidajale arveid.
"Aga mis astronoomiline summa see on?" küsib raamatupidaja.
"Hotelliarve," vastab uusrikas.
"Aga miks oli kolmeks päevaks vaja kogu hotell kinni panna?"
"Ei mäleta."

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Detsember 2017 »
Tööpäevade arv kuus 19
Töötunde kuus 152
Riigipühad: 24.12, 25.12 ja 26.12

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas oskate juba praegu oma tuleva aasta tulusid prognoosida?
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Arveldaja
 • timbeco
 • estanc
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
250655  Foorumi postitust
351  E-poe toodet
87  Koolitust
22752  Artiklit
51961  Registreerunud kasutajat
35911  Nädalakirja tellijat
33164  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017