Tartu ülikooli teadur: ühisrahastus on liiga riskantne

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tartu ülikooli rahanduse ja majandusarvestuse õppetooli rahanduse teaduri Kaia Kaski hinnangul on ühisrahastus praegusel kujul Eestis liiga riskantne.

"Ühisrahastus pole suutnud mind ära veenda. Antud juhul, vaadates asja investori seisukohast, tunnen puudust sellest, et ma ei oska riske hinnata. Kuidas ma peaksin hindama enda jaoks seda, mis riske üldse arvesse võtta? Minu kui investori jaoks pole ühisrahastus läbipaistev," ütles Kask neljapäeval Eesti Kinnisvarafirmade Liidu korraldatud kinnisvarakonverentsi diskussioonipaneelis.

Kaski hinnangul on ühisrahastuse turg praegu eksponentselt kasvav, samas pole see aga piisavalt standardiseeritud. "Iga kord peab endale ärimudeli põhjalikult selgeks tegema ja muud riskid sinna veel otsa arvama," ütles ta.

Kask märkis, et kõik praegused ühisrahastusplatvormid on loodud turutõusu tingimustes ja ükski neist pole veel langusfaasi üle elanud.

Paneelis osalenud Crowdestate OÜ tegevjuht Loit Linnupõld leidis, et kinnisvaraprojektide ühisrahastuse puhul on suurim risk projektide pikalevenimine. "Halvim variant on see, et projekt läheb kolm aastat pikemaks. Kahtlased arendajad meie filtrist läbi ei pääse," sõnas ta. Tema sõnul peab kinnisvarasse investeerides olema valmis tururiski võtma.

Linnupõldi sõnul on nende firma kaudu ühisrahastusse investeerijad 95 % osas kõrgharidusega ning nende hulka kuuluvad pangajuhid ja ministeeriumite tippametnikud. "Nad on mitu korda intelligentsemad ja haritumad kui taksojuhid. Investorid mõtlevad ette," ütles Linnupõld.

Estateguru OÜ partneri Marek Pärteli sõnul tagatakse ühisrahastuse läbipaistvus kolmandate osapoolte hindamisaktidega, samuti aitab tema hinnangul riske hinnata laenude ja tagatiste suhe, mis nende firmas on 55 protsenti. Laenud makstakse neile tagasi keskmiselt 16 kuuga ja "hapusid" laene seni pole, praeguseks on ettevõttele laene tagastatud üle nelja miljoni euro eest.

"Proovime alati projektikirjelduses olulised momendid välja tuua, mida investor saab arvesse võtta," märkis ta. Tema sõnul on nende firmal olnud siiani paar juhtumit, kus laenutähtaega on pikendatud.

Nii Crowdestate kui Estateguru on praeguseks tegutsenud umbes kaks aastat.

Mitt & Perlebach OÜ juhatuse liige Kristjan Mitt leidis paneelis, et väga suur osa rahapaigutajatest ei saa riskidest aru, kuid riskide maandamisega tegelevad teenusepakkujad ise. Ta märkis, et Mitt & Perlebach pole nõus võtma planeerimisriski.

Allikas:  BNS
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll