Lati maksusysteem 5 Aprill
Teisipäev, 20. Märts
 

Näilik tehing, selle tuvastamine ja maksudest kõrvalehoidumine

Mitu möödunud aasta teise poole riigikohtu haldusasjade kaasust puudutasid näiliku tehingu küsimust.

Näilik või maksudest kõrvalehoidumise eesmärgil tehtav tehing

Halduskolleegium rõhutas asjas nr 3-14-53226, et maksukorralduse seaduse § 83 lõige 4 ja § 84 on teineteist välistava kohaldamisalaga. Üks puudutab näilikke, teine maksudest kõrvalehoidumise eesmärgil tehtavaid tehinguid. Seaduse § 83 lõige 4 kohaldub ainult näilikele ja seetõttu tühistele ehk õiguslikus mõttes mitteeksisteerivatele tehingutele.

Näiline on tehing, milles kokkulepitud tagajärgi pooled tegelikult ei soovi, st nad on varjatult kokku leppinud, et ei loe end seotuks tehingus näidatud õiguste ja kohustustega.

Maksukorralduse seaduse § 84 seevastu kohaldub kehtivatele tehingutele, mille õiguslikke tagajärgi pooled soovivad, kuid millele nad on andnud õigussuhete kujundamise võimalusi kuritarvitades majanduslikule sisule mittevastava vormi. Seaduse § 84 kohaldamise eeldusena peab tehing olema mittekohaselt vormistatud maksukohustuse vähendamise eesmärgil. Maksukorralduse seaduse § 83 lõike 4 puhul pole tähtis, kas tehingut teeseldi maksukohustuse vältimiseks või muudel kaalutlustel (p 13).

Näiliku tehingu tuvastamine

Haldusasjas nr 3-15-1758 tekkis maksu- ja tolliametil kahtlus tulumaksupettuses. Selles asjas soetasid mitu osaühingut teiselt osaühingult kinnistu, mille müüsid järgmisel päeval edasi kolmandale osaühingule uue, oluliselt kõrgema hinnaga. Ostja ja müüja isikutevahelised seosed võimaldasid arvata, et ahelas viimasele ostjale oli kinnistu tegelik hind teada.

Maksuhaldur tegi maksuotsuse, millega määras viimasele osaühingule täiendava tulumaksu. Haldur tuvastas, et see eraõiguslik juriidiline isik osales maksupettuses. Pettus seisnes maksuhalduri hinnangul selles, et osaühing kajastas teadlikult enda raamatupidamises algdokumenti, millel märgitud hind ei vastanud tegelikkusele. Riigikohus märkis, et kuigi maksuotsus ei viidanud MKS § 83 lõikele 4, seisnes maksupettus maksuhalduri hinnangul selles, et tegelikult soetas kaebaja kinnistu madalama hinnaga. Seega kontrollis riigikohus MKS § 83 lõike 4 kohaldamise eeldusi.

Tuginedes oma varasemale praktikale, märkis riigikohus, et näiliku tehingu tuvastamiseks tuleks tuvastada

1) poolte teistsugusele tehingule suunatud tahe ja
2) maksueelis.

Riigikohus poolte teistsugust tahet tehingute ahelas ei näinud, pidades tavapäraseks, et ostetud kaup müüakse kallimalt edasi ja et järjestikuseid tehinguid valmistatakse ette pikka aega. Asjas ei olnud tuvastatud ka muid asjaolusid, mis viitaksid sellele, et tehingu pooled oleksid kokku leppinud, et ostjal ei ole kogu hinna tasumise kohustust (p 15). Puudus ka pärast tehingu tegemist toimuv rahade eripärane liikumine, mis võinuks viidata tehingu näilikkusele ehk soovile teha tehing muu hinnaga. Seega polnud tuvastatud teistsugusele tehingule suunatud tahe ehk täitmata oli MKS § 83 lõike 4 kohaldamise eeldus. Riigikohus tühistas maksuotsuse.

PRIA toetust ei saa pidada maksueeliseks

Ka asjas nr 3-15-1303 oli küsimus sarnane: kas isik soetas vara (kuivati) tegelikult odavama hinnaga, kui arvel kajastatud, ja sai sellega maksueelise? Tehingu hind ei vastanud maksuhalduri hinnangul kuivati turuväärtusele ja turuväärtust ületavas osas oli tegemist näiliku tehinguga, millega varjati tegelikku madalama hinnaga tehingut.

Riigikohus märkis viitega riigikohtu tsiviilkolleegiumi praktikale (3-2-1-139-08, p 8), et näilik tehing tuvastatakse, lähtudes TsÜS §-s 89 sätestatust. Poolte tegeliku tahte kindlakstegemisel peab tuvastatud asjaoludest usutavalt nähtuma, et poolte tegelik tahe ei olnud suunatud vaidluse all oleva tehingu tegemisele, vaid nad soovisid sellega varjata teistsugust tehingut.

Sarnaselt eeltoodud vaidlusega ei nähtunud riigikohtu hinnangul ka selles asjas asjaolusid, mis näitaksid, et poolte tegelik tahe oli suunatud väiksema hinnaga tehingu tegemisele. Ka maksueelist ei tuvastatud.

Riigikohus osundas, et kuigi põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametilt suurema toetuse saamine võis olla tehingu eesmärk, ei saa seda pidada maksueeliseks. Kolleegium pidas vajalikuks selgitada täiendavalt, et näidatud hinnaga võrreldes väiksema hinnaga tehtud varjatud tehingu tuvastamisel ja MKS § 83 lõike 4 alusel maksu määramisel ei tule lähtuda tehingu turuhinnast, vaid varjatud tehingu tegelikust hinnast (p 13).

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Kohus mõistis Tartu Milli maksupettuses õigeks 09.03.2018

  Tartu maakohus mõistis reedel, 9. märtsil 2018. a Tartu Milli juriidilise isikuna ja selle endise ostujuhi Leonid Dulubi ning Priit Saare küll maksupettuses õigeks, kuid mõistis endised töötajad süüdi kuritegelikku organisatsiooni kuulumise eest.
  Loe edasi..

 • Raske hooletus võib tuua vastutusotsuse 07.03.2018

  Riigikohus otsustas, et maksuhalduril on õigus nõuda pankrotistunud äriühingu maksuvõla tasumist selle juhatuse liikmelt. Maksuvõlg, mille tasumist maksuhaldur nõudis, oli valdavalt tekkinud töötasu väljamaksetelt deklareeritud, kuid tasuma ...
  Loe edasi..

 • Mittetulundusühingu sundlõpetamine 23.02.2018

  Riigikohtu tsiviilkolleegium on selgitanud, kes võib olla mittetulundusühingu sundlõpetamise korral huvitatud isikuks. Sundlõpetamise korral näeb norm ette, et mittetulundusühing lõpetatakse kohtumäärusega valdkonna eest vastutava ministri või muu huvitatud isiku nõudel, kui mittetulundusühingu põhitegevuseks saab majandustegevus.
  Loe edasi..

 • Riik ei pea tasuma juhatuse liikme isapuhkuse eest 16.02.2018

  Neljapäeval, 15. veebruaril 2018. a otsustas ka Tallinna ringkonnakohus, et riik ei pea juhatuse liikme lepingu alusel töötavale isikule hüvitama isapuhkuse tasu. viimati tegi möödunud suvel madalama astme kohus samasuguse otsuse.
  Loe edasi..

 • Sisendkäibemaksu mahaarvamine ettevõtte varjatud ülemineku korral 15.02.2018

  Möödunud aasta olulise küsimusena arutas riigikohtu halduskolleegium küsimust sisendkäibemaksu mahaarvamise õigusest ettevõtte kui majandusüksuse varjatud ülemineku korral ja mahaarvamise eripäradest, kui ülemineku ahelasse oli liisingulepingu kaudu kaasatud kolmas isik.Kui ettevõtte üleminek toimub mitme tehingu tulemusena vahendlikult ning mõnes tehingus osalevad lisaks üleandjale ja omandajale ka kolmandad isikud, ei ole KMS § 4 lg 2 punkt 1 sellise tehingu suhtes kohaldatav. Riigikohus analüüsis, milline on õige õiguslik alus sisendkäibemaksu mahaarvamise välistamiseks. Lahendis on põhjalikult selgitatud maksustamise nüansse nii liisingulepingu objekti tagastamise kui ka lepingupoolte vahetumise korral.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
puhkuste ajakava 2018
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
« Märts 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 30.03

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • BDO
 • SimplBooks
 • epood
 • Ezefs
 

Hommikuseminarid

Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
253593  Foorumi postitust
365  E-poe toodet
82  Koolitust
23214  Artiklit
52531  Registreerunud kasutajat
36202  Nädalakirja tellijat
33401  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017