Merit
Esmaspäev, 22. Jaanuar
 

Erinevus töötajate ja ametiühingu usaldusisikut puudutavates seadustes tuleks parandada

Ametiühingute seaduses ja töötajate usaldusisiku seaduses on erinevus seoses töötajate usaldusisikute arvuga. See on osades ettevõtetes põhjustanud aga olukorra, kus ettevõttes on kordades rohkem ametiühingu usaldusisikuid, kui töötajate usaldusisikuid. Sel põhjusel tegi kaubanduskoda sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta ametiühingute seadust sätetega, mille järgi saab iga tööandja juures olla üks ametiühingute usaldusisik ning vaid kokkuleppel tööandjaga võib usaldusisikuid olla rohkem.

Töötajate usaldusisikuid võib vastavalt seadusele olla ettevõttes mitu vaid kokkuleppel tööandjaga. Ametiühingu usaldusisikutele sellist piirangut seadusega ette ei ole nähtud. Sellest tulenevalt on kaubanduskoja liikmetel tekkinud olukord, kus ettevõttes on kordades rohkem ametiühingu usaldusisikuid kui töötajate usaldusisikuid. Seetõttu peab koda ebamõistlikuks olukorda, kus ametiühingu usaldusisikute arv hakkab võrdsustuma töötajate arvuga. Selline olukord võib tekkida näiteks ettevõttes, kus on viis töötajat, kes moodustavad ametiühingu, kes kõik asuvad Eesti erinevates piirkondades ja nad kõik on ametiühingu usaldusisikud.

Tööandjale tekib probleem ka siis, kui ettevõttes on mitu ametiühingut ning kõikidel ametiühingutel on oma usaldusisik. See tähendab ettevõtjale kohustust korduvalt kõigi usaldusisikutega eraldi konsulteerida ning neid eraldi informeerida. Ühe usaldusisiku reegel võimaldab paremini korraldada kõiki töötajaid puudutavaid läbirääkimisi. Näiteks on sellisel viisi võimalik pidada palgaläbirääkimisi kogu ettevõtte põhiselt, mitte eraldi palgaläbirääkimisi raamatupidajate esindajaga ja eraldi vastuvõtutöötajatega.

Kaubanduskoja hinnangul võiks ettevõtjal olla õigus hinnata, kas ta suudab täita informeerimis- ja konsulteerimiskohustuse kõikide ametiühingute ülese usaldusisikuga või nõustuda sellega, et ametiühingud saavad määrata mitu usaldusisikut. Seetõttu palus koda sotsiaalministeeriumil algatada ametiühingute seaduse muutmise seaduse eelnõu, et tagada õigusselgus ja täiendada seadust sätetega, mille järgi saab iga tööandja juures olla üks ametiühingute usaldusisik ning vaid kokkuleppel tööandjaga võib usaldusisikuid olla rohkem. Selline muudatus suurendaks koja hinnangul tööandjate ja töötajate esindajate vastastikust suhtlust ja suhete konstruktiivsust.

Kaubanduskoja ametliku ettepanekuga saab tutvuda siin.

Maksuvaba tulu

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Täiendavad nõuded makseteenuse pakkujatele 19.01.2018

  Makseasutuste ja e-raha asutuste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eesmärk on tagada turu järjepidevus, võimaldades olemasolevatel ja uutel teenusepakkujatel olenemata nende kasutatavast ärimudelist pakkuda oma teenuseid selge ja ühtlustatud õigusraamistiku alusel.
  Loe edasi..

 • Maksumuudatus tühjendab puudega inimeste rahakotti 19.01.2018

  Alates 1. jaanuarist on tekkinud veider olukord, kus puudega inimese sissetulek sõltub sellest, kas raha kannab üle töötukassa või sotsiaalkindlustusamet, ühtlasi kaotavad osad toetuse saajad raha.
  Loe edasi..

 • Infotunnid jaanuaris ja veebruaris "Kuidas arvutada maksuvaba tulu?" 18.01.2018

  Tallinna ettevõtlusamet koostöös maksu-ja tolliametiga ning linnaosavalitsustega kutsub osalema infotunnis "Kuidas arvutada maksuvaba tulu?". Infotunnis antakse ülevaade kuidas mõjutavad maksuvaba tulu suurust mitu töökohta, muutuv töötasu, ...
  Loe edasi..

 • Uus virtuaalvääringute regulatsioon 17.01.2018

  Eesti on väike ja digitaalselt arenenud riik, kus seadusandja on vastavalt tehnoloogia arengule väga kiiresti teinud regulatsioonides vajalikud muudatused. Selles osas on märkimisväärsed näiteks sõidujagamisteenuste ja pakirobotite jaoks vajalikud regulatsiooni m ...
  Loe edasi..

 • Usuühingud pääsesid üldkoosoleku allkirjalehest 16.01.2018

  Jaanuari alguses jõustus kirikute ja koguduste seaduse muudatus, mille järgi ei pea usuühingud äriregistri avalduse juurde lisama enam üldkoosoleku protokolli ega ka osalenute allkirjalehte.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
Lauakalender 2018
Töövahendid
Naljanurk

Kalmistuvalvur tuleb kontorisse ja annab lahkumisavalduse.

Küsitakse: "Milles asi?" 

Kalmistuvaht: "Ma ei jaksa enam! Terve päeva ja öö käin mööda kalmistut ja loen "Siin puhkab...". Ainult mina lollike teen tööd!" 

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
« Jaanuar 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 01.01

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • weekend
 • Denim
 • epood
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
251933  Foorumi postitust
344  E-poe toodet
101  Koolitust
22930  Artiklit
52255  Registreerunud kasutajat
36055  Nädalakirja tellijat
33285  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017