Grupisiseste laenude võimalik maksustamine on saanud reaalsuseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Riigikogu võttis jaanipäeva eel vastu tulumaksuseaduse muudatused, mis mõjutavad otseselt ema- ja tütarettevõtete vahelisi laenutehinguid ning nende maksustamist.

Grupisiseste tehingute maksustamise reeglid ja tingimused muutusid ettevõtjatele soodsamaks, kuid siiski on laenude puhul jäänud üles potentsiaalne maksustamise risk. Seetõttu soovitame kõigil ettevõtjatel enda grupisisesed tehingud läbi analüüsida ning vajadusel neid muuta.

Riigikogu poolt vastu võetud seadusemuudatuse eesmärgiks on vältida ja vähendada maksudest kõrvale hoidumist ning Maksu- ja Tolliamet on saanud õiguse maksustada tulumaksuga aktsionärile, osanikule või liikmele antud laenu, kui laenusuhte asjaoludest on selge, et tegemist on varjatud kasumieraldisega. Tulumaksuseaduse muudatused ei puuduta kõiki ettevõtjaid, kuid soovitame siiski grupisiseseid laenusid analüüsida ja hinnata nende tegelikku olemust.

Grupisiseste laenude puhul soovitame rõhutada järgnevaid olulisi asjaolusid:  

  • Tehingu tegelik sisu – grupisiseste laenutehingute vormist ja sisust peab nähtuma, et tegemist on laenutehinguga, mitte varjatud kasumi väljaviimisega riigist. Maksuhalduril on võimalik tehing ümber hinnata, kui selgub, et laenutehingu varjus on riigist kapitali välja viidud, mis omakorda toob kaasa maksustamise;
     
  • Laenu olemus – laenu käsitlus tulumaksuseaduse mõistes on oluliselt laiem ning sinna alla kuuluvad ka emaettevõtte poolt võetud laenude kompenseerimine ja hüvitamine tütarettevõtte poolt ning teised sarnase sisuga majandustehingud. Kõigi sarnase tehingute puhul tuleb lähtuda laenutehingute regulatsioonist ning seal sätestatud kohustustest ja piirangutest;


  • Tõendamiskoormus ettevõtjal – muudatusega kaasneb ettevõtjal kohustus tõendada laenusuhte tegelikku olemust, kui laenusuhte pikkus on üle 48 kuu. See tähendab, et laenud, mis on antud pikemaks ajaks kui kaks aastat, toovad kaasa kohustuse tõendada nende olemust ja sisu maksuhaldurile. Olulisteks hindamiskriteeriumiteks on laenusaaja tegelik võime ning tahe laenu tagasi maksta;
     
  • Deklareerimise kohustus – laenud, mis antakse alates 01.07.2017 või laenusuhted, mida on oluliselt täiendatud alates 01.07.2017, tuleb deklareerida maksuhaldurile järgmise aasta jaanuarikuu deklaratsioonil ehk hiljemalt 10.02.2018. Maksu- ja Tolliamet hakkab koguma täiendavat infot grupisiseste laenude kohta. Deklareerimiskohustus saab olema kvartaalne ning iseenesest ei too kaasa koheselt tulumaksu tasumise kohustust. Deklareerimiskohustus ei laiene laenudele, mis on antud enne 1. juulit 2017 ning nende maksustamisel lähtutakse seni kehtinud seadusest ja põhimõtetest.

Kokkuvõttes võib öelda, et tegemist on olulise ja paljusid ettevõtjaid puudutava seadusemuudatusega.

Allikas:  Advokaadibüroo Teder

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll