Litsentsitasu maksustamine sõltub nüüd 15 riigi puhul residentsusest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Selle aasta alguses jõustus Eesti ja Šveitsi vahel sõlmitud topeltmaksustamise vältimise lepingu muutmine, mis enamsoodustusrežiimi klauslite tõttu muudab intresside või litsentsitasud maksustavaks vaid tulu saaja residentriigis veel 14 lepingu puhul.

Aasta algusest hakkas kehtima Eesti ja Šveitsi vahel sõlmitud topeltmaksustamise vältimise lepingu muutmise protokoll, mis jõustus 16. oktoobril 2015. Selle protokolliga on Eesti ja Šveits muuhulgas kokku leppinud, et nii intresside kui litsentsitasude puhul tuluallikariigil tulumaksu kinnipidamisõigust ei ole, vaid maksustamise ainuõigus on residendiriigil, selgub rahandusministeeriumi edastatud ülevaatest.

Eestil on aga 56 jõustunud lepingust kokku 14 lepingus niinimetatud enamsoodustusrežiimi klausel (most-favoured nation clause, MFN), mis puudutab intresside või litsentsitasude maksustamist. Säärane klausel tähendab, et juhul, kui üks lepingupool sõlmib mõne kolmanda riigiga soodsamate tingimuste lepingu, siis kohaldub uus soodne säte ka selles lepingus.

“Eesti sõlmitud maksulepingutest puudutavad enamsoodustusrežiimi klauslid kõige enam intresside või litsentsitasude kinnipeetavate maksude määrasid. 10 lepingut sisaldab ainult litsentsitasude maksustamist puudutavat MFN- klauslit, kuus lepingut nii intresside kui litsentsitasude MFN- klauslit,” seisab rahandusministeeriumi ülevaates. Klauslid on peamiselt suhteliselt vanades lepingutes.

Enamjaolt on MFN sätte alusel Eesti nõustunud vähendama kinnipeetava maksu määra või vabastama intressid või litsentsitasud tuluallikariigis maksustamisest, kui pärast teise lepingupoolega sõlmitud lepingu jõustumist on Eesti sõlminud mõne Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) liikmesriigiga soodsama lepingu.

Üldjuhul jõustuvad soodsamad määrad või vabastus automaatselt. Mitmel juhul muutub MFN-klausli alusel kitsamaks ka litsentsitasu määratlus, see tähendab litsentsitasuks ei loeta enam tööstus-, kaubandus- või teadusseadme kasutamise või kasutamise õiguse eest makstavad tasusid.

Šveitsiga sõlmitud lepingu tõttu muutub litsentsitasude või intresside maksustamise kord

  • Belgias,
  • Hispaanias,
  • Hollandis,
  • Iirimaal,
  • Islandil,
  • Itaalias,
  • Kanadas,
  • Norras,
  • Prantsusmaal,
  • Rootsis,
  • Soomes,
  • Taanis,
  • Ungaris ja
  • Ühendkuningriigis.

Lisaks intresse ja litsentsitasusid puudutavatele on Eestil enamsoodustusrežiimi klauslid veel kolmes lepingus, mida Šveitsiga sõlmitud uus lepe ei puuduta. Kaks neist puudutavad ehitustegevuse püsiva tegevuskoha tekkimise ajalist piirangut või selle määratlust ning kahel juhul ka juriidiliste isikute topeltresidentsuse lahendamisel kõrgeima juhtkonna asukoha kriteeriumi sätestamist ainukese kriteeriumina.

Ühel juhul ehk lepingus Serbiaga on MFN- klausel sõlmitud Eesti kasuks. Selle kohaselt kohustub Serbia teavitama Eestit pärast Eesti-Serbia lepingu allkirjastamist OECD liikmesriigiga sõlmitud lepingust, kus on madalamad kinnipeetava tulumaksu määrad kui Eesti-Serbia lepingus, seda dividendi, intressi ja litsentsitasu madalamate määrade puhul.

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll