Maksueksperdid arutavad Tallinnas digimajanduse maksustamist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Neljapäeval, 7. septembril toimub Tallinnas Eesti Euroopa Liidu eesistumise raames konverents, kus maksueksperdid, poliitikud ja teadlased arutavad Euroopa maksuõiguse tänast olukorda, keskendudes seejuures digi- ja jagamismajanduse maksustamise küsimustele.

"Eesti tõstatatud digimajanduse maksustamise teema käivitas elava diskussiooni nii Euroopa Liidus kui ka ülemaailmselt. Üsna ruttu sai selgeks, et üle 100 aasta vanused maksureeglid enam ei tööta ja me vajame uusi. Neid me Tallinna konverentsil otsimegi," ütles rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov.

Ettevõtete ärimudelid on viimasel aastakümnel oluliselt muutunud ja senise füüsilise vormi ning tegutsemispaiga asemel on ettevõtted üha enam kolinud tegevuse internetti, mis eeldab nende tulude maksustamisel teistsugust lähenemist.

Eesti soovibki homsel konverentsil luubi alla võtta erinevate uute digitaalsete ärimudelite praeguse maksustamise, eesmärgiga käivitada debatt maksureeglite uuendamise vajadusest, mis arvestaks uusi ettevõtlusega tegelemise vorme ja viise. See võimaldab omakorda kaardistada konkreetsemad kitsaskohad praegustes äriühingu tulumaksureeglites.

Näiteks jääb oma teenuseid ja tooteid digitaalsete vahendite abil pakkuvate ettevõtete tulu selle teenimise riigis maksustamata, ilma et nad seejuures läheks vastuollu kehtivate seaduste ja rahvusvaheliste reeglitega. Kuna ärimudelite digitaliseerimine on kasvav trend, võib see edaspidi viia maksutulude ümberjaotumiseni, mis ei vasta sellele, kus kasumeid teenitakse. Sellele ohule on omakorda tähelepanu juhtinud ka OECD. Teisalt maksavad riigis füüsiliselt kohal olevad ettevõtted oma makse jätkuvalt nende riikide eelarvetesse, mistõttu digi- ja tavamajanduse ettevõtted tegutsevad erinevates konkurentsitingimustes.

EL-i ühtse visiooni puudumise tõttu on osa liikmesriike võtnud kasutusele ühepoolsed meetmed tagamaks vähemalt osaliselt nende haldusalas tekkinud tulu maksustamise. See aga võib mõjuda negatiivselt EL-i siseturule ja piirata ettevõtlusvabadust. Teisalt tekib ka ettevõtetel probleeme, kuna praegu maksavad need ettevõtted, mis asuvad rohkem kui ühes liikmesriigis füüsiliselt kohal, rohkem makse, kui ettevõtted, mis on kohal üksnes digitaalselt.

Eesti eesmärk on eesistumise lõpuks leppida kokku vajadus ja põhimõtted maksureeglite kaasajastamiseks ja ühtlustamiseks. Kuna samaaegselt käib sarnane diskussioon ka OECD-s, on EL-il võimalus anda oma panus ja sisend ülemaailmsesse maksudebatti.

Lisaks digimajanduse maksustamise küsimustele arutletakse konverentsil ka hiljuti heakskiidetud maksuvaidluste lahendamise direktiivi ning värsket maksuskeemide avalikustamise direktiivi eelnõu üle.

Konverentsi korraldab rahandusministeerium koostöös IBFD-ga ning konsultatsioonifirmade PWC, E&Y, Deloitte, KPMG ja advokaadibüroo Sorainen toel.

Konverentsi otseülekannet saab jälgida veebis SIIN

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll