MTA teavitab 7100 tööandjat andmete kontrollimise vajadusest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Maksu- ja tolliamet (MTA) saadab lähipäevil teavituse 7100 tööandjale, kes on oma 11 800 töötajat töölepingu alusel töötamise registrisse kandnud, kuid pole deklareerinud neile juuli ja augusti jooksul töötasu väljamakseid. Maksuhaldur tuletab antud tööandjatele meelde, et kehtivate töölepingute puhul peab tööandja üldjuhul tasuma sotsiaalmaksu miinimumkohustuse.

Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhataja Rivo Reitmanni sõnul on väikse osa selliste ettevõtjatega juba ühendust võetud, et saada selgust väljamaksete tegemata jätmise peamistest põhjustest. "Valdavalt on tegemist juhtudega, kus haigekassasse ei ole õigel ajal töölepingu lõppemisest teatatud ning andmed kandusid juulis automaatselt töötamise registrisse üle. Osad tööandjad põhjendasid kandeid ka pikemate puhkuste või töötaja tööle ilmumata jätmisega," selgitas Reitmann. 

"Tuletame kõigile kirja saavatele tööandjatele meelde, et  kui töölepinguga töötaja kohta on registris kehtiv kanne, kuid töötaja ei ole kuu jooksul teinud tööd, mille eest väljamakseid teha, on tööandjal vaja siiski üldjuhul tasuda sotsiaalmaksu miinimum ehk 105,60 eurot," märkis Reitmann. Erandid, kui tööandjal ei ole vaja tasuda sotsiaalmaksu miinimumkohustust, on kui töötaja saab riiklikku pensioni, kasvatab alla kolmeaastast last või enam kui kolme alla 19-aastast last, on õpilane või üliõpilane, on olnud enne tööle registreerimist aasta jooksul vähemalt kuus kuud töötuna arvel või kellele on kehtestatud lühendatud tööaeg (7-17-aastased töötajad ja haridustöötajad).

Kui tööandja on aga jätnud täitmata kohustuse märkida õigeaegselt töötamise lõpetamine ning kindlustatud isikul tekkis seeläbi võimalus kasutada alusetult ravikindlustushüvitisi (raviteenused, rahalised hüvitised jm), on haigekassal õigus tekitatud kahju sisse nõuda tööandjalt. "Palume kirja saanud tööandjatel seega andmed esimesel võimalusel üle kontrollida ja vajadusel parandused sisse viia," märkis Reitmann.

Lisaks on kavas maksu- ja tolliametil saata teavitused neile tööandjatele, kes on teinud oma töötajatele väljamakseid, kuid pole neid töötamise registrisse kandnud. Neid tööandjaid on kokku 3900 ja seotud töötajaid 6400. "See näitab, et ka töövõtjad võiksid kontrollida enda kohta tehtud kandeid töötamise registris. Kui tööandjal on see mingil põhjusel tegemata jäänud, siis tuleks sellest kindlasti teada anda, et ravikindlustus oleks tagatud," rääkis Reitmann.

Kahe kuu jooksul on töötamise registris tehtud 166 644 kannet, millest 99,2 protsenti on sisestatud elektrooniliselt. Alla ühe protsendi juhtudel on kandeid käidud tegemas MTA teenindusbüroodes. 

Töötamise registris sisalduvad andmed on aluseks töötamisega kaasnevate sotsiaalsete tagatiste nagu ravikindlustus, pension, töötuskindlustushüvitis jne tuvastamisel eriseadusega ettenähtud juhtudel ning töötamisega seotud kohustuste täitmise kontrollimisel. Registrit kasutavad maksu- ja tolliamet, töötukassa, sotsiaalkindlustusamet, tööinspektsioon ning haigekassa.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll