Omavalitsused taotlevad ühispöördumises haldusreformi peatamist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kaksteist omavalitsusjuhti saatsid koalitsioonikõnelusi pidavate erakondade juhtidele ühispöördumise, milles soovivad käimasoleva haldusreformi peatamist, vahendab Postimehe uudisteportaal.

Omavalitsusjuhid märgivad Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele, Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimehele Margus Tsahknale ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimehele Jevgeni Ossinovskile saadetud pöördumises, et 7. juunil vaetu võetud ja 1. juulil jõustunud haldusreformi seaduse menetlemine oli väga kiire, kuigi haldusreform vajanuks pikemat ja põhjalikumat kaalutlemist.

Omavalitsusjuhid juhivad tähelepanu sellele, et 26 omavalitsust taotlevad riigikohtult haldusreformi seaduse mitmete sätete, sealhulgas sundühendamise regulatsiooni kehtetuks tunnistamist põhiseadusvastasuse tõttu, kirjutab Postimees.

"Nimelt on 1. juulil jõustunud haldusreformi seadus osaliselt põhiseadusvastane ja vastuolus omavalitsuste põhiseaduslike tagatistega. Haldusreformi käigus hinnatakse omavalitsuste võimekust üksnes miinimumsuuruse kriteeriumi ehk 5000 elaniku järgi, kuid see ei ole ainsa kriteeriumina piisav ning erandid sellest on liiga kitsad. Teisi kriteeriume, mis võimaldaksid arvestada eripära ja hinnata haldussuutlikkust, ei võeta haldusreformi käigus aga sisuliselt arvesse. Seetõttu ei võimalda haldusreform eristada võimekaid omavalitsusi mittevõimekatest ning ei omavalitsusüksuse miinimumkriteerium ega sundühendamine vaid elanike arvu alusel ei ole proportsionaalne," seisab Postimehe vahendatud ühispöördumises.

Seepärast paluvad pöördumisele allakirjutanud kaaluda kogu reformi peatamist ning võtta haldusreformi seadus vastu uuesti tervikuna, koos omavalitsuste osutatavate teenuste sisu ja kvaliteedi kriteeriumidega.

"Kui nimetatud ettepanek ei leia heakskiitu, siis igal juhul palume teha seaduses muudatused selliselt, et haldusreformi läbiviimise lähtealuseks on omavalitsuste tegelik vabatahtlik ühinemine ning valitsuse algatusel sundühendamine jäetakse ära. Ühendamise aluseks peab aga olema mitte elanike miinimumarv, vaid tegelikku haldusvõimekust näitavad sisulised kriteeriumid," seisab pöördumises.

Omavalitsusjuhid teevad koalitsioonikõnelusi pidavatele erakonnajuhtidele ettepaneku viia haldusreformi seadusesse sisse neli muudatust. Esiteks tuleks omavalitsusüksuse miinimumkriteerium asendada omavalitsuste võimekuse sisuliste kriteeriumidega. Teiseks tuleks kehtetuks tunnistada valitsuse algatusel omavalitsusüksuste sundühendamise regulatsioon. Kolmandaks tuleks kõrvaldada diskrimineerivad sätted seoses ühinemistoetuste ning ühinemisega seotud kuludega. Neljandaks tuleks üle vaadata kõik haldusreformi seaduses toodud tähtajad, et haldusreformi ei viidaks läbi kiirustades ja kaalutlemata.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll